BOYS BASKETBALL



Cloquet 28-28—56
Duluth East 52-29—81

Cloquet — Tyler Issendorf 5, Adam Schneider 12, Jordan Diver 9, Kade Clemens 5, Alec Turnbull 6, Dylan Heehn 11, Nathan Blatchford 4, Orville Councillor 4. Totals 23 3-4 56.

3-point goals — Issendorf, Diver 3, Clemens, Heehn, Councillor.

Duluth East — Zaa Buffalo 7, Giovani Saldivar 13, Will Van Scoy 7, Joe Vos 10, Simon Randorf 5, Mattie Thompson 34, Noah Paulson 4, Luke Lieberz 1. Totals 32 7-10 81.

3-point goals — Saldivar 3, Van Scoy, Vos 2, Thompson 4.

Duluth Denfeld 28-36—64
Mounds View 37-48—85

Duluth Denfeld — Aiden Peterson 3, Armon Freeman 21, Dante McDonald 2, Josh Reinertsen 23, Joe Bongiovanni 11, Dane Dzuck 4.

3-point goals — Reinertsen 5, Persson.

Mounds View — Jake Radabaugh 6, Drew DeBacker 2, Ben Kettelhut 2, Matt Nelson 2, Thomas Gebhardt 9, Evan Kim 23, Ethan Farm 2, John Montgomery 8, Cole Sorensen 13, Dylan Wheeler 14, Jack Hentges 4.

3-point goals — Gebhardt, Kim 2, Sorensen, Wheeler 2.



Esko 83, High School for Recording Arts 29

Friday’s Late Result

Northwestern 18-31—49
Bloomer 21-25—46

Northwestern — Monte Mayberry 2, Jake Brill 7, Andrew Klobucher 19, Jack Ogren 2, Dayne Evanson 3, Nolan Gustafson 4, Jagar Stillson 12.

Bloomer — Dalton Cook 5, Austin Thur 4, Connor Crane 6, Carter Rubenzer 7, Charlie Herrick 10, Leif Iverson 14.

GIRLS BASKETBALL



Cloquet 14-19—33
Princeton 44-33—77

Cloquet — Gracie Meagher 2, Cristina Genita 2, Kate Owens 12, Maddie Young 2, Justice Paro 8, Caley Kruse 7. Totals 10 12-15 33.

3-point goal — Owens.

Princeton — Tess Jungroth 2, Maddie Kleingartner 12, Tracey McGowan 9, Lauren Bjurman 18, Ella Strube 5, Whitney Tennison 4, Johanna Kostanshek 12, Haley Lupkes 6, Madison James 9. Totals 32 8-11 77.

3-point goals — Lupkes 2, McGowan, Strube, Tennison.

Duluth East 32-24—56
St Francis 21-11—31

Duluth East — Macey DeRosier 9, Ashlynne Guenther 19, Shay Callaway 8, Macy Hermanson 7, Emma Horyza 7, Rachel Hagen 4, Ava White 2. Totals 18 11-18 56.

3-point goals — DeRosier, Hermanson, Horyza.

St Francis — Arianna Comfort 2, Mattisyn Mensink 3, Makayla Rothbauer 1, Emma Kopet 1, Madison Rothbauer 11, Eve Schultz 2, Madelyn Johnson 3, Clair Aaberg 6, Edosa Ogbemudia 3. Totals 4 11-20 31.

3-point goals — Mensink, Madison Rothbauer 2, Johnson.

Grand Rapids 17-24—41
Big Lake 29-25—54

Grand Rapids — Jayden Hanson 13, Taryn Hamling 7, Jenny Bowman 16, Jessika Lofstrom 1, Braya LaPlant 4.

Big Lake — Taylor Moen 7, Reagan Sternquist 11, Mia Huberty 17, Caela Tighe 15, Justena Cichy 4.

Friday’s Late Result

Crosby-Ironton 78, Deer River 43

BOYS HOCKEY



Ashland 1-0-1—2
Jeffers (Mich.) 0-4-2—6

First period — 1. A, Jack Santini, 8:55 (sh).

Second period — 2. J, Matthew Halonen (David Storm), 2:00; 3. J, Jordan Keranan (Dylan Nettell, Elias Rajala), 2:27; 4. J, Evan Larson (Rajala), 3:38; 5. J, Halonen (Keranen, Logan Lloyd), 8:19.

Third period — 6. J, Nettell, 6:47; 7. J, Keranen, 10:59; 8. A, Colin Trautt (Ty Gilbertson), 13:36.

Saves — Zach Morris, A, 32; Evan Pietila, J, 32.

Breck 1-0-1—2
Virginia/MIB 0-1-0—1

First period — 1. B, Zach Sinople (Carter Theissen), 6:46.

