Sections

Weather Forecast

Close

Prep summaries

BOYS BASKETBALL

Bemidji 27-42—69

Grand Rapids 27-32—59

Bemidji — Quincy Wilson 13, Jacob Beberg 1, Kade Peterson 9, Ryan Bieberdorf 6, Silas Hess 2, Ben Hess 3, Cole Milz 1, Nick Snell 2, Spencer Konecne 10, Colten Jensen 22. Totals 25 15-28 69.

3-point goals — Wilson 3, B. Hess.

Grand Rapids — Levi Winkels 7, Stacy Washington 19, Jacob Johnson 4, Dawson Persons 5, John Sutherland 15, David Ellies 9. Totals 23 2-4 59.

3-point goals — Winkels 2, Washington, Johnson, Persons, Sutherland 3, Ellies 3.

Bigfork 21-32—53

Ely 37-27—64

Bigfork — Carter Cook 27, Ben Heinle 5, James Rauzi 1, Jared Lovdahl 5, Liam Prato 15. Totals 18 10-14 53.

3-point goals — Cook 5, Heinle, Lovdahl.

Ely — Patrick Vanderbeek 24, Eric Omerza 10, Trevor Mattson 6, Dylan Fenske 8, Will Davies 8, Collen Seliskar 8. Totals 21 14-17 64.

3-point goals — Vanderbeek 4, Mattson 2, Davies 2.

Cook County 21-31—52

Esko 49-35—84

Cook County — Ray Gordon 10, Adam Dorr 6, Pete Sutton 9, Jordan Porter 4, Will Ramberg 19, Keegan Morrison 2, Caide Northrup 2. Totals 20 7-10 52.

3-point goals — Gordon 2, Dorr 2, Sutton.

Esko — Hubie Gonsorowski 4, James Legarde 13, Dylan Vinje 2, Sam Rengo 2, Jon Stodola 7, Payton Wefel 22, Riley Fischer 9, Corey Kauma 2, Trevor Spindler 16, Camden Berger 3, Chad Hart 4. Totals 35 6-12 84.

3-point goals — Gonsorowski, Legarde 2, Wefel 3, Spindler, Berger.

Cromwell-Wright 44-35—79

McGregor 18-19—37

Cromwell-Wright — Marcus Pocernich 11, Micah Pocernich 28, Ethan Shelton 2, Isaac Shelton 5, Jaden Gronner 5, Gage Jones 12, Cameron Cahoon 16. Totals 30 10-11 79.

3-point goals — Ma. Pocernich, Mi. Pocernich 6, I. Shelton, Gronner.

McGregor — Logan Jackson 4, Marshall Passer 8, Blake Donner 3, Ethan Bohn 4, Joe Baker 13, Robbie Kral 2, Christian Wylie 2, Brennon Fredrickson 1. Totals 15 4-11 37.

3-point goals — Passer 2, Donner.

Duluth East 29-23—52

Forest Lake 30-31—61

Duluth East — Kaleb Rock 4, Giovani Saldivar 6, Zaa Buffalo 6, Will VanScoy 10, Noah Winesett 7, Isiah Hendrickson 8, Mattie Thompson 3, Noah Paulson 11. Totals 11-16 (free throws) 55.

3-point goals — 5-15.

Forest Lake — Galvy Ngimukua 13, Dorell Young 18, Hunter Damon 16, Carter Thiesfeld 2, Jake Lund 4, Spencer Perron 6, Jordan Boysen 2. Totals 8-24 (free throws) 61.

3-point goals — 8-24.

Duluth Denfeld 37-46—83

Hibbing 43-41—84

Duluth Denfeld — Armon Freeman 32, Antonio Mack 10, Josh Reinertsen 24, Joe Cvancara 13, Donny Northcutt 4. Totals 35 7-15 83.

3-point goals — Mack, Reinertsen 5.

Hibbing — Tre Holmes 5, Jadyn Colbaugh 5, Mayson Brown 22, Parker Makin 11, Eli Erickson 3, Luke Lundell 25, Ayden McDonald 13. Totals 32 9-11 84.

3-point goals — Holmes, Colbaugh, Brown 2, Maki, Lundell 6.

