Sections

Weather Forecast

Close

Prep summaries

BOYS BASKETBALL

Cristo Rey Jesuit 21-33—54

Hibbing 30-45—75

Cristo Rey Jesuit — Derek Burgess 8, Erick Burgess 19, Ja'Mauri Funches 1, John Williams, Jr. 4, James Sommer 20, Nkechukwa Akpati 2. Totals 19 11-21 54.

3-point goals — D. Burgess 2, E. Burgess 2, Sommer 1.

Hibbing — Jadyn Colbaugh 4, Mayson Brown 14, Parker Maki 19, Payton Forer 4, Eli Erickson 1, Luke Lundell 23, Will Durie 9, Isaac Colbaugh 1. Totals 22 22-30 75.

3-point goals—Brown 3, Maki 3, Lundell 2, Durie.

Grand Rapids 71

North Branch 61

No scoring available

Hermantown 40-38—78

Chisago Lakes 42-31—73

Hermantown — Sam Mesedahl 2, Alex Bjorlin 13, Connor Bich 29, Peter Soumis 16, Tate Hansen 4, Kaden Kucza 3, Dalton Everett 11.

Chisago Lakes — Ryan Sanvik 3, David Dunne 6, Grant Koehler 2, Will Tinjum 22, Zach Erickson 2, Alex Paulsen 6, Seth Thompson 8, Jackson Timm 13, Andrew Koehler 11.

Grand Rapids 71, North Branch 61

Mosinee 61, Ashland 56

Friday's Late Results

Deer River 87, Hill City 53

Ashland 77, Washburn 61

GIRLS BASKETBALL

Ashland 20-23—43

Duluth Marshall 39-36—75

Ashland — Abbi Moreland 4, Mayella Brinker 5, Madelyn Wiggins 2, Justine Barningham 2, Faith O'Connor 4, Lily Jablonski 7, Zoe Pearce 8, Maddy Cabe 11. Totals 16 10-12 43.

3-point goal — Jablonski.

Duluth Marshall — Grace Kirk 27, Danielle Webber 3, Gianna Kneepkens 28, Dasia Starks 5, Hannah Brashaw 5, Maritsa Harris 7. Totals 31 5-11 75.

3-point goals — Kirk, Webber, Kneepkens 4, Brashaw, Harris.

DeLaSalle 37-30—67

Grand Rapids 32-27—59

DeLaSalle— Savannah White 8, Leah Dengerud 11, Alexis Cochran-Starr 9, Nurjei Weems 22, Mya Williams 17. Totals 24 11-25 67.

3-point goals — White, Dengerud 3, Cochran-Starr 3, Weems.

Grand Rapids — Liberty Blaine 3, Mya Roberts 1, Hannah DeMars 18, Megan Denny 2, Taryn Hamling 12, Meara Beighley 16, Merica Beighley 2, Emily Wochnick 5. Totals 21 9-15 59.

3-point goals — Blaine, DeMars 3, Hamling 3, Wochnick.

Proctor 34-26-13—73

Hermantown 26-34-12—72

Proctor — Sam Pogatchnik 22, Liz Frase 14, Sam Parendo 9, Morgan Nylund 9, Katelyn Marunich 6, Josie Maahs 3, Payton Rodberg 10. Totals 25 17-32 73.

3-point goals — Pogatchnik 3, Frase 2, Parendo.

Hermantown — Ava Asgaard 13, Brita Birkeland 10, Maiah Christianson 14, Ashley Hill 3, Elly Schmitz 25, Megan Menzel 7. Totals 23 21-28 72.

3-point goals — Christianson 2, Hill, Schmitz 2.

Superior 27-12—39

Cloquet 18-27—45

Superior — Chloe Kintop 6, Niya Wilson 8, Emily Hunter 2, Kaleigh Miller 4, Izzy Swanson 8, Lauren Raboin 11. Totals 15 7-17 39.

3-point goals — Wilson, Raboin.

Cloquet — Kendra Kelley 4, Vanna Kelley 18, Allie Wojtysiak 6, Phoebe Bieri 13, Olivia Diver 4. Totals 16 12-18 45.

3-point goal — V. Kelley.

Two Harbors 36-22—58

Duluth Denfeld 23-19—42

Two Harbors — Jada Larson 3, Laura Erickson 6, Morgan Beardsley 8, Elise Poe-Johnson 6, Tori Bott 29, Emily Olson 6. Totals 16 22-32 58.

3-point goals — Larson, Erickson 2, Bott.

Duluth Denfeld — Stephanie Ferguson 8, Zoe Nonnenmacher 7, Jordin Kovach 2, Lexi Lowinski 6, Alysha Volkenant 4, Elizabeth Emmel 15. Totals 19 1-9 42.

