BOYS BASKETBALL

Grand Rapids 28-27-55

Hibbing 38-31-69

Grand Rapids - Levi Winkels 2, Stacy Washington 9, Jacob Johnson 2, Dawson Persons 5, Easton Fothergill 11, Trent Johnson 2, John Sutherland 24. Totals 19 11-14 55.

3-point goals - Washington, Persons, Fothergill 3, Sutherland.

Hibbing - Jadyn Colbaugh 9, Mayson Brown 13, Parker Maki 5, Eli Erickson 14, Luke Lundell 14, Ayden McDonald 13. Totals 26 10-12 69.

3-point goals - Brown 3, Lundell 3, McDonald.

Moose Lake-WR 36-23-59

Cloquet 39-38-77

Moose Lake-Willow River - Adam Dragicevich 15, Brady Watrin 15, Mason Olson 13, Logan Orvedahl 6, Ben Dewey 4, Phillip Sheetz 3, Michael Olson 3. Totals 23 6-11 59.

3-point goals - Ma. Olson 2, Orvedahl 2, Watrin, Sheetz, Mi. Olson.

Cloquet - Nick Flynn 30, Alex Leuzzo 17, Adam Schneider 13, Alex Turnbull 7, Markus Pokornowski 4, Riley Leslie 4, Logan Gallup 2. Totals 30 15-24 77.

3-point goals - Flynn, Leuzzo.

Two Harbors 18-39-57

Proctor 38-36-74

Two Harbors - Dylan Barrick 1, Cam Bugge 2, Carson Wenger 10, Andrew Elmquist 2, Ricky Brenna 6, Jayden Ruberg 36. Totals 20 11-14 57.

3-point goals - Wenger 3, Brenna 2, Ruberg.

Proctor - Jacob Pioro 16, Connor St. Germaine 8, Dylan Hom 18, Carter DuMars 9, Will Vogel 6, Carter Fuchs 4, Quincy Clark 13. Totals 25 13-20 74.

3-point goals - Pioro 3, Clark 3, St. Germaine 2, Hom 2, DuMars.

GIRLS BASKETBALL

Barron 10-21-31

Northwestern 26-23-49

Barron - Rylee Stauner 2, Paige Knutson 2, Julia Wirth 4, Gina Smith 6, Jada Brunkow 9, Macey Herrman 8. Totals 11 8-18 31.

3-point goals - Brunkow.

Northwestern - Mack Correll 7, Karsyn Jones 9, Brecken Oswskey 2, Brooke Ogren 2, Jayda Klobucher 2, Kasha Hughlett 14, Kennedy Nelson 4, Allison Luoma 9. Totals 15 17-21 49.

3-point goals - Correll, Luoma.

Brainerd 20-22-42

Grand Rapids 26-34-60

Brainerd - Courtney Russell 4, Lilly Horn 3, Myah Nelson 8, Olivia Hoelz 5, Autumn Miles 2, Ally Brzezinski 2, Olivia Tautges 9, Grace Zimmerman 9. 14 12-16 42.

3-point goals - Horn, Hoelz.

Grand Rapids - Liberty Blaine 8, Mya Roberts 6, Hannah DeMars 21, Taryn Hamling 14, Meara Beighley 11. 22 6-6 60.

3-point goals - Blaine 2, Roberts 2, DeMars, Hamling 4, Beighley.

Carlton 22-23-45

Moose Lake-WR 40-36-76

Carlton - Alaina Bennett 14, Elizabeth Hey 9, Abby Mickle 8, Kaylee Asleson 6, Jordan Hyry 4, Sam Matarelli 2, Brynne Mickle 2 Totals 17 6-13 45.

3-point goals - Hey 3, Asleson 2.

Moose Lake-Willow River - Natalie Mikrot 24, Dallis Kukuk 14, Charis Blacklock 9, Ella Rhoades 7, Meghan Granquist 6, Monica Mikrot 5, Maci Kukuk 5, Elliana Schaumburg 4, Skyla Thompson 2. Totals 28 12-25 76.

3-point goals - D. Kukuk 4, N. Mikrot 2, M. Mikrot, M. Kukuk.

Cloquet 38-39-77

Duluth Marshall 38-26-64

Cloquet - Kate Owens 14, Mireye Moose 3, Kendra Kelley 2, Maddie Young 21, Alexa Snesrud 4, Vanna Kelley 8, Allie Wojtysiak 20, Olivia Diver 5. Totals 31 11-19 77.