Eveleth-Gilbert 34-30—64

Int'l Falls 38-35—73

Eveleth-Gilbert — Steve Kemp 9, Quinn Muhich 4, Zach Lidseth 6, Joey Sjoberg 8, Carter Mavec 7, Jacob Sickel 20, William Bittmann 10. Totals 29 3-7 64.

3-point goals — Kemp, Mavec, Sickel.

International Falls — Jace Hallin 10, Garrett Koenig 3, Armando Barrios 18, Max Olson 23, Jack Gilbert 2, Cullen Rein 9, Riley Larson 8. Totals 26 10-19 73.

3-point goals — Hallin 3, Olson 7, Koenig.

Floodwood 19-36—55

Silver Bay 27-30—57

Floodwood — Ethan Dehn 11, Isaac Rohde 4, Gavin Clark 8, Levi Suonvieri 2, Errol Palmer 6, Blake Tahja 7, Jeffrey Palmer 17. Totals 23 4-10 55.

3-point goals — Dehn 3, E. Palmer, J. Palmer.

Silver Bay — Kaleb Kreck 3, Mason Ollman 20, Coby OlsOn 3, Riley Tiboni 19, Weston Monson 12. Totals 22 5-7 57.

3-point goals — Kreck, Ollman 2, Olson, Tiboni 4.

Moose Lake-WR 42-40—82

Duluth Marshall 41-36—77

Moose Lake-Willow River — Brady Watrin 14, Adam Dragicevich 25, Mason Olson 28, Logan Orvedahl 11, Michael Olson 2, Carter Klund 2. Totals 82.

3-point goals — Olson 3, Orvedahl 3.

Duluth Marshall — Matthew Erickson 12, Santiago Gomez 4, Peter Hansen 13, Stephen Kneepkens 4, Samuel Lohn 14, Felipe Rondon-Munoz 19, Jasper Timm 11. Totals 31 6-8 77.

3-point goals — Lohn 3, Rondon-Munoz 3, Timm 2, Erickson.

North Woods 59-43—102

Hill City 16-14—30

North Woods — Cade Goggleye 21, Ian Sherman 6, Chase Kleppe 4, T.J. Chiabotti 26, Trevor Morrison 8, Darus Goggleye 13, Dylan Chiabotti 8, Blake Scofield 7, Tanner Barto 5, Parker Jones 1, Levi Byram 3. Totals 42 7-16 102.

3-point goals — C. Goggleye 3, T.J. Chiabotti 4, D. Chiabotti, Scofield 2, Barto.

Hill City — Seth St. Martin 8, Jon Gowell 22. Totals 11 6-13 30.

3-point goals — Gowell 2.

South Ridge 21-31—52

Chisholm 49-40—89

South Ridge — Tristan Johnson 3, Mason Lane 4, Nick Larson 3, Ben Wood 6, Riley Kinsley 6, Joey Janke 4, Jayton Nelson 12, Kayden Palmi 14. Totals 22 4-15 52.

3-point goals — Johnson, Wood, Kinsley 2.

Chisholm — Mikael Larson 2, Eli Sundquist 17, Harrison Reinke 19, John Mitchell 4, Alec Pessenda 6, Justin Pioske 23, Jude Sundquist 6, Josh Skurla 6, Daniel Rusten 6. Totals 33 22-30 89.

3-point goal — Pioske.

Virginia 31-25—56

Cloquet 36-44—80

Virginia — Jayden Bernard 28, Mason Carlson 9, Jack Perala 8, Tyler Herberg 4, Jack Toman 3, Nick Peters 2, Chris Mason 2. Totals 23 7-13 56.

3-point goals — Bernard 2, Carlson.

Cloquet — Adam Schneider 26, Nick Flynn 15, Logan Gallup 11, Markus Pokornowski 9, Alex Leuzzo 9, Alec Turnbull 8, Kade Clemens 2. Totals 30 13-17 80.

3-point goals — Schneider 4, Turnbull 2, Leuzzo.

Carlton 52, Wrenshall 50

Ely 64, Bigfork 53

Forest Lake 61, Duluth East 52

Nashwauk-Keewatin 75, Mesabi East 61

Northome-Kelliher 74, Deer River 66

GIRLS BASKETBALL

Cloquet 15-21—36

Hibbing 36-28—64

Cloquet — Kate Owens 2, Kendra Kelley 2, Maddie Young 8, Alexa Snesrud 6, Vanna Kelley 9, Allie Wojtysiak 4, Phoebe Bieri 5. Totals 16 3-9 36.