3-point goals — Ferguson 2, Nonnenmacher.

Friday's Late Result

Crosby-Ironton 67, Mesabi East 53

BOYS HOCKEY

Greenway 1-0-1—2

Blake 2-0-3—5

First period — 1. G, Nikolai Rajala, 2:04; 2. B, Jack Sabre (Ben Dexheimer), 9:51; 3. B, Joe Miller, 16:50.

Second period — No scoring.

Third period — 4. B, Tristan Broz (Miller), 0:08; 5. B, Gavin Best (Miller), 5:08 (sh); 6. B, Anderson Blum (Broz), 7:20; 7. G, Ty Donahue (Lawson, Mitchell Vekich), 13:32 (pp).

Saves — Tyler Penney, G, 20; Logan Wright, G, 2; Aksel Reid, B, 18.

Hermantown 3-2-3—10

New Prague 0-0-0—0

First period — 1. Brady Baker (Ethan Lund, Elliott Peterson), 5:23; 2. Justin Thomas (Blake Biondi, Zach Carson), 6:36; 3. Biondi (Thomas, Darian Gotz), 13:23.

Second period — 4. Biondi (Thomas, Joey Pierce), 5:37; 5. Pierce (Thomas), 12:50 (sh).

Third period — 6. Jackson Lucia (Gotz), 0:20; 7. Thomas (Biondi, Indio Dowd), 1:21; 8. Pierce, 1:45; 9. Pierce (Thomas, Biondi), 3:10; 10. Ryan Dobbs (Gotz, Lucia), 15:45.

Saves — Cole Manahan, H, 11; Jacob Backstrom, H, 3; Collin Dorzinski, NP, 34.

Holy Angels 1-0-0—1

Dul. Marshall 1-1-1—3

First period — 1. HAA, Caeden Phelps (Noah Griswold, Peter Forseth), 8:31 (pp); 2. DM, Carter Sullivan (Blake Bachand, Danny Klatt), 10:48.

Second period — 3. DM, Sullivan, 10:05.

Third period — 4. DM, Aiden Bachand, 15:48 (pp, en).

Saves — Matthew Syverson, HAA, 35; Alex Buscik, DM, 25.

Int'l Falls 1-1-2—4

Kittson Central 0-1-0—1

First period — 1. IF, Bradyn Dremmel (Tucker Hell).

Second period — 2. IF, Travis Kalar (Dremmel); 3. KC, Calvin Hanson (Adam Gustafson, Aaron Peterson).

Third period — 4. IF, Joe Glowack; 5. IF, Kian Gonzalez (Brady Wicklund, Simon Palm) (pp).

Saves — Mitchell Nemec, IF, 26; Wyatt Olsonawski, KC, 28.

Princeton 1-4-1—6

Proctor 1-0-3—4

First period — 1. Pro., Noah Ward (Matt Bonfigt), 4:21; 2. Prince., Matthew Swanson (Carter Flor, Jack Southard), 15:58.

Second period — 3. Prince., Dylan Cook (Cade Wyluda, Tyler Danielson), :19; 4. Prince., Michael Pazdernik, 1:41; 5. Prince., Cook (Carver Huber), 7:23; 6. Prince., Cook (Pazdernik), 13:39 (pp).

Third period — 7. Pro., Ben Harnell (Zach Gunderson, Bo Dardis), 9:51 (pp); 8. Prince, Jack Southard (Pazdernik), 11:26; 9. Pro., Harnell (Gunderson, Reece Ward), 12:19 (pp); 10. Pro., R. Ward (Harnell), 15:10.

Saves — Owen Mason, Prince., 28; Lucas Fulton, Pro., 36.

Superior 1-8-1—10

Menomonie 1-2-1—4

First period — 1. S, Max Curtis, 11:30; 2. M, Carter Davidson (Cole Mensing), 15:47.

Second period — 3. M, Tanner DeMarce (Davidson), 6:13; 4. S, Cayden Laurvick (Grant Sorensen, Gunnar Hansen), 6:25; 5. S, Hansen (Taylor Burger, Sorensen), 8:22; 6. S, Hansen, 11:09 (pp); 7. S, Trevor Dalbec (Curtis), 11:57; 8. S, Dalbec, 12:14; 9. Hansen (Sean McCoshen, Sorensen), 13:12; 10. M, Kaleb Miller (Sedric Yukel), 13:49; 11. S, Kobe Hansen (Spencer Gudowski, James Bronson), 15:06; 12. S, Sorensen (Hansen, Laurvick), 16:26 (pp).

