BOYS BASKETBALL

MINNESOTA

SECTION 7AAA

Thursday's Result

Championship

At Duluth East

Princeton 91, Hibbing 76

SECTION 7AA

Thursday's Result

Championship

At Romano Gym

Esko 58, Pequot Lakes 45

SECTION 5A

Friday's Result

Championship

At Crosby

Cromwell-Wright 65, Belgrade-Brooten-Elrosa 52

SECTION 7A

Friday's Result

Championship

At Romano Gym

North Woods 78, Lakeview Christian Academy 39

WISCONSIN

STATE TOURNAMENT

At Kohl Center, Madison

Division 3

Thursday's Results

Semifinals

Martin Luther 96, Northwestern 61

Waupun 60, Denmark 43

GIRLS BASKETBALL

MINNESOTA

STATE TOURNAMENT

At Williams Arena, Minneapolis

CLASS AAAA

Thursday's Results

Semifinals

Hopkins 75, Centennial 51

Stillwater Area 65, Eastview 52

Consolation Semifinals

At Concordia-St. Paul

Maple Grove 47, Lakeville North 26

Forest Lake 49, Shakopee 39

Friday's Result

Fifth Place

At Concordia

Forest Lake 64, Maple Grove 56

Today's Games

Championship

Hopkins (31-0) vs. Stillwater Area (28-2), 8 p.m.

Third Place

At Concordia

Centennial (26-5) vs. Eastview (25-6), 5 p.m.

CLASS AAA

Thursday's Results

Semifinals

DeLaSalle 61, Holy Angels Academy 59

Becker 68, Robbinsdale Cooper 66

Consolation Semifinals

At Concordia

Hibbing 63, Fergus Falls 58

Marshall 49, Austin 44

Friday's Result

Fifth Place

At Concordia

Marshall 75, Hibbing 60

Today's Games

Championship

DeLaSalle (23-5) vs. Becker (27-4), 6 p.m.

Third Place

At Concordia

Holy Angels Academy (22-8) vs. Robbinsdale Cooper (21-9), 3 p.m.

CLASS AA

Thursday's Results

Consolation Semifinals

At Concordia

Proctor 41, Redwood Valley 38

Holy Family Catholic 64, St. Peter 59

Friday's Results

Semifinals

Caledonia 65, Roseau 55

Minnehaha Academy 70, Albany 67

Fifth Place

At Concordia

Holy Family Catholic 47, Proctor 33

Today's Games

Championship

Caledonia (26-4) vs. Minnehaha Academy (24-6), 2 p.m.

Third Place

At Concordia

Roseau (29-3) vs. Albany (19-11), 1 p.m.

CLASS A

Thursday's Results

Quarterfinals

At Maturi Pavilion

Minneota 66, Red Lake 46

Heritage Christian Academy 67, Ada-Borup 59

Goodhue 50, Mountain Iron-Buhl 48

Menahga 65, BOLD 54

Friday's Results

Semifinals

Minneota 55, Heritage Christian Academy 50

Goodhue 47, Menahga 43

Consolation Semifinals

At Concordia

Ada-Borup 76, Red Lake 64

Mountain Iron-Buhl 69, BOLD 68

Today's Games

Championship

Minneota (29-1) vs. Goodhue (26-6), noon

Third Place

At Concordia

Heritage Christian Academy (27-3) vs. Menahga (30-2), 11 a.m.

Fifth Place

At Concordia

Ada-Borup (27-3) vs. Mountain Iron-Buhl (26-6), 9 a.m.