3-point goals - Owens, Moose, V. Kelley, Diver.

Duluth Marshall - Grace Kirk 23, Gianna Kneepkens 35, Dasia Starks 4, Maritsa Harris 2. Totals 21 20-24 64.

3-point goals - Kneepkens 2.

Deer River 11-22-33

MIB 33-33-66

Deer River - Antavia Bowstring 3, Shannon Reigel 4, Hope Schjenken 5, Grace Bergland 6, Natalie Bakkedahl 6, Lucy Kaczor 9. Totals 12 8-19 33.

3-point goal - Schjenken.

Mountain Iron-Buhl - Jacie Kvas 2, Macy Savela 10, Allie Negen 24, Sage Ganyo 3, Mia Ganyo 7, Mattison Bennett 18, Lauren Maki 2. Totals 27 6-10 66.

3-point goals - Savela 2, Negen 2, S. Ganyo, M. Ganyo.

Esko 33-19-52

Cromwell-Wright 26-36-62

Esko - Sydney Hanson 3, Macy Sunnarborg 12, Kaitlyn Bergerson 5, Kristy DeMuth 18, Bridget Yellin 14. Totals 22 3-6 52.

3-point goals - Hanson, Sunnarborg 2, DeMuth 2.

Cromwell-Wright - Taya Hakamaki 16, Emmalee Hoover 5, Shaily Hakamaki 19, Natalee Hakamaki 12, Andrea Pocernich 10. Totals 23 8-11 62.

3-point goals - T. Hakamaki 3, Hoover, S. Hakamaki, Pocernich 3.

McGregor 17-25-42

South Ridge 27-31-58

McGregor - Jordan Paquette 5, Kiana Hawkinson 5, Shinaana Secody 26, Hailey Maas 6. Totals 12 16-26 42.

3-point goals - Secody 2.

South Ridge - Jillian Sajdak 7, Courteney Sajdak 8, Alana Young 10, Elle Ridge 15, Adella Olesiak 8, Celia Olesiak 10. Totals 24 9-19 58.

3-point goal - C. Olesiak.

Nash.-Kee. 17-7-24

Floodwood 47-27-74

Nashwauk-Keewatin - Misty Bozich 2, Johnnie Waldvogel 5, Madi Owens 12, Kiara Clusiau 1, Chloe Williams 4, Emily Howard 3. Totals 8 9-14 24.

3-point goals - Owens 2.

Floodwood-Imijyn Thompson 4, Haley Bergin 2, Ryann Koivisto 18, Alexis Stokke 15, Kylie Hart 1, Heather Striowski 2, Kennedi Johnson 21, Tamera Lundstrom 4, Nakaiyah Nimene 1. Totals 27 9-14 74.

3-point goals - Koivisto 2, Johnson 3.

Two Harbors 24-36-60

Silver Bay 17-13-30

Two Harbors - Tori Bott 14, Mary Libby 3, Kate Thomasen 2, Jada Larson 12, Laura Erickson 2, Morgan Beardsley 7, Elise Poe-Johnson 9, Isabell Schottenbauer 5, Tricia Osbakken 4, Shayla Marxen 2. Totals 21 11-28 60.

3-point goals - Schottenbauer.

Silver Bay - Julia Littlewolf 2, Kaylee Volesky 2, Alexxa DeQuevedo 7, Lily Lewis 9, Hannah Thums 10. Totals 10 10-18 30.

3-point goals - None.

BOYS HOCKEY

Cloquet-EC 1-0-6-7

Superior 3-0-0-3

First period - 1. S, Gunnar Hansen (Cayden Laurvick); 2:48; 2. S, Laurvick, 4:45; 3. S, Ian Johnson (Taylor Burger, Trevor Dalbec), 5:34; 4. CEC, Aaron Moore, 14:50.

Second period - No scoring.

Third period - 5. CEC, Gavin Rasmussen (Christian Galatz, Landon Langenbrunner), :38; 6. CEC, Rasmussen (Langenbrunner, Cade Anderson), 2:03. 7. CEC, Rasmussen (Langenbrunner, Galatz), 2:25; 8. CEC, Drake Nordin (Moore, Jon Baker), 3:13; 9. CEC, Baker, n/a; 10. CEC, Rasmusen (Cole Ketola, Sam Olson), 16:16 (en).

