BOYS BASKETBALL

Lakeview 39-27-66

Walker-HA 32-30-62

Lakeview Christian Academy - Bennett Easty 3, Spicer Johnson 28, Lance Puffer 6, Jacob Easty 9, Andrew Wright 2, Brandon BarBee 18. Totals 26 10-16 56.

3-point goals - B. Easty, Johnson, Puffer 2.

Walker-Hackensack-Akeley - Tyler Sea 4, Seth Djernes 6, Cole Rasmussen 21, Conner Craven 3, Gavin Deskeere 5, Tom Hansen 5, Ethan Anderson 3, Zach Josephson 15. Totals 26 9-20 62.

3-point goal - Rasmussen.

Pillager 22-33-55

Barnum 16-32-48

Pillager - Judah Beard 2, Luke Woidyla 7, Carson Vanvickle 9, Ty Swenson 2, Jack Bentson 7, Eli Shingledecker 3, Spencer Schaefer 18, A.J. Gratke 7. Totals 20 10-17 55.

3-point goals - Vanvickle, Bentson, Shingledecker, Schaefer, Gratke.

Barnum - Tyler Nynas 8, Blaze Hurst 7, Jacob Nynas 13, Joe Peterson 12, Sam Goodwin 6, Ryan Weller 2. Totals 19 5-7 48.

3-point goals - Peterson 4, J. Nynas.

Lake Superior Classic

Anoka 46-42-88

Hermantown 53-24-77

Anoka - Brody Lake 3, Micah Madyun 2, David Ayeni 14, Makhi Cobb 2, Collins Yego 4, Mac Wieczorek 18, Cody Lindenberg 11, Makai Wilson 6, Joey Lombard 28.

3-point goals - Lake, Ayeni 2, Wieczorek 2, Wilson 2, Lombard.

Hermantown - Alex Bjorlin 11, Connor Bich 16, Peter Soumis 19, Kaden Kucza 11, Dalton Everett 20.

3-point goals - Bjorlin 3, Bich 3, Soumis 2, Kucza 3, Everett 6.

New Life Academy 30-31-61

Superior 42-45-87

New Life Academy - Kollin Kaemingk 3, Cooper St. Cyr 2, Joey Bucsko 3, Caleb Wall 3, Jayce Thompson 4, Jack Tima 2, Konner Ware 21, Michael Reader 23.

3-point goals - Kaemingk, Bucsko, Wall, Thompson, Reader 3.

Superior - Mason Ackley 23, Xavier Patterson 17, Beau Severson 8, Ben Rhodes 12, Joey Barker 8, Elijah Owens 7, Jarrett Gronski 9, Kaden Kimmes 3.

3-point goals - Rhodes 2, Barker, Owens 2, Kimmes.

St. Cloud Apollo 32-50-82

Proctor 24-34-58

St. Cloud Apollo - Jalyn Williams 3, Pouch Dobuol 4, Logan Johnson 8, Mohamed Mohamed 9, Michael Gravelle 22, Alex Hausmann 3, Jack Hoth 2, Keshawn Johnson 2, John Blommel 3, Deng Diew 14, Chang Hoth 6, Nasrudin Mohamed 6. Totals 29 9-11 82.

3-point goals - M. Mohamed 3, N. Mohamed, Gravelle 3, Diew 2, C. Hoth 2, Williams, L. Johnson, Hausmann, Blommel.

Proctor - Jacob Pioro 2, Alex Jauhola 2, Dylan Hom 15, Connor St. Germaine 3, Carter DuMars 16, Carter Fuchs 9, Cole Johnson 2, Quincy Clark 9. Totals 19 15-19 58.

3-point goals - DuMars 2, Clark 2, St. Germaine.

BOLD 77, North Woods 57

Duluth Denfeld 85, Chisago Lakes 67

Friday's Late Results

Ladysmith 24-26-50

Northwestern 38-41-79

Ladysmith - Spencer Draghi 15, Caden Dupee 9, Jacob Palumbo 7, Peyton Rogers 19. Totals 18 9-11 50.

3-point goals - Draghi 3, Rogers 2.

