BOYS BASKETBALL

MINNESOTA

SECTION 7AAA

Thursday's Result

Championship

At Duluth East

Princeton 91, Hibbing 76

SECTION 7AA

Thursday's Result

Championship

At Romano Gym

Esko 58, Pequot Lakes 45

SECTION 5A

Wednesday's Results

Semifinals

At Brainerd

Cromwell-Wright 69, Nevis 51

At Foley

Belgrade-Brooten-Elrosa 59, Hinckley-Finlayson 56

Today's Championship

At Crosby

Belgrade-Brooten-Elrosa (14-14) vs. Cromwell-Wright (24-3), 7 p.m. (WKLK-FM 96.5)

SECTION 7A

Wednesday's Results

Semifinals

At Romano Gym

North Woods 61, Deer River 46

Lakeview Christian Academy 71, Cook County 63

Today's Championship

At Romano Gym

North Woods (26-2) vs. Lakeview Christian Academy (21-7), 7 p.m.

WISCONSIN

STATE TOURNAMENT

At Kohl Center, Madison

Division 3

Thursday's Results

Semifinals

Martin Luther 96, Northwestern 61

Waupun 60, Denmark 43

GIRLS BASKETBALL

MINNESOTA

STATE TOURNAMENT

CLASS AAAA

At Williams Arena, Minneapolis

Wednesday's Results

Quarterfinals

Hopkins 68, Lakeville North 46

Centennial 74, Maple Grove 64

Stillwater Area 73, Shakopee 48

Eastview 48, Forest Lake 38

Thursday's Results

Semifinals

Hopkins 75, Centennial 51

Stillwater Area 65, Eastview 52

Consolation Semifinals

At Concordia-St. Paul

Maple Grove 47, Lakeville North 26

Forest Lake 49, Shakopee 39

Today's Game

Fifth Place

At Concordia

Maple Grove (24-7) vs. Forest Lake (25-6), 6 p.m.

Saturday's Games

Championship

Hopkins (31-0) vs. Stillwater Area (28-2), 8 p.m.

Third Place

At Concordia

Centennial (26-5) vs. Eastview (25-6), 5 p.m.

CLASS AAA

Wednesday's Results

Quarterfinals

At Maturi Pavilion, Minneapolis

DeLaSalle 61, Hibbing 53

Holy Angels Academy 58, Fergus Falls 57

Robbinsdale Cooper 72, Austin 40

Becker 68, Marshall 67

Thursday's Results

Semifinals

At Williams Arena

DeLaSalle 61, Holy Angels Academy 59

Becker 68, Robbinsdale Cooper 66

Consolation Semifinals

At Concordia

Hibbing 63, Fergus Falls 58

Marshall 49, Austin 44

Today's Game

Fifth Place

At Concordia

Hibbing (28-3) vs. Marshall (22-8), 4 p.m.

Saturday's Games

Championship

DeLaSalle (23-5) vs. Becker (27-4), 6 p.m.

Third Place

At Concordia

Holy Angels Academy (22-8) vs. Robbinsdale Cooper (21-9), 3 p.m.

CLASS AA

Wednesday's Results

Quarterfinals

At Williams Arena

Roseau 75, Redwood Valley 74

Caledonia 56, Proctor 44

At Maturi Pavilion

Albany 60, Holy Family Catholic 49

Minnehaha Academy 56, St. Peter 37

Thursday's Results

Consolation Semifinals

At Concordia

Proctor 41, Redwood Valley 38

Holy Family Catholic 64, St. Peter 59

Today's Games

Semifinals

At Williams Arena

Roseau (29-2) vs. Caledonia (25-4), 6 p.m.

Albany (19-10) vs. Minnehaha Academy (23-6), 8 p.m.

Fifth Place

At Concordia

Proctor (25-7) vs. Holy Family Catholic (24-6), 2 p.m.

Saturday's Games

Championship

Semifinal winners, 2 p.m.

Third Place

At Concordia

Semifinal losers, 1 p.m.

CLASS A

Thursday's Results

Quarterfinals

At Maturi Pavilion

Minneota 66, Red Lake 46

Heritage Christian Academy 67, Ada-Borup 59

Goodhue 50, Mountain Iron-Buhl 48

Menahga 65, BOLD 54

Today's Games

Semifinals

At Williams Arena

Heritage Christian Academy (27-2) vs. Minneota (28-1), noon

Goodhue (25-6) vs. Menahga (30-1), 2 p.m.

Consolation Semifinals

At Concordia

Red Lake (21-8) vs. Ada-Borup (26-3), noon

Mountain Iron-Buhl (25-6) vs. BOLD (22-6), 2 p.m.

Saturday's Games

Championship

Semifinal winners, noon

Third Place

At Concordia

Semifinal losers, 11 a.m.

Fifth Place

At Concordia

Consolation winners, 9 a.m.