Saves - Owen Carlson, CEC, 1; Wyatt Senich, CEC, 23; Dayton Podvin, S, 27.

Eveleth-Gilbert 2-1-0-0-3

Hibbing-Chisholm 0-1-2-1-4

First period - 1. EG, Nick Beaudette (Gavin Maki, Will Troutwine), 0:21; 2. EG, Elliot Van Orsdel, 4:42.

Second period - 3, HC, Matt Edmonds (Mitch Ziemba, Connor Marschalk), 11:35; 4. EG, Josh James (Bryce Kopp, Maki), 14:30.

Third period - 5. HC, Joe Allison (Matt Edmonds, Skylar Rhodes), 12:33; 6. HC, Blace Tomberlin (Nic Cicchi, Ethan Lund), 15:32.

Overtime - 7. HC, Lund (Cicchi, Tomberlin), 1:54.

Saves - Noah Shuck, EG, 21; Carter Smith, HC, 38.

Hermantown 3-2-3-8

Proctor 0-0-0-0

First period - 1. Blake Biondi, 14:28 (sh); 2. Biondi (Ethan Lund), 16:21; 3. Biondi (Darian Gotz), 16:29.

Second period - 4. Sam High (Drew Sams, Lund), 10:56; 5. Elliott Peterson (Jackson Lucia), 15:54.

Third period - 6. Cole Antcliff (Aaron Pionk, Zach Carson), 7:47; 7. Joey Pierce (Biondi), 10:45; 8. Sams, 16:00.

Saves - Cole Manahan, H, 15; Lucas Fulton, P, 46.

Int'l Falls 0-0-1-1

North Shore 1-2-0-3

First period - 1. NS, Lucas Stadler (Isaac Swanson), 2:29.

Second period - 2. NS, Will Olson (Cole Komarek, Mason Meyer), 8:25; 3. NS, Sam Johnson (Connor Somnis, Ryder McMillen), 15:01.

Third period - 4. IF, Bradyn Dremmel (Brady Wicklund), 12:40.

Saves - Cameron Roy, NS, 33; Mitchell Nemec, IF, 21.

Virginia/MIB 0-1-0-1

Greenway 0-1-2-3

First period - No scoring.

Second period - 1. VMIB, Caleb Bialke (Cade Moreland, Zach Kilen), 7:09 (pp); 2. G, Ben Troumbly (Donte Lawson, Nikolai Rajala), 14:02 (pp).

Third period - 3. G, Ezra Carlson (Lawson, Cameron Lantz), 5:14; 4. G, Rajala (Lawson), 16:56.

Saves - Camden Kreibich, VMIB, 32; Logan Wright, G, 22.

GIRLS HOCKEY

GR-Greenway 1-2-1-4

Cloquet-EC 0-0-0-0

First period - 1. Ellie Tillma (Quinn Kasell, Maddie Drotts), 6:32.

Second period - 2. Kasell, 4:52 (sh); 3. Jazzi Rohloff, 16:17.

Third period - 4. Rohloff, 2:27 (sh, en).

Saves - Kenny Martinson, GRG, 13; Emily Trast, GRG, 10; Elise Lund, CEC, 28.

Duluth Marshall 6, Duluth 0

Eveleth-Gilbert 2, Northern Lakes 1

Hibbing-Chisholm 5, International Falls 1

BOYS SWIMMING

Grand Rapids 128, Superior 51

200-yard medley relay - Grand Rapids (Austin Morrissey, Andrew Palik, Jake Jacobson, Nate Huju), 1:55.20; 200 freestyle - Mike Fitch, GR, 2:04.07; 200 individual medley - Xander Ogilvie, GR, 2:31.98; 50 freestyle - Jacobson, GR, 24.23; 1-meter diving - Alex Nater, GR, 218.55; 100 butterfly - Jacobson, GR, 59.68; 100 freestyle - Ben Bartholomew, GR, 55.48; 500 freestyle - Fitch, GR, 5:32.94; 200 freestyle relay - Grand Rapids (Kody Bissonette, Bartholomew, Andy Fox, Jacobson), 1:38.93; 100 backstroke - Morrissey, GR, 1:01.74; 100 breaststroke - Max Reed, S, 1:17.53; 400 freestyle relay - Grand Rapids (Hugu, Fox, Bartholomew, Morrissey), 3:48.71.