ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Saturday's Prep Summaries

GIRLS BASKETBALL Duluth Denfeld 28-30--58 Pine City 23-19--42 Duluth Denfeld -- Val Skinner 6, Leah Hamm 8, Emily Munson 4, Morgan Wallner 5, Alli Severson 2, Steph Krause 2, Hayley Reider 19, Madison Pertler 4, Jess Havron 8. Totals 20 17-29 58 ...

GIRLS BASKETBALL

Duluth Denfeld 28-30--58

Pine City 23-19--42

Duluth Denfeld -- Val Skinner 6, Leah Hamm 8, Emily Munson 4, Morgan Wallner 5, Alli Severson 2, Steph Krause 2, Hayley Reider 19, Madison Pertler 4, Jess Havron 8. Totals 20 17-29 58

3-point goals -- Hamm.

ADVERTISEMENT

Pine City -- Kerrie Hughes 14, Gretchen Lincmeier 14, Jamie Dickey 3, Kayla Weiss 9, Karina Nordrum 2. Totals 15 9-20 42.

3-point goals -- Hughes, Lincmeier, Weiss.

BOYS HOCKEY

Breck 2-1-2--5

Duluth Marshall 0-1-0--1

First period -- 1. B, Rehkamp (Fulton), 10:38; 2. B, Born (Fulton), 16:33.

Second period -- 3. B, Borer, 10:59; 4. DM, Derek Stauber (Joe Kozlak), 11:25.

Third period -- 5. B, Morin, 2:37; 6. B, Yates (Rudnick), 15:02.

ADVERTISEMENT

Saves -- McCormick, B, 31; Willie Paul, DM, 27.

Cloquet-Esko-Carlton 2-1-0--3

Virginia-MIB 0-0-2--2

First period -- 1. CEC, Ethan Johnson (Corbin Morse), 1:41; 2. CEC, Colton Roy (Blake Abrahamson, Jack McFarlane), 12:00.

Second period -- 3. CEC, Roy (Tyler Tollerud), 11:51.

Third period -- 4. VMIB, Jordan Krebsbach (Chris Westin), 4:43 (pp); 5. VMIB, Garrett Hendrickson (Andrew Judnick, Wes Judnick), 15:54.

Saves -- Jordan Thompson, CEC, 24; Will Lustig, VMIB, 33.

Duluth Central 1-1-1--3

ADVERTISEMENT

Winona 1-1-2--4

First period -- 1. W, Arik Jacquart (Devon Grossell), 7:43; 2. DC, Ryker Holm, 9:04.

Second period -- 3. W, Josh Huffman (Kollin Johnson, Nick Ziegeweld), 13:19; 4. DC, Holm (Riley Kolquist, Joe Bianchet), 16:04.

Third period -- 5. W, Kyle Florin (Aaron Theis), 7:38; 6. DC, Kolquist (Eric Mattila), 11:40; 7. W, Theis, 14:31.

Saves -- Matt Erickson, DC, 37; Garrett Welle, W, 28.

Duluth Denfeld 0-3-2--5

Hastings 0-1-0--1

First period -- No scoring.

Second period -- 1. DD, Judd Peterson (Kyle Warner, Cody Hotchkin), 2:52; 2. H, Brock Johnson (Aaron Sykes, Alex Wagner), 5:16 (pp); 3. DD, Oskar Hedlund (Hotchkin), 15:48 (5x3 pp); 4. DD, Max Skarman (Hotchkin, Jason Johnson), 16:29 (pp).

Third period -- 5. DD, Keith Tomassoni (Peterson, Johnson), 6:41 (5x3 pp); 6. DD, Logan Talarico, 10:59 (sh).

Saves -- Jon Gleinser, H, 36. Matt Messina, DD, 17.

Hibbing 1-0-1--2

Mound-Westonka 1-4-0--5

First period -- 1. MW, Colin Mayer (Matt Pearson), 6:10; 2. H, Ryan Hanegman (Nick DeCenzo), 10:31.

Second period -- 3. MW, Riley Horgan (Nick Kuehl), 9:25; 4. MW, R. Horgan (Kirby Horgan, Riley Williams), 14:30; 5. MW, Ben Curti (Tanner Botts, R. Horgan), 15:30; 6. MW, Mayer (Curti), 15:36.

Third period -- H, Ryan Olds (Aaron Jamnick), 11:08.

Goalies -- Nick Knight, H; Dan Swanson, MW.

Park Rapids Area 2-2-2--6

Silver Bay Area 1-0-1--2

First period -- 1. PR, Tucker Coborn (Jared Naeve), 5:43 (pp); 2. SB, Jesper Lingemyr (Drew Holmen, Urban Demo), 6:40; 3. PR, Coborn (Sam Coborn), 9:12 (pp).