Third period — 13. S, Hansen (Derrick Mattson), 0:31; 14. M, DeMarce (Evan Sisko), 8:04.

Saves — Dayton Podvin, S, 19; Jackson Skutt, M, 41.

Elk River 3, Grand Rapids 2 (OT)

Friday's Late Results

Ashland 1-1-1—3

Tomahawk 0-0-2—2

First period — 1. A, Sam Milanowski (Scott Gregor, Brayden Bender), 10:20.

Second period — 2. A, Milanowski (Jack Santini, Gregor), 16:59 (pp).

Third period — 3. A, Santini (Billy Watland, Milanowski), 4:16 (pp); 4. T, Cody Scholz, 6:05 (sh); 5. T, Anthony Ierulli (Haakon Hansen, Jordan Tomaszewski), 8:57.

Saves — Zach Morris, A, 30; Shawn Dirkx, T, 28.

Grand Rapids 0-1-0—1

Eden Prairie 3-2-1—6

First period — 1. EP, John Mittelstadt (Sam Wilhite), 1:08; 2. EP, Jack Jensen (Garrett Smith, Keegan Langefels), 3. EP, Drew Holt (Langefels), 16:52 (pp).

Second period — 4. EP, Spencer Rudrud (Jensen, Luke Mittelstadt), 0:46 (pp); 5. GR, Braeden Holcomb, 7:57; 6. EP, Wilhite (Holt), 11:33.

Third period — 7. EP, J. Mittelstadt (Carter Batchelder, Langefels), 4:55.

Saves — Carter Clafton, GR, 30; Alex Rosenlund, EP, 19.

Greenway 0-1-1—2

Holy Family 2-1-4—7

First period — 1. HFC, Lucas Jorgenson (Garrett Pinoniemi, Michael Spinner), 9:03; 2. HFC, Pinoniemi (Spinner, Dan Reddan), 15:39.

Second period — 3. HFC, Trey Fechko (Pinoniemi, Luke Roelofs), 0:54; 4. G, Ben Troumbly (Donte Lawson), 8:06 (pp).

Third period — 5. G, Nikolai Rajala (Lawson, Troumbly), 2:35; 6. HFC, Spinner (Fechko, Pinoniemi), 4:14 (pp); 7. HFC, Pinoniemi, 5:50; 8. HFC, Pinoniemi (Fechko, Reddan), 12:34; 9. HFC, Fechko (Pinoniemi, Jorgenson), 15:43.

Saves — Tyler Penney, G, 40; Bailey Huber, HFC, 32.

GIRLS HOCKEY

Hayward-Ashland 3-2-1—6

Onalaska 0-0-0—0

First period — 1. Lauren Donnellan, 0:58; 2. Kennedy Sprenger (Lily Pergolski, Soile Doyle), 6:09; 3. Sprenger (Donnellan, Taylor Eytcheson), 15:40.

Second period — 4. Donnellan (Jerzy Petit, Rikki Saletri), 6:25 (pp); 5. Emily Gajewski (Eytcheson), 6:51.

Third period — 6. Donnellan, 3:19.

Saves — Emma Quimby, HA, 10; Izzy Lassa, O, 20.

Benilde-St. Margaret's 4, Duluth Marshall 0

Friday's Late Results

Duluth 1-3-2—6

Int'l Falls 0-1-0—1

First period — 1. D, Cassie McClure, 0:28.

Second period — 2. D, Noelle Stellmaker (Elaina Benson), 2:09; 3. D, Annika Lindgren, 9:36; 4. D, Stellmaker (McClure, Jenna Horvat), 13:39; 5. IF, Morgan Rasmussen (Emma Erickson), 15:42 (pp).

Third period — 6. D, McClure (Lindgren, Taylor Pederson), 9:42 (pp); 7. D, Stellmaker (Lindgren), 12:31 (pp).

Saves — Sarah Spencer, D, 15; Grace Wegner, IF, 31.

North Shore 0-0-2—2

Minneapolis 0-1-4—5

First period — No scoring.

Second period — 1. M, Ana Davis (Erica Lieske), 14:38 (pp).

Third period — 2. M, Lieske (Maddy Helmstetter, Davis), 2:03 (pp); 3. M, Davis (Lieske, Helmstetter), 6:29 (pp); 4. NS, Megan Maxey (Sydney Haugan), 8:27 (pp); 5. M, Lizzie Mewes, 8:30; 6. NS, Callie Klemmer (Gracie Komarek, Jessie Ketola), 13:22; 7. M, Helmstetter (Augusta Crow), 14:54.

Saves — Maureen Dwyer, NS, 34; Maeve Tallman, M, 11.

