BOYS BASKETBALL

Duluth East 34-30-64

Cloquet 17-27-44

Newsletter signup for email alerts

Duluth East - Giovani Saldivar 11, Noah Paulson 10, Isiah Hendrickson 8, Mattie Thompson 8, Noah Winesett 7, Niikan Buffalo 6, Will Van Scoy 6, Simon Randorf 4, Oliver Hasler 2, Zaa Buffalo 2. Totals 28 3-4 64.

3-point goals - Thompson 2, N. Buffalo, Winesett, Saldivar.

Cloquet - Markus Pokornowski 13, Adam Schneider 10, Logan Gallop 8, Alex Leuzzo 5, Nick Flynn 3, Alec Turnbull 3, Kade Clemens 2. Totals 15 10-18 44.

3-point goals - Pokornowski 3, Leuzzo.

Grand Rapids 24-31-55

Chisago Lakes 25-31-56

Grand Rapids - Levi Winkels 2, Stacy Washington 7, Jacob Johnson 2, Dawson Persons 8, Easton Fothergill 7, John Sutherland 21, David Ellies 8.

Chisago Lakes - Ryan Sanvik 3, Grant Koehler 2, Will Tinjum 20, Aidan Hawkinson 3, Zach Erickson 2, Alex Paulsen 5, Seth Thompson 14, Beau Backes 7.

Ashland 94, Duluth Marshall 86

Hermantown 77, Superior 72

Proctor 57, Duluth Denfeld 54

Friday's Late Results

Chisholm 77, Mountain Iron-Buhl 63

Virginia 67, Eveleth-Gilbert 34

GIRLS BASKETBALL

Grand Rapids 45-38-83

Chisago Lakes 35-25-60

Grand Rapids - Liberty Blaine 9, Mya Roberts 6, Hannah DeMars 18, Meghan Lutz 2, Taryn Hamling 22, Meara Beighley 15, Maddi McKinney 2, Brianna Scherping 4, Emily Wochnick 5. Totals 32 9-16 84.

3-point goals - Blaine, Roberts 2, DeMars 2, Hamling 4, Wochnick.

Chisago Lakes - Maddy Ritter 2, Hannah Gillach 10, Sarah Bjelland 10, Lexi Hammond 9, Emma Bjelland 1, Fiona Tollefson 2, Lizzy Godden 8, Sophia Wood 18. Totals 23 11-20 60.

3-point goals - Gillach 2, S. Bjelland.

Red Lake 16-32-48

Mtn. Iron-Buhl 31-38-69

Red Lake - Kaylynn Chaboyea 7, Lashaun Roy 2, Angel McClain 6, Gerika Kingbird 5, Autumn Holthusen 26, Kelanna McClain 2. Total 16 12-20 48.

3-point goals - Chaboyea, Kingbird, Holthusen 2.

Mountain Iron-Buhl - Jacie Kvas 1, Macy Savela 12, Brooke Niska 2, Allie Negen 19, Madisen Overbye 24, Jordan Zubich 3, Mattison Bennett 3, Lauren Maki 5. Totals 26 10-19 69.

3-point goals - Savela, Negen, Overbye 3, Zubich.

Friday's Late Results

Moose Lake-WR 37

Aitkin 58

Moose Lake-Willow River - Natalie Mikrot 9, Ella Rhoades 7, Charis Blacklock 6, Maci Kukuk 6, Dallis Kukuk 5, Carmen Hoffman 2, Emily Bohnsack 2. Totals 10 13-22 37.

3-point goals - Mikrot, D. Kukuk, M. Kukuk, Rhoades.

Aitkin - Kaija Davies 15, McKenna MacDonald 14, Ramsey Moe 12, Lydia Fellermen 7, Jillian MacDonald 3, Noelle Jones 2, Sarah Curtiss 2, Sarah McMillan 2, Jenna Cline 1. Totals 19 14-25 58.

3-point goals - M. MacDonald 2, Moe 2, Fellermen, Davies.

Greenway 35, Nashwauk-Keewatin 16

BOYS HOCKEY

Grand Rapids 0-0-0-0

Holy Family 2-2-2-6

First period - 1. Eric Rinzel (Dan Reddan, Cole Wilson), 10:24; 2. Garrett Pinoniemi (Lucas Jorgenson, Michael Spinner), 13:35.

Second period - 3. Spencer Lewin (Sawyer Schugel, Reddan), 3:40; 4. Trey Fechko (Pinoniemi, Jorgenson), 6:47.

Third period - 5. Pinoniemi, 8:15; 6. Pinoniemi (Jorgenson, Reddan), 8:35.

Saves - Carter Clafton, GR, 32; Bailey Huber, HFC, 18.

Greenway 1-1-2-0-4

Orono 2-0-2-1-5

First period - 1. G, Mitchell Vekich (Micah Gernander, Donte Lawson), 1:15; 2. O, Zack Simon, 2:23; 3. O, Nick Mohs-Messerli (Simon), 10:06.

