Hermantown was seeded third by boys hockey state tournament coaches Saturday and will play Monticello in a Class A quarterfinal at approximately 1:30 p.m. Wednesday at Xcel Energy Center in St. Paul.

The Hawks (21-3-4) and the Magic (20-7-1) — then known by the acronym MAML — played in a memorable championship game in 2017, with Hermantown winning 4-3 in double overtime to earn its second title in a row.

The winner this year will advance to meet either No. 2 seed St. Cloud Cathedral or Mankato East/Loyola in a Friday afternoon semifinal.

Warroad earned the No. 1 seed.

GIRLS BASKETBALL

Newsletter signup for email alerts

Duluth Marshall 62, Mesabi East 60

Grace Kirk scored 30 points and a hobbling Gianna Kneepkens added a crucial eight points in true Willis Reed-like fashion as the Hilltoppers edged the Giants in a Section 7AA quarterfinal Saturday at Hermantown High School.

Kneepkens, who averages a Northland-leading 31.4 points per game, injured her hamstring in the first round. But Kirk, who averages 22.5 per game, took over to lead Marshall (23-5) to a semifinal meeting against Esko (17-10). The Eskomos routed Moose Lake-Willow River 80-31 behind 21 points from Kristy DeMuth and 11 made 3-pointers.

Virginia 59, Proctor 57

The Blue Devils used balanced scoring and overcame a five-point halftime deficit to knock off the top-seeded Rails in a 7AA quarterfinal and earn a spot opposite Pequot Lakes in Wednesday’s semifinals.

Sam Parendo led Proctor (23-4) with 18 points.

Hermantown 60, Grand Rapids 46

Four players scored in double figures, led by Ava Asgaard’s 14, as the Hawks rallied in the second half to win the Section 7AAA semifinal at Duluth Denfeld.

The Hawks (25-3) trailed 27-22 at halftime before outscoring the Thunderhawks 38-19 in the final 18 minutes to secure a finals berth against Hibbing (16-12), which held Princeton to 23.8 percent shooting from the field in a 52-46 victory in the other semifinal.

MIB 78, Cook County 35

The Rangers hit 12 successful 3-pointers en route to routing the Vikings in a 7A quarterfinal at Romano Gym.

Fifth-ranked Mountain Iron-Buhl (22-6) will play Cherry (22-6), a 70-45 winner over Littlefork-Big Falls, in Monday’s semifinals at Romano.

Cromwell-Wright 70, South Ridge 19

Taya Hakamaki scored 22 points and the second-ranked Cardinals raced out to a 47-8 halftime lead to win the 7A quarterfinal.

Cromwell-Wright (26-2) will face Chisholm (20-8) on Monday. The Bluestreaks improved to 18-1 in games against section opponents this season by holding off Ely 45-42.

Northwestern 44, Bloomer 27

The Tigers outscored the Blackhawks 29-5 in the second half to win the Wisconsin Division 3 region final in Maple.

Northwestern (21-3) advances to meet St. Croix Falls in a section semifinal Thursday at Amery.

BOYS SWIMMING

Stenson swims to 4th

Hibbing junior William Stenson finished fourth in the 100-yard butterfly at the Minnesota Class A state meet at the Jean K. Freeman Aquatic Center and also helped the Bluejackets place sixth in the 200 freestyle relay and seventh in the medley relay.

Hibbing was ninth overall in the team standings with 90 points. Breck-Blake won with 342.

Stenson swam the 100 fly in 51.40 seconds to join Grand Rapids senior Jake Jacobson and Mesabi East sophomore Logan Schroeder as the only Northland individuals in the Class A finals.

Jacobson was sixth in the 100 breaststroke in 59.54 seconds, while Schroeder was sixth in the 100 backstroke (54.01).

In Class AA, Duluth East junior Joe Rudd finished eighth in the 100 breaststroke (58.04), the same placement that freshman Grant Wodny had in the 200 freestyle (1:46.04).

WRESTLING

Fairbanks, Platt get 5th

Deer River senior Trey Fairbanks’ bid for a state title and undefeated season ran aground at the Class A state meet in St. Paul as he lost 7-4 to Jackson County Central’s Payton Handevidt in the 145-pound semifinals.

Fairbanks later lost in the consolation round but wound up fifth by pinning New York Mills’ Gabe Geisler at the 6-minute, 50-second mark to finish with a 37-2 record.

Hibbing junior David Platt was the only other Northland wrestler to place, edging New London-Spicer’s Blake Vagle 6-4 in the Class AA 138-pound fifth-place match.

  • Northwestern freshman Tommy Brown was pinned by Easton Worachek of Luxemburg-Casco in the Wisconsin Division 2 106-pound fifth-place match.