3-point goal — V. Kelley.

Hibbing — Jacie Clusiau 3, Lizzy Tuomi 3, McKenzie Maki 10, Haley Hawkinson 12, Eve Turner 5, Kourtney Manning 10, Abbey McDonald 19, Madison Lampton 2. Totals 27 8-10 64.

3-point goals — Turner, McDonald.

Cook County 13-19—32

Esko 35-35—70

Cook County — Alyssa Spry 2, Emma Gesch 2, Abbie Crawford 17, Morgan Starkey 2, Ariana Poyirier 8, Rhonnie Poyirier 1. Totals 12 4-5 32.

3-point goals — Crawford 4, Poyirier.

Esko — Annika Wold 4, Aila Gabel 7, Mallory Sunnarborg 6, Jayden Karppinen 3, Macy Sunnarborg 13, Sarah Wagemaker 6, Kaitlyn Bergerson 6, Kaitlyn Adkins 5, Rachel Antonutti 2, Brenna Stark 4, Bridget Yellin 14. Totals 27 13-17 70.

3-point goals — Gabel, Karppinen, Adkins.

Duluth Denfeld 16-29—45

South Ridge 24-37—61

Duluth Denfeld — Stephanie Ferguson 4, Zoe Nonnemacher 6, Gianna Torres 2, Jordin Kovach 2, Lexi Lowinski 2, Alysha Volkenant 4, Selah Reinertsen 6, Elizabeth Emmel 13, Talkie Boheim 6. Totals 18 0-5 45.

3-point goals — Reinertsen 2, Emmel.

South Ridge — Jillian Sajdak 4, Courteney Sajdak 2, Lexi Bergum 2, Raina Schneider 3, Alana Young 6, Elle Ridge 5, Adella Olesiak 7, Celia Olesiak 32. Totals 18 13-24 61.

3-point goals — C. Olesiak 4.

Eau Claire Mem. 20-32—52

Superior 14-33—47

Eau Claire Memorial — Jessica Massey 12, Hope Gibbons 8, Olivia Tangley 5, Sydney Brennan 14, No. 21 2, Nicole Rossow 11.

3-point goal — 1.

Superior — Chloe Kintop 9, Niya Wilson 11, Kaileigh Miller 8, Izzy Swanson 6, Lauren Raboin 13.

3-point goals — Raboin 3, Wilson, Kintop.

Floodwood 29-41—70

Silver Bay 17-12—29

Floodwood — Imijyn Thompson 4, Courtney Young 2, Haley Bergin 2, Ryann Koivisto 6, Alexis Stokke 16, Kylie Hart 2, Kennedi Johnson 30, Lexi Goutermont 8. Totals 24 6-9 70.

3-point goals — Johnson 4, Stokke.

Silver Bay — Danika Thompson 4, Julia Littlewolf 4, Corrina Marolt 2, Alexxa DeQuevedo 11, Kaylee Volesky 2, Lily Lewis 2, Hannah Thums 4. Totals 12 5-8 29.

3-point goals — None.

Greenway 18-19—37

McGregor 15-19—34

Greenway — Kennedy Hanson 11, Baylie Jo Norris 6, Emmalee Oviatt 8, Hailey Pederson 12. Totals 16 2-7.

3-point goal — Hanson.

McGregor — Jordan Paquette 8, Kaelyn Tierney 2, Jayden Biros 4, Shinnana Secody 15, Andrea Bohn 5. Totals 12 9-17 34.

3-point goal — Secody.

Moose Lake-WR 32-32—64

Duluth Marshall 47-46—93

Moose Lake-Willow River — Charis Blacklock 24, Elliana Schaumburg 8, Dallis Kukuk 8, Natalie Mikrot 7, Monica Mikrot 6, Ella Rhoades 6, Meghan Granquist 3, Maci Kukuk 2. Totals 26 9-11 64.

3-point goals — D. Kukuk 2, N. Mikrot.

Duluth Marshall — Gianna Kneepkens 34, Grace Kirk 31, Danielle Weber 14, Merlea Mrozik 10, Baamlak Haugen 2. Totals 36 15-22 93.

3-point goals — Kneepkens 2, Kirk 2, Mrozik 2.