Second period — 2. VMIB, Brennan Peterson, 2:28.

Third period — 3. B, Nick Mikan (Caden Morgan, Beau Courneya), 15:14 (pp).

Saves — Jack Thomson, B, 20; Ian Kangas, VMIB, 41.

Duluth Marshall 1-0-0—1
Eagan 4-3-0—7

First period — 1. E, Aidan Byrne (Jonny Meiers, Nicholas Krahn), 0:54; 2. E, Meiers (Max Meekin), 8:56 (pp); 3. DM, Brendan Pfahl (Samuel Aamodt, Charlie Kleinschmidt), 10:52; 4. E, Cole Gibson (Henry Reiff, Byrne), 13:47; 5. E, Meekin (Ben Wilary, Luke Anderson), 14:13.

Second period — 6. E, Meekin (Meiers, Byrne), 1:59 (pp); 7. E, Henry Reiff (Meekin, Meiers), 3:23 (pp); 8. E, White (Anderson, Wilary), 5:08 (pp).

Third period — No scoring.

Saves — Austin Wick, DM, 24; Fletcher Johnson-Dirkers, DM, 22; Derek Manzella, E, 4; Graeme Edmund, E, 2.

Greenway 0-0-0—0
E. Grand Forks 2-1-2—5

First period — 1. Brandon Anderson (Josh Nelson, Tanner Lubinski), 0:40; 2. Landon Parker (Jaksen Panzer, Mason Poolman), 11:40.

Second period — 3. Parker (Trey Ausmus), 5:16.

Third period — 4. Logan Spencer (Brody Schultz), 5:28; 5. Parker (Panzer, Ajay Kofstad), 16:42.

Saves — Logan Wright, G, 30; Austin Cooley, EGF, 9.

Lakeville North 0-1-1—2
Duluth East 2-3-0—5

First period — 1. DE, Ryan Cummings (Finn Hoops), 13:15; 2. DE, Jack Fellman (Hoops), 16:33.

Second period — 3. DE, Fellman (Charlie Erickson, Michael Sutherland), 7:08; 4. LN, Chase Camilli (Ben Tousignant), 8:29; 5. DE, Erickson (Cummings), 12:37 (pp); 6. DE, Nolan Aleff (Nolan Haney, Zarley Ziemski), 14:40.

Third period — 7. LN, A.J. Anello (Sam Enebak), 16:46.

Saves — Caleb Mayer, LN, 19; Konrad Kausch, DE, 32.

Mahtomedi 0-0-2—2
Hermantown 4-1-4—9

First period — 1. H, Zach Kilen (Ethan Lund, Joey Pierce), 1:52; 2. H, Cole Antcliff (Aaron Pionk), 3:46; 3. H, Pionk (Antcliff), 12:19 (sh); 4. H, Blake Biondi (Jackson Lucia, Kilen), 16:47.

Second period — 5. H, Pierce, 12:01.

Third period — 6. M, Nikolai Dulak (Adam Johnson, Tony Neubeck), 7:35; 7. H, Pionk (Antcliff, Lund), 8:15; 8. M, Ryan Berglund (J.D. Metz, Dulak), 10:48 (pp); 9. H, Jack Mathison (Matt Erickson), 12:19; 10. H, Beau Janzig (Gavin Blomdahl, Pierce), 12:35; 11. H, Biondi (Kilen, Pierce), 15:48.

Saves — Ben Dardis, M, 20; Cole Barr’e, M, 4; Jacob Backstrom, H, 10; Cole Thorsvik, H, 3.

South St. Paul 2-3-2—7
Hibbing-Chisholm 0-2-1—3

First period — 1. SSP, Brandon Reynolds (Jacob Saver, Lucas McClellan), 14:52 (pp); 2. SSP, Matt Wincentsen, 16:51 (sh).

Second period — 3. SSP, Saver (Wincentsen), 0:28; 4. HC, Joe Allison (Kasey Kemp, Ethan Lund), 5:41 (pp); 5. SSP, Saver (Wintcentsen, Owen Ramirez), 7:48; 6. HC, Allison (Matt Edmonds), 9:29 (pp); 7. SSP, Wintcentsen (Carter Heimerl, Saver), 15:39.

Third period — 8. HC, Blake Frider (Michael Galli, Mitchell Ziemba), 3:05; 9. SSP, Saver, 4:11; 10. SSP, Josh Lissick (Wintcentsen), 16:49 (pp).

Saves — Jacob Lissick, SSP, 14; Evan Radovich, HC, 12; Vytek Vozdecky, HC, 11.



Grand Rapids 5, Edina 2

Friday’s Late Results

Breck 1-2-0—3
Eveleth-Gilbert 1-0-1—2

First period — 1. B, