Sections

Weather Forecast

Close

Prep playoff schedule

BASEBALL

MINNESOTA

STATE TOURNAMENT

CLASS AAAA

At CHS Field, St. Paul

Friday's Results

Semifinals

Minnetonka 7, St. Michael-Albertville 6

Stillwater Area 4, Blaine 3

Consolation Semifinals

At Hopkins H.S.

Lakeville North 10, Eastview 0

Wayzata 11, Mounds View 4

Third Place

St. Michael-Albertville 9, Blaine 0

Fifth Place

At Hopkins

Lakeville North 8, Wayzata 2

Monday's Championship

At Target Field, Minneapolis

Minnetonka (22-4) vs. Stillwater Area (23-3), 1 p.m.

CLASS AAA

At Siebert Field, Minneapolis

Friday's Results

Semifinals

Mahtomedi 1, Alexandria Area 0

Rocori 5, New Ulm 0

Consolation Semifinals

At University of Northwestern, St. Paul

Willmar 8, Grand Rapids 1

Red Wing 11, South St. Paul 1, 5 innings

Third Place

New Ulm 8, Alexandria Area 2

Fifth Place

At University of Northwestern

Red Wing 9, Willmar 6

Saturday's Result

Championship

At Target Field, Minneapolis

Mahtomedi (20-4) vs. Rocori (22-5), night

CLASS AA

At Dick Putz Field, St. Cloud

Friday's Results

Semifinals

Duluth Marshall 6, Caledonia 3

Maple Lake 4, Jordan 3

Consolation Semifinals

At Joe Faber Field, St. Cloud

Minnehaha Academy 8, St. Cloud Cathedral 6

Dilworth-Glyndon-Felton 4, Paynesville Area 3

Third Place

Caledonia 4, Jordan 2

Fifth Place

At Joe Faber Field

Minnehaha Academy 7, Dilworth-Glyndon-Felton 3

Saturday's Result

Championship

At Target Field, Minneapolis

Maple Lake 8, Duluth Marshall 4

CLASS A

At Chaska Athletic Park

Friday's Results

Semifinals

Heritage Christian Academy 7, Parkers Prairie 4

Sleepy Eye 4, South Ridge 1

Consolation Semifinals

At Mini-Met, Jordan

Wabasso 9, Sacred Heart 8

Hinckley-Finlayson 7, Rushford-Peterson 6

Third Place

Parkers Prairie 13, South Ridge 4

Fifth Place

At Mini-Met

Wabasso 7, Hinckley-Finlayson 6, 9 innings

Saturday's Result

Championship

At Target Field, Minneapolis

Heritage Christian Academy 8, Sleepy Eye 0

BOYS LACROSSE

MINNESOTA

STATE TOURNAMENT

Saturday's Results

Championship

At Chanhassen

Benilde-St. Margaret's (17-0) vs. Prior Lake (16-2), night

Third Place

At Minnetonka

Minnetonka 14, Mahtomedi 7

Fifth Place

At Minnetonka

Wayzata 17, Eagan 16

GIRLS LACROSSE

MINNESOTA

STATE TOURNAMENT

Saturday's Results

Championship

At Chanhassen

Apple Valley 11, Eden Prairie 10

Third Place

At Chanhassen

Blake 15, Lakeville North 10

Fifth Place

At Chanhassen

Minnehaha Academy 17, Blaine 13