Mtn. Iron-Buhl 23-13-10—46

Proctor 24-12-7—43

Mountain Iron-Buhl — Jacie Kvas 2, Macy Savela 14, Miah Gellerstedt 1, Allie Negen 14, Madisen Overbye 11, Mattison Bennett 2, Lauren Maki 2. Totals 16 6-10 46.

3-point goals — Savela 4, Overbye 3, Negen.

Proctor — Sam Pogatchnik 17, Liz Frase 2, Morgan Nylund 8, Katelyn Marunich 11, Josie Maahs 1, Payton Rodberg 4. Totals 18 4-11 43.

3-point goals — Nylund 2, Pogatchnik.

Northwestern 33-30—63

Spooner 26-13—47

Northwestern — MacCorrell 10, Karsyn Jones 3, Brooke Ogren 10, Jayda Klobucher 5, Kasha Hughlett 15, Kennedy Nelson 12, Allison Luoma 7, Kendall Sletten 1. 26 9-25 63

3-point goals — Correll 2.

Spooner — Logan Sprenger 5, Zaloudek 2, Alexis Robotka 2, Burns 6, Jazmine Wilson 4, Burns 2, Jackie Rosenbush 2. Totals 8 5-10 47.

3-point goals — Burns 2.

Cherry 70, Ely 34

Monday's Late Results

Wrenshall 17-25—42

Carlton 31-26—57

Wrenshall — Alexis Perry 2, Hannah Lattu 4, Jordyn Seehus 5, Hailey Tauzell 17, April Lattu 9, Taylor Bryce 5. Totals 6-9 42.

3-point goals — Tauzell, Lattu 3.

Carlton — Kaylee Asleson 10, Brynne Mickle 6, Abby Mickle 10, Alaina Bennett 4, Isabella Anderson 3, Hey 5, Matarelli 6, Nicole Nilsen 3, Jordan Hyry 10. Totals 9-12 57.

3-point goals — Asleson, Hey, Anderson, Nilsen.

Deer River 58, Eveleth-Gilbert 44

BOYS HOCKEY

Champlin Park 2-1-3—6

Duluth Marshall 0-2-0—2

First period — 1. CP, Robby Lawler (Jared Johnson), 6:55; 2. CP, Jack Karges (Derek Roberts, Ayden Grant), 14:50.

Second period — 3. DM, Griff Pichetti (Dakota Oman), :43 (sh); 4. CP, Grant (Roberts), 9:16; 5. DM, Oman (Xavier McNulty), 10:35.

Third period — 6. CP, Tanner Thompson (Roberts, Adam Brenny), 5:12; 7. CP, Karges (Roy Johnson, Jacob Heie), 10:08; 8. CP, Karges, 16:12 (en).

Saves — Brennan Boynton, CP, 21; Alex Busick, DM, 24.

Greenway 0-0-0—0

Hermantown 1-2-1—4

First period — 1. Joey Pierce (Jackson Lucia), 16:30.

Second period — 2. Sam High, 4:20; 3. Justin Thomas (Jack Glockle, High), 9:17.

Third period — 4. Blake Biondi (Pierce, Thomas), 14:21.

Saves — Tyler Penney, G, 40; Cole Manahan, H, 13.

Pine City Area 2-3-2—7

Moose Lake Area 0-0-0—0

First period — 1. George Miller (Jordan Stich, Dusty Bergstrom), 9:08; 2. Tryston West (Jared Carpenter, Joey Mikyska), 12:08.

Second period — 3. Mikyska, 10:34; 4. Miller (Bergstrom), 12:40; 5. West (Bergstrom), 13:01.

Third period — 6. West (Bergstrom), 1:42; 7. Dereck Trierweiler (Seth Linnell, Howie Hodena), 11:55.

Saves — Alex Laven, PC, 15; Danny Whited, ML, 16; Henry Dammer, ML, 8.

Ashland 14, Chequamegon 0

Cloquet-Esko-Carlton 6, Grand Rapids 0

Virginia/Mountain Iron-Buhl 3, North Shore 2

GIRLS HOCKEY

Cloquet-EC 0-0-0-1—1

Hibbing-Chis. 0-0-0-0—0

First period — No scoring.

Second period — No scoring.

Third period — No scoring.

Overtime — 1. Dea DeLeon (Taylor Nelson), 5:49.