Second period -- 4. PR, A.J. May (Naeve), 8:05 (pp);5. PR, Brandon Mickelson, 11:36.

Third period -- 6. PR, S. Coborn (Kevin McMorrow), 0:23; 7. SB, Lingemyr (Holmen), 0:38; 8. PR, Cody Brostrom (McMorrow), 11:18.

Saves -- Brady Yrjo, PR, 13;Neill Kelley, SB, 27.

Friday's Late Results

Ely 0-2-3--5

North Branch 2-3-2--7

First period -- 1. NB, Gavin Runberg (Jarrett Sachs), 3:57; 2. NB, Lane Noyes (Sachs), 15:36.

Second period -- 3. NB, Runberg (Sachs), 5:39; 4. NB, Bobb Magistad (Noyes, Tanner Danks), 5:52; 5. E, Sam Swanson (Matthew Urbas), 6:09; 6. NB, Jake Lenards (Noyes), 11:34 (pp); 7. E, Zachary Moser (Urbas), 16:30 (pp).

Third period -- 8. E, Alex Koschak (Mike Skelton, Moser), 1:12 (pp); 9. NB, Dalton Miska (Brian Dahlstrom), 8:15; 10. E, Urbas, 11:13; 11. NB, Sachs, 11:56 (sh); 12. E, Skelton (Koschak), 16:12.

Saves -- Ryan Puzel, E, 29; Nic Miller, NB, 24.

Hibbing 1-2-3--6

Hastings 2-1-0--3

First period -- 1. Has, Eric Harris (Austin Nelson, David Vogelgesang), 1:22; 2. Has, Garrett Lucking (Brock Johnson, Aaron Sykes), 5:15; 3. Hib, Aaron Wagner (Jake Doherty), 16:58.

Second period -- 4. Hib, Aaron Jamnick (Ryan Hanegman), 3:43; 5. Hib, Jamnick, 9:43; 6. Has, Nelson (Josh Brewster), 10:32.

Third period -- 7. Hib, Jamnick (Wagner), 7:51; 8. Hib, Jamnick (Drew Vechell), 11:10; 9. Hib, Ryan Johnson, 11:25.

Saves -- Nathan Tromp, Hib, 20; Jon Gleinser, Has, 38.

GIRLS HOCKEY

Blaine 1-0-0--1

Grand Rapids-Greenway 2-1-2--5

First period -- 1. B, Judy Daleiden (Erin Harper), 9:07; 2. GRG, Molly Illikainen (Bailey Rasmussen), 14:21 (pp); 3. GRG, Illikainen (Dana Gallop, Morgan Illikainen), 16:57 (pp).

Second period -- 4. GRG, Gallop (Molly Arola), 3:22 (pp).

Third period -- 5. GRG, Gallop, 2:36; 6. GRG, Gallop (Molly Illikainen), 4:28.

Saves -- Kelli Simmer, B, 10; Jessica Havel, GRG, 32.

Shakopee 2-6-2--10

East Range 0-0-1--1

First period -- 1. S, Amy Menke (Lauren Hespenheide), 1:52; 2. S, Hespenheide (Nicole Anderson), 9:19.

Second period -- 3. S, Alyssa Hawes (Allie Anderson, Riley Siddorn), 5:23; 4. S, Hesphenheide (N. Anderson), 8:23; 5. S, Hespenheide (Amy Baumgartner, Menke), 8:57; 6. S, Menke (N. Anderson, Hespenheide), 10:32; 7. S, Andrew Scanlan (Jess Doege), 10:52; 8. S, Menke (Anna Kubes), 12:05.

Third period -- 9. S, N. Anderson (Hespenheide), 10:00; 10. ER, Glenn Hartmann-Mattson (Cortney Rykken), 11:21; 11. S, Hespenheide, 14:24.

Saves -- Kailey Gansen, S, 16; Mikki Hartmann-Mattson, ER, 33.

Eau Claire Area 0-2-0--2

Superior 0-0-0--0

First period -- No scoring.

Second period -- 1. Ana Taft (Kateri Hanson, Erin Stenseth), 3:54; 2. Haley Watkins (Jordan Pater), 9:05 (sh).

Third period -- No scoring.

Saves -- Kersten Greene, ECA, 7; Aleeah Baker, S, 40.

Eveleth-Gilbert Area 1-0-3--4

Princeton 0-0-1--1

First period -- 1. EG, Amanda Arbogast (Katie Kingston), 3:54 (sh).

