Sections

Weather Forecast

Close

Prep summaries

BOYS BASKETBALL

Crosby-Ironton Tournament

Deer River 21-19—40

Crosby-Ironton 38-35—73

Deer River — Branden Stejskal 4, Derek Wester 2, Quentin White 8, C.J. Bellefy 3, Logan David 2, Noah Williams 6, Kyle Shevich 12, Jadon Watkins 1, Austin Rasley. Totals 15 3-8 40.

Crosby-Ironton — Sam Jordan 12, Joseph Stokman 10, Cayden Turk 6, Dakota Mitchell 2, Carsen Turk 8, Colten Turk 2, Jonathan Jacobson 16, Jordan Oehrlein 2, Trey Stangel 4, Kyle Skeim 11. Totals 30 6-9 73.

North Star Showcase

Duluth East 24-40—64

Chanhassen 39-34—73

Duluth East — Niikan Buffalo 2, Will Van Scoy 16, Noah Winesett 12, Isiah Hendrickson 14, Mattie Thompson 4, Noah Paulson 16. Totals 20 20-25 .

3-point goals — Van Scoy 2, Winesett 2.

Chanhassen — Jacob Miller 12, Carson Hollowaty 16, Porter Conklin 23, Luke Gitzen 4, Parker Benkstein 1, Tyson Hansen 5, Charlie Ash 12. Totals 26 17-21 73.

3-point goals — Hollowaty 2, Conklin 2.

Grand Rapids 32-32—64

Cambridge-Isanti 34-51—85

Grand Rapids — Levi Winkels 5, Stacy Washington 10, Dawson Persons 5, Easton Fothergill 7, Trent Johnson 2, John Sutherland 35. Totals 27 6-11 64.

3-point goals — Winkels, Washington, Persons, Fothergill.

Cambridge-Isanti — Henry Abraham 28, Ryan Cox 12, London Williams 10, Luke Malamisuro 12, Paul Swanson 2, Micah Ladd 20, Austin Chromy 1. Totals 32 4-5 85.

3-point goals — Abraham 4, Cox 4, Williams 2, Malamisuro 3, Ladd 4.

Owatonna 29-37--66

Hibbing 33-45--78

Owatonna—Bradyn Larson 10, Jack Hanson 11, Payton Beyer 5, Nolan Burmeister 6, Steven Eckard 12, Evan Dushek 16, Lincoln Maher 2, Sol Havelka 4. Totals 27 4-7 66.

3-point goals—Larson 3, Hanson 1, Beyer 1, Eckard 3.

Hibbing—Tre Holmes 5, Jadyn Colbaugh 5, Mayson Brown 16, Parker Maki 22, Luke Lundell 10, Will Durie 5, Ayden McDonald 15. Totals 26 14-17 78.

3-point goals—Holmes 1, Colbaugh 1, Brown 4, Lundell 2, Durie 1, McDonald 3.

Tartan Tournament

Superior 38-33—71

Chisago Lakes 21-32—53

Superior — Jarrett Gronski 2, William McClellan 3, Beau Severson 14, Elijah Owens 3, Ben Rhodes 10, Joey Barker 8, Mason Ackley 9, Xavier Patteson 22.

Chisago Lakes — Grant Koehler 2, Paul Blake 2, Will Tinjum 12, Aidan Hawkinson 3, Alex Paulsen 6, Seth Thompson 9, Beau Backes 7, Jackson Timm 6, Andrew Koehler 6.

Wood City Classic

Cromwell-Wright 29-31—60

Cloquet 30-32—62

Cromwell-Wright — Cameron Cahoon 16, Marcus Pocernich 15, Micah Pocernich 15, Jaden Gronner 10, Isaac Shelton 2, Gage Jones 2. Totals 22 10-14 60.

3-point goals — Gronner 2, Ma. Pocernich 2, Mi. Pocernich 2.

Cloquet — Alex Leuzzo 18, Markus Pokornowski 16, Nick Flynn 13, Logan Gallup 6, Adam Schneider 5, Dylan Heehn 2, Riley Leslie 2. Totals 18 19-23 62.

3-point goals — Leuzzo 3, Pokornowski 3, Schneider.

GIRLS BASKETBALL

Holiday Hoops Tournament

Farmington 37-26—63

Grand Rapids 20-21—41

Farmington — Peyton Blandin 9, Paige Kindseth 10, Katelyn Mohr 4, Rose Wille 2, Molly Mogensen 5, Sophie Hart 16, Morgan Ebel 13, Kaitlin Winston 4. Totals 24 10-13 63.

