BASEBALL



MINNESOTA

STATE TOURNAMENT

CLASS AAAA

At CHS Field, St. Paul

Friday’s Results

Quarterfinals

Stillwater Area 11, Eden Prairie 0, 5 innings

East Ridge 9, Mounds View 5

New Prague 7, Blaine 6

Rogers 4, Hopkins 2

Saturday’s Results

Semifinals

East Ridge 6, Stillwater Area 5, 8 innings

New Prague 12, Rogers 7

Third Place

Stillwater Area vs. Rogers, night

Consolation Semifinals

At University of Northwestern

Mounds View 11, Eden Prairie 6

Hopkins 13, Blaine 8

Fifth Place

Mounds View 9, Hopkins 2

Thursday’s Championship

At Target Field, Minneapolis

East Ridge (18-6) vs. New Prague (18-8), 7 p.m.

CLASS AAA

At Siebert Field, Minneapolis

Friday’s Results

Semifinals

Benilde-St. Margaret’s 2, Monticello 1

St. Thomas Academy 9, Austin 5

Third Place

Austin 5, Monticello 1

Consolation Semifinals

At University of Northwestern

Marshall 10, Duluth Denfeld 6

Hill-Murray 6, Little Falls 5

Fifth Place

Hill-Murray 10, Marshall 2

Thursday’s Championship

At Target Field

Benilde-St. Margaret’s (16-9) vs. St. Thomas Academy (20-9), 4 p.m.

CLASS AA

At Dick Putz Field, St. Cloud

Friday’s Results

Semifinals

Duluth Marshall 3, Paynesville Area 2

Minnehaha Academy 9, St. Peter 1

Third Place

Paynesville Area 6, St. Peter 0

Consolation Semifinals

At Joe Faber Field, St. Cloud

Perham 10, Glencoe-Silver Lake 9

Foley 11, La Crescent-Hokah 5

Fifth Place

Foley 6, Perham 3

Thursday’s Championship

At Target Field

Duluth Marshall (25-1) vs. Minnehaha Academy (20-4), 1 p.m.

CLASS A

At the Mini Met, Jordan

Friday’s Results

Semifinals

BOLD 7, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 6, 8 innings

New York Mills 5, Sacred Heart 1

Third Place

Sacred Heart 13, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 3

Consolation Semifinals

At Chaska Athletic Park

Randolph 11, Sebeka 1, 6 innings

Hayfield 6, South Ridge 5

Fifth Place

Hayfield 16, Randolph 5, 6 innings

Thursday’s Championship

At Target Field

BOLD (19-5) vs. New York Mills (21-4), 10 a.m.

BOYS LACROSSE



MINNESOTA

STATE TOURNAMENT

Saturday’s Results

At Minnetonka H.S.

Championship

Prior Lake 5, Benilde-St. Margaret’s 3

Third Place

Eden Prairie 8, St. Thomas Academy 6

Fifth Place

Mahtomedi 9, Wayzata 6

GIRLS LACROSSE



MINNESOTA

STATE TOURNAMENT

Saturday’s Results

At Chanhassen

Championship

Prior Lake 17, Eden Prairie 12

Third Place

Lakeville North 13, Breck 12

Fifth Place

Maple Grove 5, Stillwater Area 3