Proctor-Herm. 0-3-3—6

Hopkins/SLP 0-2-3—5

First period — No scoring.

Second period — 1. HSLP, Mary O'Neil (Erin Brousseau), 1:18; 2. PH, Alyssa Watkins (Kaitlyn Fawcett), 8:01; 3. PH, Watkins (Fawcett, Michaela Phinney), 9:41; 4. HSLP, Brousseau (Abby Meyer), 12:12; 5. PH, Megan Madill (Ashley Hanson, Briahna Bryant), 16:15.

Third period — 6. PH, Sydney Skorish, 2:01; 7. PH, Dehli Heikes (Watkins), 8:50; 8. HSLP, Mary Gleason (Charlotte Rich, Justina Valentini), 10:04; 9. HSLP, Brousseau (O'Neil), 14:38; 10. HSLP, Brousseau (Rich), 16:14; 11. PH, Heikes (Braelyn Sathers), 16:52.

Saves — Ryan Gray, PH, 10; Leah Bosch, HSLP, 38.

Superior 2-1-1—4

W. Wisconsin 6-5-0—11

First period — 1. WW, Jade Williams (Ally Dahlberg), 0:20; 2. S, Destiny Holmes (Paige Lach, Rose Ion), 3. WW, Ellie Brice (Makenzie Weeks), 4:07; 4. WW, Brice (Weeks, Williams), 6:20 (pp); 5. WW, Williams (Kayla Huerta, Weeks), 9:46 (pp); 6. WW, Huerta, 11:16 (sh); 7. WW, Huerta (Brice), 13:30 (sh); 8. S, Brooklyn Burger (Lucy Drougas), 16:15.

Second period — 9. WW, Williams (Dahlberg), 0:29; 10. WW, Brice, 3:18 (pp); 11. WW, Weeks (Brice, Huerta), 8:15; 12. WW, Weeks (Brice), 11:36; 13. S, Burger (Jillian Reuille), 13:10; 14. WW, Huerta, 16:45.

Third period — 15. S, Alycin Parkinson (Ion), 2:51.

Saves — Presley Baron, S, 30; Caitlyn Erickson, WW, 2; Hantsbarger, WW, 5.

BOYS SWIMMING

Eau Claire Santa Invitational

At Eau Claire North

Teams

1. Hudson, 329; 2. Eau Claire, 286; 3. DC Everest, 214; 4. Stevens Point, 115; 5. Chippewa Falls, 112; 6. Minneapolis,105; 7. Onalaska, 56.5; 8. Marshfield, 50.5; 9. Wausau East, 41; 10. (tie) Superior, 29; River Falls 29.

WRESTLING

Pine City/Hinckley-Finlayson 56,

Superior 24

220 pounds — Justin Matson, PCHF, pinned Nathan Young, 0:38; 285 — Robert Decker, PCHF, pinned Luke Persons, 0:31. 106 — Brody Clark, PCHF, dec. Wyatt Johnson, 6-1; 113 — Will Fix, PCHF, pinned Tucker Johnson, 3:44; 120 — Ali Pulley, PCHF, won by forfeit; 126 — Cory Basta, PCHF, pinned Henry Huber, 1:58; 132 — Gavin Rockstroh, PCHF, pinned Joseph Lehto, 1:37; 138 — Tim Johnson, PCHF, tech fall Landon Lathrop, 17-2; 145 — Jacob Lindahl, PCHF, pinned Jackson Karren, 1:40; 152 — Luke Knudson, PCHF, pinned Alex Hughes, 1:24; 160 — Caden Stone, S, pinned Kenny Vo, 0:59; 170 — Brady Herbst, S, won by forfeit; 182 — Hudson Ojeda, S, pinned Joel Preston, 0:48; 195 — Lars Root, pinned Lukas Kemen, 2:50.

Superior 72, Bayfield/Washburn 6

285 — Luke Persons, S, won by forfeit; 106 —- Wyatt Johnson, S, won by forfeit; 113 — Tucker Johnson, S, pinned Mack Ernster, 3:39; 120 — Double forfeit; 126 — Henry Huber, S, won by forfeit; 132 — Joseph Lehto, S, won by forfeit; 138 — Carsen Miller, B, pinned Landon Lathrop, 3:04; 145 — Jackson Karren, S, won by forfeit; 152 — Alex Hughes, S, won by forfeit; 160 — Caden Stone, S, pinned Tony Richardson, 1:03; 170 — Brady Herbst, S, won by forfeit; 182 — Hudson Ojeda, S, won by forfeit; 195 — Lars Root, S, won by forfeit; 220 — Nathan Young, S, won by forfeit.

randomness