3-point goals — Blandin, Kindseth, Ebel 3.

Grand Rapids — Liberty Blaine 2, Hannah DeMars 9, Taryn Hamling 7, Meara Beighley 14, Merica Beighley 2, Maddi McKinney 2, Brianna Scherping 2, Emily Wochnick 3. Totals 15 7-10 41.

3-point goals — DeMars, Beighley, Wochnick, Hamling.

Monticello Tournament

Chisago Lakes 14-15—29

Proctor 20-22—42

Chisago Lakes — Maddy Ritter 2, Hannah Gillach 2, Sarah Bjelland 6, Lexi Hammon 2, Emma Bjelland 4, Sophia Wood 13. Totals 12 4-10 29.

3-point goal — Bjelland.

Proctor — Liz Frase 12, Morgan Nylund 9, Katelyn Marunich 9, Josie Maahs 6, Hailie Evans 2, Payton Rodberg 4. Totals 14 13-21 42.

3-point goal — Nylund.

St. Cloud Tech Tournament

Duluth East 24-35—59

St. Cloud Tech 38-27—65

Duluth East — Rylee Stevens 9, Macey DeRosier 11, Ashlynne Guenther 8, Macy Hermanson 23, Heidi Archibald 2, Shay Callaway 4, Elora Weiland 2. Totals 23 3-6 59.

3-point goals — Hermanson 4, Stevens 3, DeRosier 2.

St Cloud Tech — Bochert 7, Imdieke 3, Harris 4, Murray 23, Kaczor 8, Washington 18, Christiansen 2. Totals 20 20-29 65.

3-point goals — Washington 3, Bochert, Imdifcke, Murray, Kaczor.

Wood City Classic

St. Croix Prep 21-4—25

Cloquet 42-28—70

St. Croix Prep — Emma Ylonen 2, Kate Hangge 4, Annika White 3, Jade Fisher 7, Grace Christenson 7, Lauryn Schutz 2. Totals 8 7-9 25.

3-point goals — White, Fisher.

Cloquet — Allie Wojtysiak 20, Olivia Diver 7, Jessica Liang 4, Kendra Kelley 18, Mireye Moose 5, Alexa Snesrud 8, Maddie Young 4, Grace Dushkin 2, Phoebe Bieri 2. Totals 27 12-18 70.

3-point goals — Kelley 3, Diver.

BOYS HOCKEY

Heritage Holiday Classic

Irondale 0-0-2-0—2

Duluth Denfeld 0-1-1-1—3

First period — No scoring.

Second period — 1. DD, Griffin Lehet (Dylan Jouppi, Kade Shea), 2:54 (pp).

Third period — 2. DD, Logan Jasper (Lehet, Jouppi), 10:56; 3. I, Ryan Solz (Griffin Bourassa, Nolan Neururer), 13:47; 4. I, Solz (Bourassa, Neururer), 14:15.

Overtime — 5. DD, Lehet (Parker Ray, Darren Shykes), 2:42.

Saves — Nick DeWester, I, 25; Jacob Snyder, DD, 19.

Hilltopper Holiday Classic

Hermantown 2-0-2—4

Blake 1-0-0—1

First period — 1. H, Blake Biondi (Joey Pierce), 2:31; 2. H, Pierce (Brady Baker, Darian Gotz), 10:00; 3. B, Anderson Blum (Thomas Nelson), 13:54.

Second period — No scoring.

Third period — 4. H, Baker (Biondi, Pierce), 6:43; 5. H, Pierce (Biondi), 16:59 (en).

Saves — Cole Manahan, H, 25; Aksel Reid, B, 32.

Buffalo 1-1-2—4

Duluth Marshall 0-1-0—1

First period — 1. B, Ben Klein (Ryan Nelson, Hunter Poncius), 3:13 (pp).

Second period — 2. DM, Carter Sullivan (Keelan Golat), 12:23; 3. B, Jack Braccini (Treyton Welch), 13:45.

Third period — 4. B, Braccini (Noah Mueller, Welch), 7:13; 5. B, Braccini, 9:00 (sh).

Saves — Nathan Mueller, B, 16; Alex Busick, DM, 31.

Iron Range Invitational

Alexandria 0-1-2—3

Greenway 2-1-2—5

First period — 1. G, Tristan Birdsall (Aaron Elich, Mitchell Vekich), 0:48; 2. G, Ben Troumbly, 7:35.

Second period — 3. A, Jack Westlund (Caleb Strong), 5:24; 4. G, Vekich (Brock Trboyevich, Elich), 11:26.