Saves — Elise Lund, CEC, 23; Abby Edstrom, HC, 24.

Eveleth-Gilbert 0-0-1-0—1

North Shore 0-0-1-1—2

First period — No scoring.

Second period — No scoring.

Third period — 1. EV, Autumn Gregorich, 5:11; 2. NS, Callie Klemmer (Megan Maxey), 8:22.

Overtime — 3. NS, Jesse Ketola (Klemmer), 6:53.

Saves — Rachel Woods, EG, 19; Maureen Dwyer, 22.

Moose Lake Area 2-1-1-0—4

Superior 0-3-1-0—4

First period — 1. MLA, Lexi Bonneville (Michala Belanger), 0:29; 2. MLA, Gabby Gamst (Savannah Gamst, Bonneville), 8:41.

Second period — 3. MLA, S. Gamst (G. Gamst), 11:12; 4. S, Rose Ion (Paige Lach), 11;35; 5. S, Arika Trentor (Lucy Drougas), 13:38; 6. S, Drougas (Brooklyn Burger), 16:19.

Third period — 7. MLA, Raechel Painovich (Belanger, Painovich), 12:32; 8. S, Ion (Burger), 16:12.

Overtime — No scoring.

Saves — Jo Wekseth, MLA, 22; Presley Beron, S, 30.

Monday's Late Result

Duluth Marshall 1-4-1—6

St. Paul United 0-1-1—2

First period — 1. DM, Ashlee Siegle (Lillian Johnson), 8:01.

Second period — 2. SPU, Jenna Hoops (Madison Shuman, Grace Norris), 0:29; 3. DM, Meredith Boettcher (Maren Friday), 5:18; 4. FM, Boettcher (Friday), 5. DM, Emily Lemker (Boettcher), 8:35; 6. FM, Victoria Thorson (Gracie Thomas, Caitlin Breen), 11:46.

Third period — 7. SPU, Meredith Killian (Catherine Kerin, Norris), 9:04 (pp); 8. DM, Lily Aamodt (Friday), 12:29 (ppl)

Saves — Charlesa Prior, DM, 16; Bridget Emerson, SPU, 24.

NORDIC SKIING

Korkki Invitational

At Korkki Nordic Center

Boys

Teams

1. Ely, 380; 2. CEC, 355 3. Duluth Marshall, 351; 4. Mesabi East, 340; 5. Duluth East, 329; 6. Grand Rapids, 304; 7. Duluth Denfeld, 221.

Individuals

Classic

1. Jasper Johnson, E, 18:38; 2. Declan Hutchinson, DM, 19:00.5; 3. Benjamin Bauer, CEC, 19:23; 4. Seth Kemp, DE, 19:52.5; 5. Reid Lesar, ME, 20:03.3.

Girls

Teams

1. Duluth East, 387; 2. Ely, 359; 3. Grand Rapids, 348; 4. Proctor-Hermantown, 324; 5. Duluth Marshall, 322; 6. Duluth Denfeld, 297; 7. CEC, 279; 8. Mesabi East, 259; 9. Two Harbors-Cook County 240.

Individuals

Classic

1. Gretchen Haggenmiller, DE, 21:23.2; 2. Clara Kramer, DE, 21:56; 3. Annika Viren, GR, 21:58.8; 4. Megan Bettendorf, PH, 22:15.1; 5. Elsa Viren, GR, 22:20.2.

BOYS SWIMMING

Hibbing 102, Grand Rapids 84

200-yard medley — H (Chance McCormack, Carter Rikkola, William Stenson, Andrew Hoppe), 1:49.94; 200 freestyle — Ben Bartholomew, GR, 2:00.41; 200 individual medley — William Stenson, H, 2:10.70; 50 freestyle — Hoppe, H, 23.61; 1-meter diving—Riley Pernat, H, 125.15; 100 butterfly — Stenson, H, 57.47; 100 freestyle — Hoppe, H, 53.05; 500 freestyle — Cooper Emerson, H, 5:41.65; 200 freestyle relay — H (Mark Borland, Rikkola, Hoppe, Stenson), 1:36.50; 100 backstroke — Austin Morrissey, GR, 59.99; 100 breaststroke — Jake Jacobson, GR, 1:06.82; 400 freestyle relay — GR (Devin Klimek, Andy Fox, Bartholomew, Morrissey), 3:40.41.