Northwestern - Brody Payton 14, Jagar Stillson 13, Jake Brill 6, Hayden Dupree 4, Jenner Graff 4, Andrew Klobucher 9, Sam Risley 9, Nolan Gustafson 3, Greg Ruhman 14, Gervase Thompson 2, Carsen Nykanen 3. Totals 32 11-14 79.

3-point goals - Stillson 3, Gustafson.

Lakeview 45-22-67

Nevis 37-32-69

Lakeview Christian Academy - Bennett Easty 5, Spicer Johnson 5, Lance Puffer 10, Jacob Easty 21, Calvin Kallis 6, Brandon BarBee 20. Totals 29 3-5 67.

3-point goals - Puffer 2, J. Easty 2, Johnson, B. Easty.

Nevis - Ty Warrington 7, Luke DeWulf 27, Derek Lindow 7, Eddie Kramer 15, Logan Funk 3, Ben Soldwisch 2, Michael Landquist 8. Totals 28 6-8 69.

3-point goals - Warrington, Kramer 5, Funk.

Deer River 84, Eveleth-Gilbert 53

Mesabi East 60, Chisholm 50

Moose Lake-Willow River 78, Wrenshall 58

North Woods 84, Mountain Iron-Buhl 47

Sacred Heart 96, Fond du Lac Ojibwe 66

Worthington 79, Hibbing 71

GIRLS BASKETBALL

Crookston 17-13-30

Hibbing 23-23-46

Crookston - Danielle Boyle 1, Emma Borowicz 11, Hayden Winjum 4, Rachel Hefta 2, Kasey Cwikla 8, Gretchen Theis 4. Totals 13 2-8 30.

3-point goals - Borowicz, Winjum.

Hibbing - Macie Pierson 2, Jacie Clusiau 3, Lizzy Tuomi 2, McKenzie Maki 12, Haley Hawkinson 6, Eve Turner 7, Abbey McDonald 14. Totals 19 3-5 46.

3-point goals - Clusiau, Maki, Turner, McDonald 2.

Duluth Denfeld 19-22-41

Heritage Christian 45-36-81

Duluth Denfeld - Zoe Nonnemacher 20, Jordin Kovach 2, Lexi Lowinski 13, Alysha Volkenant 4, Elizabeth Emmel 2.

Heritage Christian Academy - Makenna Cruz 2, Anika Millar 6, Katie Smith 2, Taylor Schuck 19, Taylie Scott 13, Kaitlan Jones 2, Kristin Robbins 15, Emily Tostenson 6, Jordyn Allen 16.

Duluth East 43-24-67

Cook County 17-15-32

Duluth East - Macey DeRosier 13, Ashlynne Guenther 12, Grace Perry 2, Macy Hermanson 12, Emma Horyza 2, Heidi Archibald 4, Shay Callaway 15, Elora Weiland 2, Sydney Zwak 1, Ava White 4. Totals 25 14-26 67.

3-point goals - DeRosier 3.

Cook County - Alyssa Spry 1, E. Aeson 2, Abbie Crawford 12, Paisley Smith 4, Morgan Starkey 4, Emmalli Myers 2, Ariana Poyirier 7. Totals 10 11-20 32.

3-point goal - Crawford.

Int'l Falls 28-24-52

Two Harbors 21-21-42

International Falls - Holly Wold 7, Maddie Lowe 4, Grace Gilbert 10, Chloe Sullivan 13, Hannah Mark 2, Deelyla Budris 16. Totals 19 9-15 52.

3-point goals - Wold 2, Budris 3.

Two Harbors - Laura Erickson 15, Morgan Beardsley 9, Elise Poe-Johnson 2, Tori Bott 13, Emily Olson 1, Tricia Osbakken 2. Totals 11 14-23 42.

3-point goals - Erickson 4, Beardsley 2.

MIB 22-21-43

Goodhue 23-30-53

Mountain Iron-Buhl - Jacie Kvas 2, Macy Savela 13, Brooke Niska 3, Allie Negen 12, Sage Ganyo 3, Madisen Overbye 3, Mia Ganyo 1, Mattison Bennett 6. Totals 15 8-10 43.