Third period — 5. A, Strong (Andrew Revering, Ben Doherty), 0:23; 6. A, Doherty (Westlund), 7:55 (sh); 7. G, Donte Lawson (Birdsall, Cameron Lantz), 12:11 (pp); 8. G, Birdsall (en).

Saves — Bailey Rosch, A, 25; Tyler Penney, G, 37.

Delano 2-1-5—8

Hibbing-Chis. 0-1-1—2

First period — 1. D, Adam Brown (Kory Dunnigan, Michael Weber), 5:47 (pp); 2. D, Dunnigan (Brown), 14:14 (pp).

Second period — 3. HC, Hunter Sorensen (Ethan Lund), 2:19 (pp); 4. D, Jack Keranen (Quinn Daly, Luke Truax), 12:23.

Third period — 5. HC, Lund (Nic Cicchi), 2:126. D, Brown (Hogan Williams, Daly), 6:42; 7. D, Brown (Tommy Peterson), 10:51 (sh); 8. D, Weber, 12:31; 9. D, Keranen (Dunnigan), 14:37 (pp); 10. D, Brown (Truax, Peterson), 15:26 (pp).

Saves — Aaron Kruse, D, 8; Carter Smith, HC, 41.

Mahtomedi 1-3-3—7

Virginia/MIB 0-2-0—2

First period — 1. M, Michael Miller, 3:44 (sh).

Second period — 2. M, Colin Hagstrom (Kory Pilarski, Noah Skillings), 1:59; 3. VMIB, Cade Moreland (Jack Zupetz, Zach Killen), 10:30 (pp); 4. VMIB, Tony Chesser (Caleb Bialke, Brett Okland), 12:24; 5. M, Cole Klingbeil (Nikolai Dulak, Hagstrom), 14:24; 6. M, Hagstrom (Wyatt Begley, Dulak), 15:10.

Third period — 7. M, Cole McCarver (Tommy Broten), 6:00; 8. M, Hagstrom (Skillings, Dulak), 8:19 (pp); 9. M, Dylan L'Allier (Pilarski, McCarver), 13:44

Saves — Ben Dardis, M, 20; Camden Kreibich, VMIB, 51.

Tradition at the Park

Cloquet-EC 1-0-0—1

Minnetonka 1-0-2—3

First period — 1. M, Jack Bayless (James Miller), 13:25 (sh); 2. CEC, Landon Langenbrunner (Kade Bender, Mason Langenbrunner), 16:54 (pp).

Second period — No scoring.

Third period — 3. M, Josh Luedtke (Bayless, Grant Docter), 12:47; 4. M, Teddy Lagerback, 14:58 (sh, en).

Saves — Owen Carlson, CEC, 36; Charlie Glockner, M, 25.

GIRLS HOCKEY

Culver's Cup

Brookfield 0-1-2—3

Superior 0-2-4—6

First period — No scoring.

Second period — 1. B, Hadley Malcolmson, 8:18; 2. S, Arica Trentor (Brooklyn Burger), 9:03; 3. S, Trentor (Burger, Isabella Franta), 9:59.

Third period — 4. S, Lucy Drougas (Burger), 0:14; 5. S, Drougas, 0:38; 6. B, Malcolmson, 3:43; 7. S, Drougas (Paige Locke, Franta), 10:27 (pp); 8. B, Emily Hoyt (Malcolmson), 13:30; 9. S, Burger, 16:08 (en).

Saves — Kristin Woodcock, B, 42; Presley Baron, S, 27.

Schwan Cup

Gold Division

Holy Family 1-0-1-0—2

Proctor-Herm. 0-1-1-0—2

(Proctor-Hermantown wins shootout)

First period — 1. HFC, Lauren Hickey (Sydney Paulsen), 9:53 (pp).

Second period — 2. PH, Michaela Phinney (Braelyn Sathers, McKenzie Gunderson), 1:16 (pp).

Third period — 3. HFC, Caitlyn Rock (Taylor Koeppl, Sadie Long), 8:41; 4. PH, Alyssa Watkins (Phinney), 11:16.

Overtime — No scoring.

Saves — Sedona Blair, HFC, 43; Samantha Lewis, PH, 20.

Silver Division

Duluth Marshall 0-2-1—3

Spring Lake Park 1-1-0—2

First period — 1. SLP, Lindsey Albers (Lizzie Northquest, Anne Carmean), 5:54 (pp).

Second period — 2. DMN, Victoria Thorson (Gracie Thomas), 4:06; 3. SLP, Albers (Mary Fetter), 5:22; 4. DM, Maren Friday (Thomas, Helaina Om), 12:52.

