BOYS BASKETBALL



Hopkins 49-41—90
Hibbing 30-28—58

Hopkins — Jaelen Tremi 15, Jarrett Brenlynd 3, Andrew Chisley 2, Regan Merritt 15, Kerwin Walton 17, Xavier White 11, Cornell Richardson 9, Sawyer Shrake 6, Andre Gray 5, Tristan Lee 7.

Hibbing — Hayden Verhel 3, Mayson Brown 25, Tre Holmes 7, Parker Maki 6, Eli Erickson 2, Ayden McDonald 15.

Princeton 54-41—95
Duluth Denfeld 32-19—51

Princeton — Manny Flicek 14, Tate Laabs 12, Haydn Stay 20, Kody Alickson 2, Jake Bebeau 25, Cody Miller 5, Cal O'Neil 9, Michael Angstman 3, Ben Arseneau 3, Ben Hallberg 2.

3-point goals — Flicek 2, Laabs 2, Bebeau, 2, Miller, Angstman.

Duluth Denfeld — Armon Freeman 19, Josh Reinertsen 16, Zach Klimek 2, Carter Kilroy 4, Jon Bongiovanni 4, Dane Dzuck 4, Nino Franklin 2.

3-point goals — Freeman, Reinertsen 3.

Providence Acad. 21-23—44
Proctor 27-12—39

Providence Academy — Halek 6, Wooden 3, Schroeder 5, Ongori 2, Fafinski 8, Carney 10, Rocheford 10. Totals 14 4-5 44.

3-point goals — Wooden, Schroeder, Rocheford 2.

Proctor — Keegan Dinh 7, Reese Pinney 6, Dylan Hom 13, Nick Jauhola 11, Owen Brenna 2. Totals 8 11-17 39.

3-point goals — Dinh, Pinney 2, Jauhola.

Red Lake 50-41—91
Fond du Lac 34-41—75

Red Lake — Daylen French 14, Riley Chalayea 12, Gerald Kingbird 3, Josh Graves 3, Aaron Chatyea 6, Delwyn Holtsen 43, Justin Brown 10. Totals 35 12-19 91.

3-point goals — French 3, Chalayea 4, Kingbird, Graves.

Fond du Lac Ojibwe — Jordan Brown 41, Conner Barney 8, Ken Fox 10, Jalen Paulson 8, Rolo Defoe 8. Totals 22 19-21 75.

3-point goals — Brown 10, Fox 2.

Friday’s Late Results

Littlefork-BF 23-28—51
Ely 63-38—101

Littlefork Big Falls — Matt Kennedy 24, Anthony Cipriano 5, Dale Erickson 6, Owen Erickson 8, Jacob Peterson 8. Totals 19 7-11 51.

3-point goals — Kennedy 4, Cipriano , Owen Erickson.

Ely — Joey Bianco 17, Brock Latourell 3, Eric Omerza 16, Emmett Faltesek 8, Dylan Fenske 26, Will Davies 15, Harry Simons 3, Iver Lepisto 2, Bryce Longwell 11. Totals 42 11-14 101.

3-point goals — Bianco, Latourell, Longwell, Davies 2, Omerza.



Barnum 63, Floodwood 29

Cook County 82, Wrenshall 53

Hermantown 66, Duluth East 60

Lakeview Christian Academy 2, Prairie Seeds Academy 0, forfeit

North Woods 94, Eveleth-Gilbert 60

Virginia 99, Mesabi East 60

GIRLS BASKETBALL



Duluth Marshall 31-44—75
Pine City 39-39—78

Duluth Marshall — Grace Kirk 33, Gianna Kneepkens 30, Ada Skafte 6, Laila Monroe 2, Jada Kirk 2 , Maritsa Harris 2. Totals 30 5-6 75.

3-point goals — G. Kirk 4, Kneepkens 4, Skafte 2.

Pine City — Sophie Lahti 15, Alaina Steele 22, Lily Wilson 10, Meredith Kolling 3, Ellie Hasz 16, Ashley Faur 12. Totals 30 8-9 78.

3-point goals — Lahti 3, Steele 4, Wilson, Hasz 2.

Mpls. Southwest 22-21—43
Duluth East 38-30—68

Minneapolis Southwest — Josephine Ighorike 10, Virginia Johnson 14, Eva Schiltz 2, Jhanae Green 10, Lydia Spanier 4, Becca Murphy 3. Totals 3 10-12 43.

3-point goals — Ighorike, Johnson 4, Green 3, Murphy.

Duluth East — Ashlynne Guenther 19, Macy Hermanson 12, Emma Horyza 5, Rachel Hagen 14, Shay Callaway 10, Gillian Skar 4, Ava White 4. Totals 21 14-25 68.

3-point goals — Hermanson 2, Horyza, Hagen.

