Sections

Weather Forecast

Close

Prep playoff schedule

BASEBALL
MINNESOTA

STATE TOURNAMENT

CLASS AAAA

At CHS Field, St. Paul

Thursday’s Results

Quarterfinals

Minnetonka 3, Eastview 2

St. Michael-Albertville 3, Lakeville North 2

Stillwater Area 3, Mounds View 2

Blaine 6, Wayzata 1

Friday’s Results

Semifinals

Minnetonka 7, St. Michael-Albertville 6

Stillwater Area 4, Blaine 3

Consolation Semifinals

At Hopkins H.S.

Lakeville North 10, Eastview 0

Wayzata 11, Mounds View 4

Third Place

St. Michael-Albertville 9, Blaine 0

Fifth Place

At Hopkins

Lakeville North 8, Wayzata 2

Today’s Championship

At Target Field, Minneapolis

Minnetonka (22-4) vs. Stillwater Area (23-3), 7 p.m.

CLASS AAA

At Siebert Field, Minneapolis

Thursday’s Results

Quarterfinals

Mahtomedi 3, Grand Rapids 2

Alexandria Area 2, Willmar 1

Rocori 3, Red Wing 2, 8 innings

New Ulm 5, South St. Paul 4

Friday’s Results

Semifinals

Mahtomedi 1, Alexandria Area 0

Rocori 5, New Ulm 0

Consolation Semifinals

At University of Northwestern, St. Paul

Willmar 8, Grand Rapids 1

Red Wing 11, South St. Paul 1, 5 innings

Third Place

New Ulm 8, Alexandria Area 2

Fifth Place

At University of Northwestern

Red Wing 9, Willmar 6

Today’s Championship

At Target Field, Minneapolis

Mahtomedi (20-4) vs. Rocori (22-5), 4 p.m.

CLASS AA

At Dick Putz Field, St. Cloud

Thursday’s Results

Quarterfinals

Duluth Marshall 6, St. Cloud Cathedral 2

Caledonia 1, Minnehaha Academy 0

Maple Lake 9, Dilworth-Glyndon-Felton 0

Jordan 6, Paynesville Area 2

Friday’s Results

Semifinals

Duluth Marshall 6, Caledonia 3

Maple Lake 4, Jordan 3

Consolation Semifinals

At Joe Faber Field, St. Cloud

Minnehaha Academy 8, St. Cloud Cathedral 6

Dilworth-Glyndon-Felton 4, Paynesville Area 3

Third Place

Caledonia (22-3) vs. Jordan (15-9), night

Fifth Place

At Joe Faber Field

Minnehaha Academy 7, Dilworth-Glyndon-Felton 3

Today’s Championship

At Target Field, Minneapolis

Duluth Marshall (23-4) vs. Maple Lake (24-2), 1 p.m.

CLASS A

At Chaska Athletic Park

Thursday’s Results

Quarterfinals

Heritage Christian Academy 4, Sacred Heart 3

Parkers Prairie 8, Wabasso 6

Sleepy Eye 6, Hinckley-Finlayson 0

South Ridge 5, Rushford-Peterson 1

Friday’s Results

Semifinals

Heritage Christian Academy 7, Parkers Prairie 4

Sleepy Eye 4, South Ridge 1

Consolation Semifinals

At Mini-Met, Jordan

Wabasso 9, Sacred Heart 8

Hinckley-Finlayson 7, Rushford-Peterson 6

Third Place

Parkers Prairie 13, South Ridge 4

Fifth Place

At Mini-Met

Wabasso 7, Hinckley-Finlayson 6, 9 innings

Today’s Championship

At Target Field, Minneapolis

Heritage Christian Academy (22-3) vs. Sleepy Eye (18-5), 10 a.m.

BOYS LACROSSEMINNESOTA

STATE TOURNAMENT

Thursday’s Results

Semifinals

At Chanhassen H.S.

Prior Lake 13, Minnetonka 11

At Minnetonka H.S.

Benilde-St. Margaret’s 9, Mahtomedi 6

Consolation Semifinals

At Chanhassen

Wayzata 13, Lakeville North 9

Eagan 17, Centennial 3

Today’s Games

Championship

At Chanhassen

Benilde-St. Margaret’s (17-0) vs. Prior Lake (16-2), 6 p.m.

Third Place

At Minnetonka

Mahtomedi (14-4) vs. Minnetonka (15-3), 1 p.m.

Fifth Place

At Minnetonka

Wayzata (14-4) vs. Eagan (12-4), 11 a.m.

GIRLS LACROSSEMINNESOTA

STATE TOURNAMENT

Thursday’s Results

Semifinals

At Chanhassen

Apple Valley 11, Blake 6

Eden Prairie 18, Lakeville North 3

Consolation Semifinals

At Chanhassen

Minnehaha Academy 15, Maple Grove 10

Blaine 13, Stillwater Area 12

Today’s Championship

At Chanhassen

Apple Valley vs. Eden Prairie, 3:30 p.m.

Third Place

At Chanhassen

Blake vs. Lakeville North, 1 p.m.

Fifth Place

At Chanhassen

Minnehaha Academy vs. Blaine, 11 a.m.