Third period — 5. DM, Thorson (Friday, Thomas), 9:22.

Saves — Charlesa Prior, DM, 11; Katie Thomas, SLP, 31.

Duluth 0-1-0—1

Cambridge-Isanti 1-1-3—5

First period — 1. CI, Chloe Nelson, 10:59.

Second period — 2. D, Annika Lindgren (Rian Braun, Molly Henderson), 12:57; 3. CI, Nelson (Madelyn Skelton, Jasmyn Sibell), 14:02 (pp).

Third period — 4. CI, Emma Schmidt (Rilee Winters, Alana Fix), 1:34 (pp); 5. CI, Fix (Nelson), 6:16; 6. CI, Sydney Nuebel (Nelson), 9:10 (pp).

Saves — Sarah Spencer, D, 26; Jayonte Kotila, CI, 20.

Bronze Division

Moose Lake Area 1-0-0—1

St. Francis/NB 1-1-1—3

First period — 1. SFNB, Sydney Green, 1:32; 2. MLA, Gabby Gamst, 9:20.

Second period — 3. SFNB, Kylie Wolfe, 2:33.

Third period — 4. SFNB, Brooke Stearns (Wolfe), 14:09.

Saves — Jo Wekseth, MLA, 39; Rachel Miller, SFNB, 25.

Red Wing 1-0-2-0—3

Int'l Falls 1-2-0-0—3

First period — 1. RW, Eliza Dinatale (Emily Hart), 10:48 (pp); 2. IF, Olivia Wright, 14:07.

Second period — 3. IF, Morgan Rasmussen, 2:05; 4. IF, Maria Vollom (Grace Bragg), 10:49.

Third period — 5. RW, Hart (Allison Roe), 5:35; 6. RW, Dinatale (Delaynee Fox), 7:52 (pp).

Overtime — No scoring.

Saves — Hailey Ehlers, RW, 40; Grace Wegner, IF, 29.

Open National Division

Fairmont 0-0-2—2

North Shore 3-3-3—9

First period — 1. NS, Jessie Ketola, 3:23; 2. NS, Ketola, 8:38; 3. NS, Megan Maxey (Ketola), 11:17 (pp).

Second period — 4. NS, Callie Klemmer (Gracie Komarek), 6:31; 5. NS, Rheo Johnson (Maxey, Ketola), 15:54 (pp); 6. NS, Ketola (Klemmer), 16:04.

Third period — 7. NS, Johnson, 1:02; 8. NS, Maxey (Komarek), 3:02; 9. NS, Ketola (Komarek), 7:45; 10. F, Emily Sokoloski, 8:20; 11. F, Mackenzie Householder, 14:38.

Saves — Rachel O'Connor, F, 27; Lilka Mojkowski, NS, 11.

Eveleth-Gilbert 0-0-0—0

W. Wisconsin 3-1-0—4

First period — 1. Ellie Brice (Makenzie Weeks), 7:53; 2. Brice (Erin Huerta, Weeks), 8:33; 3. Brice (Weeks, Huerta), 16:35 (pp).

Second period — 4. Weeks (Huerta, Brice), 3:51.

Third period — No scoring.

Saves — Rachel Woods, EGA, 26; Caitlyn Erickson, WW, 19.

Walser Invitational

GR-Greenway 1-3-1—5

Alexandria Area 0-1-1—2

First period — 1. GRG, Claire Vekich (Kayden Broking), 14:08 (pp).

Second period — 2. GRG, Vekich, 0:49; 3. GRG, Maddie Drotts (Vekich), 1:48; 4. AA, Mayson Toft (Riley Nyberg, Anna Doherty), 2:48; 5. GRG, Vekich (Quinn Kasell), 12:03.

Third period — 6. GRG, Vekich (Broking, Sadie Peart), 3:09 (pp); 7. AA, Micah Summer (McKenna Ellingson, Kaci Trosvig), 4:33.

Saves — Emily Trast, GRG, 22; Hailee Bailey, AA, 20.

Wednesday's Late Result

Schwan Cup

Silver Division

Duluth 1-0-1—2

Rochester Lourdes 0-2-2—4

First period — 1. D, Cassie McClure (Rian Braun), 9:42 (pp).

Second period — 2. RL, Clara Billings, 0:50 (sh); 3. RL, Maggie Hanzel (Emma Schmitz), 13:24.

Third period — 4. RL, Schmitz (Abby Wick), 5:34; 5. D, McClure, 7:11; 6. RL, Schmitz (Wick), 8:56.

Saves — Sarah Spencer, D, 21; Corrin Hanson, RL, 10.