Second period - 4. G, Lawson (Tristan Birdsall, Nikolai Rajala), 5:49.

Third period - 5. O, Simon, 1:48 (sh); 6. G, Ezra Carlson, 2:49; 7. O, Will Walz (Tyler Olsen), 6:26; 8. G, Vekich (Rajala, Lawsonb), 16:04 (pp).

Overtime - 9. O, Jack Anderson (Fisher Eiss, Simon), 6:08.

Saves - Tyler Penney, G, 32; Finn Grandy, O, 24.

Hibbing-Chisholm 0-0-3-3

Rochester JM 0-3-2-5

First period - No scoring.

Second period - 1. RJM, Erick Bromberg (Sam Eagen, Pepe Headlee Jr.), 4:04 (pp); 2. RJM, Headlee (Teejay Torgrimson), 4:33; 3. RJM, Torgrimson (Eagen), 16:35 (pp).

Third period - 4. RJM, Patrick Desrosiers (Sam Hanson, Sam King), 1:17; 5. RJM, Headlee (Torgrimson, Deontae Veney), 4:58; 6. HC, Ethan Lund (Skylar Rhodes), 8:31 (pp); 7. HC, Hayden Westerberg (Hunter Sorenson, Joe Allison), 15:44 (pp); 8. HC, Rhodes, 16:27.

Saves - Carter Smith, HC, 10; Carson Arthur, RJM, 41.

Moose Lake Area 1-0-1-2

Proctor 2-1-1-4

First period - 1. MLA, Jordan Fjosne (Anakin Oswald), 5:49; 2. P, Zach Gunderson, 12:51; 3. P, Matt Bonfigt (Gunderson), 16:09.

Second period - 4. P, Isaac Mosher (Bonfigt, Connor Bushbaum), 1:52.

Third period - 5. P, Reece Ward (Riley Solem, Gunderson), 7:23 (pp); 6. MLA, Jack Ergen (Tommy Kliniski), 12:59.

Saves - Danny Whited, MLA, 47; Lucas Fulton, P, 13.

Stillwater 0-1-1-2

Cloquet-EC 1-3-1-5

First period - 1. CEC, Cole Ketola (Kade Bender, Aaron Moore), 3:29.

Second period - 2. CEC, Bender (Ketola), 3:25; 3. S, Evan Murr (Joe Raleigh, Ethan Darby), 7:13 (sh); 4. CEC, Ketola (Moore), 12:26; 5. CEC, Ketola (Christian Galatz, Sam Olson), 14:34.

Third period - 6. CEC, Bender (Andy Acers), 1:33; 7. S, Adam Eisele (Joe Manning), 11:20.

Saves - Jesse Brown, S, 12; Owen Carlson, CEC, 23.

Friday's Late Results

Int'l Falls 3-3-2-8

Ely 0-0-0-0

First period - 1. Travis Kalar (Kian Gonzales, Anthony Saari), 4:45; 2. Brady Wicklund (Simon Palm, Justin Besch), 9:09; 3. Wicklund (Besch, Palm), 11:17.

Second period - 4. Bradyn Dremmel (Gonzales, John Boerger), 4:20; 5. Carter Germain (Jake Erickson), 6:11; 6. Boerger (Brenden Benike), 14:55.

Third period - 7. Germain (Erickson), 5:40; 8. Palm (Gonzales, Wicklund), 12:40 (pp).

Saves - Mitchell Nemec, IF, 13; Chase Sandberg, E, 48.

Lake of the Woods 1-0-0-1

Duluth Denfeld 1-1-3-5

First period - 1. DD, Griffin Lehet (Cole Olson, Logan Jasper), :09; 2. LOW, Jackson Arpin (Kajun Krause), 8:31.

Second period - 3. DD, Jasper (Kade Shea, Olson), 1:02.

Third period - 4. DD, Lehet (Darren Shykes, Shea), 2:08 (pp); 5. DD, Nate Johnson (Jacob Johnson, Dominic Klaas), 3:22; 6. DD, Lehet (Jasper, Olson), 5:19.

Saves - Aidan Tom, LOW, 35; Jacob Snyder, DD, 11.

Virginia/MIB 0-1-1-2

Orono 1-1-2-4

First period - 1. O, Jack Kubitz (Daniel Eckerline, Jamie Bazil), :57.

Second period - 2. VMIB, Zach Kilen (Blake Zadnikar), 2:06; 3. O, Will Walz (Kubitz, Risher Eiss), 7:19.

Third period - 4. Caleb Bialke (Brett Okland), 10:04 (sh); 5. O, Tyler Olsen (Jack Anderson, Kubitz), 14:22; 6. O, Zach Adams (Olsen), 16:02 (en).

Saves - Camden Kreibich, VMIB, 30; Charlie Carlson, O, 18.

