Sections

Weather Forecast

Close

Prep playoff schedule

BOYS BASKETBALL

MINNESOTA

STATE TOURNAMENT

CLASS AAAA

At Target Center, Minneapolis

Wednesday's Results

Quarterfinals

Park Center 77, Maple Grove 56

Lakeville North 73, Eden Prairie 48

Hopkins 86, Cambridge-Isanti 53

East Ridge 78, Eastview 41

Thursday's Results

Semifinals

Lakeville North 47, Park Center 45

Hopkins 71, East Ridge 47

Consolation Semifinals

At Concordia-St. Paul

Eden Prairie 77, Maple Grove 74

Eastview 85, Cambridge-Isanti 78

Today's Game

Fifth Place

At Concordia

Eden Prairie (21-10) vs. Eastview (19-12), 6 p.m.

Saturday's Games

Championship

At Target Center

Lakeville North (27-4) vs. Hopkins (26-4), 8 p.m.

Third Place

At Concordia

Park Center (29-2) vs. East Ridge (28-3), 4 p.m.

CLASS AAA

At Williams Arena, Minneapolis

Wednesday's Results

Quarterfinals

DeLaSalle 76, Bemidji 45

Princeton 68, Mahtomedi 63

Waseca 82, Holy Angels Academy 62

Austin 68, Monticello 52

Thursday's Results

Semifinals

At Target Center

DeLaSalle 93, Princeton 54

Waseca 79, Austin 69

Consolation Semifinals

At Concordia

Mahtomedi 87, Bemidji 49

Holy Angels Academy 71, Monticello 65

Today's Game

Fifth Place

At Concordia

Mahtomedi (25-6) vs. Holy Angels Academy (25-5), 4 p.m.

Saturday's Games

Championship

At Target Center

DeLaSalle (26-5) vs. Waseca (30-1), 5 p.m.

Third Place

At Concordia

Princeton (27-4) vs. Austin (24-6), 2 p.m.

CLASS AA

Wednesday's Results

Quarterfinals

At Williams Arena

Minneapolis North 61, Esko 53

Perham 73, Redwood Valley 58

At Target Center

Minnehaha Academy 78, St. Peter 47

Lake City 60, Melrose Area 44

Thursday's Results

Consolation Semifinals

At Concordia

Melrose Area 58, St. Peter 53

Esko 66, Redwood Valley 56

Today's Games

Fifth Place

At Concordia

Melrose Area (27-5) vs. Esko (22-10), 2 p.m.

Semifinals

At Target Center

Minnehaha Academy (27-2) vs. Lake City (27-2), 6 p.m.

Minneapolis North (22-9) vs. Perham (30-1), 8 p.m.

Saturday's Games

Third Place

At Concordia

Semifinal loser, noon

Championship

At Target Center

Semifinal winners, 1 p.m.

CLASS A

Thursday's Results

Quarterfinals

At Williams Arena

Spring Grove 78, Springfield 67

Henning 63, Christ's Household of Faith 56

Ada-Borup 49, Cromwell-Wright 39

North Woods 56, Westbrook-Walnut Grove 39

Today's Games

Semifinals

At Target Center

Spring Grove (24-4) vs. Henning (29-1), noon

Ada-Borup (29-1) vs. North Woods (28-2), 2 p.m.

Consolation Semifinals

At Concordia

Springfield (27-3) vs. Christ's Household of Faith (23-6), 10 a.m.

Cromwell-Wright (25-4) vs. Westbrook-Walnut Grove (23-8), noon (WKLK-FM 96.5)

Saturday's Games

Championship

Semifinal winners, 11 a.m.

Third Place

At Concordia

Semifinal losers, 10 a.m.

Fifth Place

At Concordia

Consolation winners, 8 a.m.

randomness