Sections

Weather Forecast

Close

Prep summaries

BOYS GOLF

Minnesota State Tournament

Final Results

Class AAA

At Bunker Hills G.C.

Teams

1. Maple Grove, 297-296—593; 2. (tie) Alexandria, 294-306—600; St. Thomas Academy, 301-299—600; 4. (tie) Elk River, 302-299—601; Edina, 307-294—601; 6. Waconia, 308-302—610; 7. Stillwater Area, 303-314—617; 8. Northfield, 315-324—639.

Individuals

1. Tristan Nelko, Wayzata, 68-71—139; 2. (tie) Trey Fessler, St. Michael-Albertville, 74-69—143; Walker Reyes, Mankato East, 70-73—143; 4. (tie) Noah Boraas, Alexandria Area, 71-73—144; Ben Hicks, Chanhassen, 75-69—144; Christian Labrador, St. Michael-Albertville, 72-72—144; 39. Dylan Crist, Duluth East, 75-79—154.

Class AA

At Ridges at Sand Creek

Teams

1. Holy Family Catholic, 308-292—600; 2. Detroit Lakes, 305-298—603; 3. Red Wing, 317-302—619; 4. Cloquet-Esko, 319-303—622; 5. Blue Earth Area, 320-307—627; 6. St. Cloud Cathedral 320-314—634; 7. Totino-Grace, 321-325—646; 8. Worthington, 348-345—693.

Individuals

1. Nate Deziel, East Grand Forks, 69-68—137; 2. Derek Hltchner, Blake, 71-67—138; 3. Cecil Belisle, Red Wing, 71-68—139; 4. (tie) Kasen Anderson, St. Croix Prep Academy, 74-70—144; Sam Baker, Cloquet-Esko, 76-68—144; 14. (tie) Cody Stanisich, Eveleth-Gilbert, 76-73—149; 23. (tie) Austin Danelski, Hermantown, 74-77—151; 30. (tie) Gordon Skaar, Greenway/Nashwauk-Keewatin, 79-74—153; 40. (tie) Matthew Radovich, Cloquet-Esko, 79-78—157;48. (tie) Keegan Poppenberg, Cloquet-Esko, 83-76—159; 58. (tie) Cyrus Behinia, Duluth Denfeld, 81-81—162; Steven Kragseth, Hermantown, 82-80—162; 63. (tie) Brayden Tyman, Cloquet-Esko, 82-81—163; 65. (tie) Anthony McKay, Cloquet-Esko, 82-82—164; 68. (tie) Trevor Steinert, Cloquet-Esko, 83-83—166.

Class A

At Pebble Creek G.C.

Teams

1. (tie) Sleepy Eye United, 325-316—641; Mounds Park Academy, 325-316—641; 3. North Woods, 328-330—658; 4. Ottertail Central, 336-346—682; 5. Lac qui Parle Valley, 342-358—700; 6. Fertile-Beltrami, 353-357—710; 7. Murray County Central, 365-365—730; 8. Kingsland, 383-381—764.

Individuals

1. Ben Laffen, Sleepy Eye United, 71-73—144; 2. Khrystjan Peterson, Faribault Bethlehem Academy, 68-77—145; 3. Brett Reid, Community Christian, 77--71—148; 4. Brady Raph, Pine River-Backus, 75-75—150; Tate Olson, North Woods, 77-73—150 ; 18. (tie) Sam Frazee, North Woods, 79-81—160; 38. (tie) Ian Olson, North Woods, 85-87—173; 48. Davis Kleppe, North Woods, 87-89—176; 60. Chase Kleppe, North Woods, 88-95—183; 76. (tie) Blake Scofield, North Woods, 99-100—199.

GIRLS GOLF

Minnesota State Tournament

Final Results

Class AAA

At Bunker Hills G.C.

Teams

1. Edina, 321-317—638; 2. Roseville Area, 318-320—648; 3. Lakeville North, 325-320—645; 4. Chanhassen, 334-333—667; 5. Woodbury 334-442—676; 6. Buffalo, 347-350—697; 7. Stillwater Area, 356-359—715; 8. Forest Lake, 352-370—772.

Individuals

1. Kathryn Van Arragon, Blaine, 70-73—143; 2. (tie) Molly Stevens, Northfield, 72-74—146; Aayushi Sarkar, Woodbury, 74-72—146; 4. Madi Hicks, Chanhassen, 74-73—147; 5. Camille Kuznik, Orono, 72-77—149; 64. (tie) Carissa Kunst, Duluth East, 93-91—194.

Class AA

At Ridges at Sand Creek

Teams

1. Detroit Lakes, 321-317—638; 2. Marshall, 327-337—664; 3. Red Wing, 329-336—665; 4. Visitation, 349-332—681; 5. International Falls, 336-351—687; 6. Breck, 356-342—698; 7. Jordan, 362-358—720; 8. Osakis, 393-381—774.

Individuals

1. Sophia Yoemans, Red Wing, 63-66—129; 2. Leah Herzog, Red Wing, 66-71—137; 3. Shelby Busker, Detroit Lakes, 74-74—148; 4. Madi McGinty, Minnewaska Area, 80-70—150; 5. Ally Tiedemann, Crookston, 80-71—151; 14. Morgan Rasmussen, International Falls, 83-81—164; 18. Mollie Albrecht, Eveleth-Gilbert, 81-85—156; 28. (tie) Maggie Roeder, International Falls, 83-87—170; Megan Chaffey, Hermantown, 85-85—170; 32. (tie) Olivia Wright, International Falls, 84-89—173; 37. (tie) Francesca Otterson, Hermantown, 85-89—174; 42. (tie) Taya Kwiatkowski, Eveleth-Gilbert, 89-87—176; 46. (tie) Kenzie Wenberg, International Falls, 86-94—180; 66. (tie) Nicolle Ramirez, Greenway/Nashwauk-Keewatin, 99-98—197; 83. Keirra Aasen, International Falls, 116-122—238.

Class A

At Pebble Creek

Teams

1. Lac qui Parle Valley, 354-360—714; 2. Fillmore Central, 358-357—715; 3. Park Christian, 366-357—723; 4. BOLD, 347-379—726; 5. Springfield, 383-381—784; 6. Murray County Central, 389-392—781; 7. Badger/Greenbush-Middle River, 406-405—811; 8. Braham, 436-470—906.

Individuals

1. Rachel Halvorson, Lac qui Parle Valley, 76-79—155; 2. Sophie Gray, Legacy Christian Academy, 79-77—156; 3. (tie) Grace Miller, Fillmore Central, 78-79—157; Emily Doeden, Park Christian, 76-81—157; 5. Heidi Schultz, Mille Lacs, 82-77—159; 31. (tie) Nicole Olson, North Woods, 99-93—192; 40. Kylie Parson, North Woods, 96-102—198.