New York Mills 21-21—42
Mountain Iron-Buhl 40-34—74

New York Mills — Bella Bauck 8, Mackenzie Glister 1, Anna Meech 2, Daisy Wurst 2, Cydnie Polman 5, Karli Kawlewski 4, Brenna Thompson 9, Megan Riedel 4, Kali Olson 7.

Mountain Iron-Buhl — Laney Ryan 2, Jacie Kvas 2, Hali Savela 3, Jordan Zubich 27, Brooke Niska 6, Miah Gellerstedt 8, Sage Ganyo 15, Mia Ganyo 3, Ava Butler 6, Lauren Maki 2.



Crosby-Ironton 74, International Falls 60

Friday’s Late Result

Cook County 72, Wrenshall 31

BOYS HOCKEY



Dodge County 5-4-5—13
Moose Lake Area 0-2-0—2

First period — 1. DC, Gavin Giesler (Isaac Rogne, Brendon Postier), 6:18; 2. DC, James McPeak (Giesler), 8:58 (pp); 3. DC, Rogne (Ethan Dale), 11:41; 4. DC, Brody Lamb, 13:20; 5. DC, Rogne (Jake Isaak), 15:55 (pp).

Second period — 6. DC, Carl Schulz (Brendon Wolesky), 8:12; 7. DC, Caleb Purdue (Rogne), 8:55; 8. DC, Connor Preston, 9:55; 9. MLA, Jordan Fjosne, 12:51; 10. MLA, Henry Ribich (Fjosne), 16:09 (pp).

Third period — 11. DC, Giesler (Rogne), 1:09; 12. DC, Brody Lamb (Wolesky), 4:25; 13. DC, Lamb (Wolesky), 8:44; 14. DC, Giesler (Rogne), 9:59; 15. DC, Wolesky (Brendon Postier), 16:11.

Saves — Ben Nelson, DC, 9; Henry Dammer, MLA, 52.

Hermantown 1-2-1—4
Holy Family 0-2-0—2

First period — 1. Herm, Ethan Lund (Jackson Lucia), 3:29.

Second period — 2. Herm, Blake Biondi (Lucia), 0:28; 3. HF, Jaden Anderson (Lucas Jorgenson), 2:53 (sh); 4. Herm, Biondi (Lund), 7:08; 5. HF, Grant Limke (Spencer Lewin), 8:07.

Third period — 6. Herm, Zach Kilen (Biondi, Joe Pierce), 12:15 (sh).

Saves — Jacob Backstrom, Herm, 13; Dylan Halliwill, HF, 32.

Hill-Murray 0-0-1—1
Grand Rapids 0-0-0—0

First period — No scoring.

Second period — No scoring.

Third period — 1. Dylan Godbout (Jared Jensen, Joe Palodichuk), 14:48.

Saves — Remington Keopple, HM, 16; Carter Clafton, GR, 22.

Thief River Falls 2-3-1—6
Hibbing-Chisholm 0-0-0—0

First period — 1. Brendan Bottem (Evan Bushy), 1:52; 2. Blake Biermaier (Will Johnson, Tylan Johnson), 10:41 (pp).

Second period — 3. Bushy (Grant Hartmann), 6:45; 4. Tucker Skime (Bushy, Kaden Bakken), 8:17 (pp); 5. Bushy (Biermaier), 14:01.

Third period — 6. Biermaier (Hartmann), 6:44.

Saves — Noah Rupprecht, TRF, 12; Vitek Vozdecky, HC, 41.

Virginia/MIB 1-1-0—2
Sartell-St. Stephen 1-1-3—5

First period — 1. SSS, Michael Webster (Parker Commack, Ryan Zulkosky), 1:00; 2. VMIB, Ben Ervin (Tom Nemanich, Grant Hutar), 7:15.

Second period — 3. SSS, Davante Bryant (Webster, Ben Marthaler), 15:18; 4. Dillon Drake (Brennan Peterson, Rollie Seppala), 16:03.

Third period — 5. SSS, Will Yu (Connor Hacker, Teddy McCabe), 7:23; 6. SSS, Tory Lund, 8:11; 7. Yu (Tommy Franke), 16:16.

Saves — Tristan Paulke, VMIB, 40; Riley Hauck, SSS, 12.



Hudson 7, Superior 1

MayPort (N.D.) Area 5, Ely 1

Spartans fall to CEC, Hudson



Friday’s Late Results

Bemidji 0-1-1—2
Cloquet-EC 2-2-3—7

First period — 1. CEC, Christian Galatz, 5:09; 2. CEC, Logan Dushkin (Cade Anderson), 12:33.

Second period — 3. CEC, Galatz (Aaron Moore), 6:38 (sh); 4. B, Connor Savard (Tate Hammitt), 13:17; 5. CEC, Dushkin, 13:44.

Third period — 6. CEC, Moore (Hunter Finnila), 1:24; 7. CEC, Moore (Galatz), 4:25 (pp); 8. B, Wylee Gladen (Gage Mostad, Dylan Perreault), 14:25; 9. CEC, Kyle Siiter (Kaden Crane, Darian Durand), 15:13.