Rochester Mayo 5, Hibbing-Chisholm 2

GIRLS HOCKEY

Cloquet-EC 2-1-3-6

Hayward-Ash. 0-0-1-1

First period - 1. CEC, Taylor Nelson (Jenna Zdebski), 8:35; 2. CEC, Dana Jones (Jaxie Pogorelc), 10:23 (pp).

Second period - 3. CEC, Dea DeLeon (Keagen Anderson, Nelson), 2:25 (pp).

Third period - 4. CEC, Lexi Cooke (Kiana Bender, Nelson), 5:07; 5. HA, Lauren Donnellan, 8:43; 6. CEC, Nelson (Bender, Emmie Ellena), 10:09; 7. CEC, Nelson (Bender), 16:41.

Saves - Elise Lund, CEC, 8; Emma Quimby, HA, 25.

Moose Lake Area 0-0-0-0

Chisago Lakes 1-1-3-5

First period - 1. Jenna Lawry (Danielle Burgen, Elyse Wilton), 4:38.

Second period - 2. Lawry (Burgen, Wilton), 2:01.

Third period - 3. Claire DeVries (Kayla Bluhm, Malia Mckinnon), 0:41; 4. Maddi Klun (Lawry), 2:31; 5. Burgen (Devries, Lawry), 9:44.

Saves - Joe Wekseth, MLA, 43; Megan Lerfald, CL, 14.

Friday's Late Results

Brainerd 0-2-2-4

GR-Greenway 0-1-1-2

First period - No scoring.

Second period - 1. GRG, Quinn Kasell (Claire Vekich, Kayden Broking), :51 (pp); 2. B, Cheyenne Abear (Lindsey Booth, Sophie Robinson), 1:12; 3. B, Olivia Wiskow, 14:08.

Third period - 4. B, Gabbie Smith (Josie Kramer, Ella Kalusche), 1:18; 5. GRG, Sadie Peart, 7:35; 6. B, Kalusche (Taylor Larson, Kramer), 14:49.

Saves - Olivia King, B, 23; Emily Trast, GRG, 28.

Cambridge-Isanti 0-3-1-1-5

Moose Lake Area 1-0-3-0-4

First period - 1. MLA, Ellie Anderson (Lauren Hartman), :59.

Second period - 2. CI, Ashley Schintz, 2:46; 3. CI, Schintz (Emma Schmidt, Rilee Winters), 11:01; 4. CI, Chloe Nelson (Madelyn Skelton), 15:40.

Third period - 5. MLA, Gabby Gamst (Lexi Bonneville, Raechel Painovich), 5:48; 6. CI, Schintz (Jasmyn Sibell, Winters), 11:34; 7. MLA, Abby Painovich, 15:05; 8. MLA, Gamst (Bonneville, Painovich), 15:51.

Overtime - 9. CI, Nelson (Sibell), 1:29.

Saves - Jordan Milliam, CI, 8; Jo Wekseth, MLA, 30.

St. Croix Valley 4, Superior 1

NORDIC SKIING

MesabI East Invitational

At Giants Ridge

Boys

Teams

1. Forest Lake, 523; 2. Stillwater Area, 497; 3. Ely, 491; 4. Grand Rapids, 487; 5. Superior, 484; St. Paul Highland Park, 466; 7. Roseville Area, 446; 8. Sartell, 437; 9. Duluth Marshall, 431; 10. Duluth East, 419.

Individuals

Classic

1. Cooper Lennox, Mora, 15:12.0; 2. Will Nemeth, Sartell, 15:24.8; 3. Lars Dewall, Stillwater Area, 15:26.1; 4. Jasper Johnson, E, 15:26.7; 5. Luke MacKinnon, Minnetonka, 15:49.7

Freestyle

1. Garrett Beckrich, Grand Rapids, 13:30.0; 2. Charlie Reinhardt, Mound Westonka, 14:32.9; 3. Isak Nightingale, Mounds Park Academy, 14:35.8; 4. Nick Parent, Forest Lake, 14:47.8; 5. Thomas Golin, Wayzata, 14:51.9.

Girls

Teams

1. St. Paul Highland Park, 525; 2. Duluth East, 513; 3. Forest Lake, 491; 4. Wayzata, 488; 5. Stillwater Area, 478; 6. (tie) Grand Rapids and Winona, 467; 8. Andover, 453; 9. Alexandria Area, 451; 10. Ely, 446.

Individuals

Classic

1. Celeste Alden, St. Paul Highland Park, 18:17.1; 2. Ericka Asmus, Superior, 18:23.1; 3. Cheresa Bouley, Elk River/Zimmerman, 18:54.2; 4. Carolyn House, Wayzata, 19:03.1; 5. Brianne Brewster, Lakeville South, 19:03.4.

Freestyle

1. Molly Moehning, St. Paul Highland Park, 16:10.1; 2. Olivia Schwintek, White Bear Lake, 16:54.8; 3. Gretchen Haggenmiller, Duluth East, 17:07.5; 4. Lauren McCollor, Wayzata, 17:14.7; 5. Margo Nightingale, Mounds Park Academy, 17:16.7.