3-point goals - Savela 2, Niska, S. Ganyo, Overbye.

Goodhue - Kate Opsahl 3, Arianna Thomforde 12, Hannah Gadient 2, Joslyn Carlson 13, Lexie Lodermeier 23. Totals 18 16-27 53.

3-point goal - Thomforde.

East Grand Forks 57, Virginia 23

Zimmerman 66, Hermantown 55

BOYS HOCKEY

Andover 2-3-3-8

Duluth Marshall 0-0-1-1

First period - 1. A, Charlie Schoen, 4:57 (sh); 2. A, Nick Dainty, 10:52 (pp).

Second period - 3. A, Dylan Livgard (Hunter Jones), 4:01; 4. A, Dainty (Wyatt Kaiser, Luke Kron), 9:29 (pp); 5. A, Jones (Kron, Schoen), 12:22.

Third period - 6. A, Mitchell Wolfe (Jones, Livgard), 5:12 (pp); 7. DM, Aiden Bachand (Blake Bachand, Danny Klatt), 7:37; 8. A, Dainty (Holden Dunleavy, Livgard), 9:11; 9. A, Schoen, 16:00.

Saves - Ben Fritsinger, A, 8; Alex Busick, DM, 39.

Minnetonka 2-1-0-0-3

Hermantown 0-1-2-0-3

First period - 1. M, Grant Docter (Nic Henry), 4:32; 2. M, Hunter Newhouse (Docter, Jack Bayless), 10:58.

Second period - 3. M, Newhouse (Griffin Streeter), 10:21; 4. H, Blake Biondi (Sam High), 14:45.

Third period - 5. H, Justin Thomas (Biondi, Joey Pierce), 1:15; 6. H, Biondi (Thomas), 15:46.

Saves - Charlie Glockner, M, 27; Cole Manahan, H, 24.

Mora-Milaca 0-0-3-3

North Shore 1-1-0-2

First period - 1. NS, Lucas Stadler (Will Olson), 3:36.

Second period - 2. NS, Olson (Stadler), 8;13.

Third period - 3. MM, Gavin Orr (Nate Burski), 3:18; 4. MM, Blake Radeke (Orr), 6:05 (pp); 5. MM, Orr (Jack Kritzeck), 10:25.

Saves - Nick Madison, MM, 15; Connor Sullivan, NS, 29.

SW Christian 1-1-2-4

Moose Lake Area 0-0-0-0

First period - 1. Nic Gustafson (Owen Sommerness), 0:46 (pp).

Second period - 2. Jake Holmstrom (Brody Hardacre), 12:16 (sh).

Third period - 3. Ryan Odefey (Hardacre), 1:44 (pp); 4. Cullen O'Connell (Jeremiah Konkel), 3:03 (pp).

Saves - Lukas Haugen, SWC, 21; Danny Whited, MLA, 29.

Duluth East 1, Eden Prairie 1, OT

Eau Claire North 6, Superior 4

Eveleth-Gilbert 5, Hopkins 2

Friday's Late Results

Bagley/Fosston 0-6-1-7

Ely 2-1-2-5

First period - 1. E, Dalton Schreffler (Austin Meskill), :40; 2. E, Nick Mattila (Luke Olson), 12:14 (pp).

Second period - 3. BF, Jacy Benson (Alex Rolfson, Adam Olson), 3:42; 4. E, Mattila (Jeremiah Kaercher, Olson), 4:07; 5. BF, Griffin Brovold (Benson), 5:14; 6. BF, Brett Merschman (Benson, Parker Sunderland), 6:59; 7. BF, Sunderland, 8:18 (pp); 8. BF, Brovold (Tanner Levin, Benson), 9:54 (pp); 9. BF, Levin, 13:01.

Third period - 10. BF, Brovold, 4:39 (sh); 11. E, Meskill, 9:07; 12. E, Olson (Logan Loe), 14:34.

Saves - Brycen Olson, BF, 10; Chase Sandberg, E, 32.

Eden Prairie 0-2-2-4

Cloquet-EC 1-0-0-1

First period - 1. CEC, Christian Galatz (Sam Olson), 12:16 (pp).