Saves — Andrew Johanns, B, 47; Owen Carlson, CEC, 26.

Ely 1-3-0—4
Bagley/Fosston 1-1-1—3

First period — 1. BF, Benjamin Gerbracht (Trey Netland), 7:48; 2. E, Kole Macho (Luke Olson, Dalton Schreffler), 13:15.

Second period — 3. E, Schreffler (Olson), 2:41; 4. E, Olson, 3:22; 5. BF, Brecken Levin (Gerbracht, Jacy Benson), 15:07; 6. E, Jimmy Zupancich (Olson), 16:55.

Third period — 7. BF, Alex Rolsfson (Benson).

Saves — Chase Sandberg, E, 33; Jakob Dukek, BF, 34.

Thief River Falls 0-2-0—2
Duluth Denfeld 0-4-0—4

First period — No scoring.

Second period — 1. DD, Cooper McClure (Simon Davidson, Griffin Lehet), 1:04; 2. DD, Cooper McClure (Connor McClure, Davidson), 1:35; 3. DD, Davidson (Connor McClure, Dylan Jouppi), 7:43 (pp); 4. TRF, Brockston Masseth (Brendan Bottem, Tucker Skime), 8:06; 5. TRF, Kaden Bakken (Evan Bushy, Blake Biermaier), 14:06; 6. DD, Kade Shea (Lehet, Caleb Perrault), 15:34.

Third period — No scoring.

Saves — Noah Rupprecht, TRF, 28; Shawn Easty, DD, 39.

GIRLS HOCKEY



GR-Greenway 0-0-0—0
Alexandria 0-1-0—1

First period — No scoring.

Second period — 1. Kaci Trosvig, 1:18.

Third period — No scoring.

Saves — Makenzie Cole, GR, 25; Jordan O’Kane, 21.

Northern Lakes 1-2-0—3
Eveleth-Gilbert Area 0-2-2—4

First period — 1. NL, Hayden Boelter (Caitlyn Gutzman, Alyssa Kosloski), 13:02.

Second period — 2. NL, Gutzman (Boelter, Arianna Lemieur), 0:22 (pp); 3. EGA, Jennie Krause (Sophia Flatley), 4:33; 4. EGA, Annaeka Lundgren (Kylie Baranzelli, Autumn Gregorich), 10:21 (pp); 5. NL, Arianna Lemieur (Ella Peterson, Savannah Abear), 14:23.

Third period — 6. EGA, Krause (Gregorich, Baranzelli), 2:30 (pp); 7. EGA, Sydni Richards, 16:46.

Saves — Kate Stephens, NL, 19; Rachel Woods, EGA, 46.

Totino Grace 0-0-0—0
Proctor-Herm. 3-2-2—7

First period — 1. PH, Braelyn Sathers (Alyssa Watkins, Aurora Opsahl), 11:44; 2. PH, Kaydee High (Sydney Skorich), 12:21; 3. PH, Ella Anick (Hailey Winklesky),13:10.

Second period — 4. PH, Nya Sieger, 1:58; 5. PH, Opsahl (Watkins, High), 11:45.

Third period — 6. PH, Watkins (Michaela Phinney, High), 0:45; 7. PH, Phinney (Opsahl, Ava Anick).

Saves — Schmaltz, TG, 38; Abby Pajari, PH, 9.



Moose Lake Area 6, International Falls 2

Friday’s Late Results

Dodge County 0-0-0—0
Proctor-Herm. 3-3-0—6

First period — 1. Nya Sieger (Ava Anick), 1:54; 2. Sieger (Hailey Winklesky, Bailey Stokke), 11:16; 3. Michaela Phinney (Riley Voss, Alyssa Watkins), 13:26.

Second period — 4. Hannah Graves (Hannah Kauppinen, Sydney Skorich), 2:58; 5. Aurora Opsahl (Phinney, Anick), 6:49; 6. Sieger (Ella Anick), 8:36 (sh).

Third period — No scoring.

Saves — Sky Hughes, DC, 41; Abby Pajari, PH, 14.

Hibbing-Chisholm 0-1-1—2
Alexandria 0-4-1—5

First period — No scoring.

Second period — 1. A, Meg Shercliffe (Mayson Toft, Anna Doherty), 5:05 (pp); 2. A, Doherty (Makenna Aure), 13:06 (sh); 3. A, Hanley Block (Shercliffe), 13:49 (sh); 4. HC, Aune Boben (Julia Gherardi, Claire Rewertz), 14:03; 5. A, Kaci Trosvig (Lauren Maras, Doherty), 15:16.

Third period — 6. A, Lauren Maras (Doberty), 12:15; 7. HC, Gherardi (Allie Bussey), 16:26.

Saves — Addison Hess, HC, 41; Jordan O’Kane, A, 20.



Eveleth-Gilbert Area 6, Northern Lakes 4