Second period -- No scoring.

Third period -- 2. P, Courtney Paulson, 3:48; 3. EG, Emma Kishel (Jordana Turner), 5:30; 4. EG, Kayla Moe (Maari Benda, Brittney Maki), 15:14; 5. EG, Maki (Moe), 16:09.

Hibbing-Chisholm 0-1-0--1

Alexandria 2-0-1--3

First period -- 1. A, Brittney Lind (Rachel Finley), 5:23; 2. A, Lind (Stacey Paulzine, Alexis Nielson), 9:40.

Second period -- 3. HC, Mia Marturano (Jacque Vesel, Maddy Wheelecor), 3:01.

Third period -- 4. A, Michelle Anez (Claire Illies), 10:08.

Saves -- Kaye Collier, HC, 53; Stephanie Drown, A, 27.

Park Rapids 0-1-0--1

Silver Bay Area 1-0-3--4

First period -- 1. SBA, Kirstin Sandstrom (Kyla Thorne), 6:49.

Second period -- 2. PR, Ashley Thelen, 10:39.

Third period -- 3. SBA, Natalie Krynski (Sandstrom, Shay Viola), 5:28; 4. SBA, Leah Krynski (Biz Huss), 8:25; 5. SBA, N. Krynski (Sandstrom), 15:43.

Saves -- Jessica Gapinski, PR, 34; Nikki Mealey, SBA, 16.

CEC Turkey Classic

North Metro 1-1-0--2

Cloquet-Esko-Carlton 1-2-0--3

First period -- 1. NM, Tara Abernathy, 3:21; 2. CEC, Melissa Clark (Jessie Ryan), 14:41.

Second period -- 3. NM, MacKenzie Miller (Sara Taffer), 7:17; 4. CEC, Ryan (Carlie Esse), 13:16; 5. CEC, Sadie Lundquist (Courtney Esse, Clark), 16:30.

Third period -- No scoring.

Saves -- Kayla Kreuter, NM, 11; Nicole Lund, CEC, 24.

Duluth Invitational

Dodge County 0-0-0--0

Duluth 3-1-3--7

First period -- 1. Gina Dodge (Nikki Logergren), 9:27; 2. Rebecca Sverin, 14:28; 3. Dodge (Logergren), 15:58.

Second period -- 4. Abby Atol (Emy Albert, Jane Goldfarb), 4:03 (pp).

Third period -- 5. Dodge (Logergren, Stephanie Lenz), 4:08 (pp); 6. Samantha Buckley (Goldfarb, Kari Romano), 4:23; 7. Lenz (Logergren, Dodge), 15:42 (sh).

Saves -- Anna Hunter, TG, 37; Laura Bellamy, D, 14.

Mirage Frozen Turkey Tournament

Wayzata 1-2-2--5

Proctor-Herm-Marshall 3-0-4--7

First period -- 1. PHM, Jami Weiss (Julia Gilbert, Sam Downey), 5:20; 2. W, Loberg-Sundrop (Umland), 7:53; 3. PHM, Downey, 12:23 (sh); 4. PHM, Gilbert (Weiss), 15:17.

Second period -- 5. W, Umland (Saxon), 7:29; 6. W, Saxon (Umland, Loberg-Sundrop), 15:47 (sh).

Third period -- 7. W, Fisher (Koltin), 1:47; 8. PHM, Downey, 3:34 (sh); 9. PHM, Gilbert (Downey, Amanda Bockovich), 8:46; 10. PHM, Emma Stauber, 12:09 (pp); 11. PHM, Jalee Strom (Casie Ecklund), 15:10 (pp); 12. W, Loberg-Sundrop (Saxon), 16:32.

Saves -- Rassmussen, W, 29; Amanda Bockovich, PHM, 11.

Friday's Late Results

Hibbing-Chisholm 0-0-0--0

Blaine 2-1-0--3

First period -- 1. Megan Steinmetz (Erin Harper, Brittney Thunstrom), 5:58; 2. Harper (Steinmetz, Thunstrom), 16:54.

Second period -- 3. Lauren Zrust (Judy Daleiden), 6:31 (sh).

Third period -- No scoring.

Saves -- Kaye Collier, HC, 44; Cassy Landborg, B, 4.

What To Read Next
Senior Hope Carlson led all scorers with 22 points for the Rails.
The Greyhounds senior — a “self-made” shooter, according to coach Rhett McDonald — made eight 3-pointers against the Spartans.
The senior went 15-for-15 from the free-throw line and scored 27 points.
The All-American swimmer leads the area in every individual swimming category except the 100-yard breaststroke.