Second period - 2. EP, Drew Holt (Jacob Lillejord, Carter Batchelder), 7:10; 3. EP, Jack Jensen (John Mittelstadt, Garrett Smith), 14:35 (pp).

Third period - 4. EP, Spencer Rudrud (Jensen, Smith), 10:36 (pp); 5. EP, Jensen (Clayton Shultz), 16:46 (en).

Saves - Ben Bullis, EP, 23; Owen Carlton, CEC, 27.

GIRLS HOCKEY

Cloquet-EC 0-0-0-0

Camb.-Isanti 1-0-0-1

First period - 1. Madelyn Skelton (Rilee Winters), 13:42 (sh).

Second period - No scoring.

Third period - No scoring.

Saves - Lauren Maslowski, CEC, 29; Meghan Gibb, CI, 38.

GR-Greenway 0-1-1-2

Forest Lake 1-2-0-3

First period - 1. FL, Rachel Golnitz (Brooke Remington), 13:51 (pp).

Second period - 2. FL, Lillian Walesheck (Samantha Boerboom, Jenna Zowin), 3:16; 3. GRG, Claire Vekich (Maddie Drotts, Jazzi Rohloff), 13:03; 4. FL, Bailey O'Donovan (Ashley Mills, Elizabeth Valley), 16:09.

Third period - 5. GRG, Drotts (Amber Elich, Anna Bonner), 4:44.

Saves - Emily Trast, GRG, 36; Allyn Goehner, FL, 11.

Hibbing-Chisholm 1-0-1-2

Roseau 3-0-0-3

First period - 1. R, Kayla Santl (Reese Strand, Ella Helgeson), 0:22; 2. R, Anika Stoskopf (Helgeson, Mariah Huglen), 3:52 (pp); 3. R, Santl, 9:17; 4. HC, Allie Bussey (Emma Lundell, Maria Gherardi), 16:40 (pp).

Second period - No scoring.

Third period - 5. HC, Maddie Rewertz (Julia Gherardi, Lundell), 15:10.

Saves - Abby Edstrom, HC, 37; Kiana Flaig, R, 10.

Int'l Falls 0-1-0-1

Prairie Center 1-2-1-4

First period - 1. PC, Kylee Hopp, 15:45.

Second period - 2. PC, Shelby Otte (Ally Ecker), 8:15; 3. IF, Grace Bragg (Taylor Sears), 12:01; 4. PC, Reece Ritter, 13:10.

Third period - 5. PC, Ecker, 13:54.

Saves - Grace Wegner, IF, 8; Mackenzie Och, PC, 14.

Minnehaha Academy 2-0-3-5

North Shore 0-0-1-1

First period - 1. MA, Jodie Clay, 8:57; 2. MA, Hannah Schommer (Clay, Maddie Duca), 13:28 (pp).

Second period - No scoring.

Third period - 3. MA, Eva Larson (Duva, Stella Berlin), 2:27 (pp); 4. MA, Leah Lyngen (Schommer, Duca), 14:52 (pp); 5. NS, Callie Klemmer (Rheo Johnson, Livia Hoff), 15:26; 6. MA, Schommer (Clay), 16:58.

Saves - Rebecca Skweres, MA, 21; Maureen Dwyer, NS, 16.

Hayward-Ashland 7, Northland Pines 1

Friday's Late Result

Hibbing-Chisholm 0-0-1-1

Warroad 3-2-1-6

First period - 1. W, Julianna Teske (Lila Lanctot), 9:37 (pp); 2. W, Hannah Corneliusen, 10:09; 3. W, Karlie Meeker (Marlie Johnston, Madison Lavergne), 13:13.

Second period - 4. W, McKenzie Oelkers (Corneliusen, Genevieve Hendrickson), 9:27; 5. W, Oelkers (Corneliusen, Meeker), 11:32.

Third period - 6. HC, Emma Lundell, 0:20; 7. W, Hendrickson (Tahra Johnson), 6:12.

Saves - Abby Edstrom, HC, 49; Quinn Kuntz, W, 22.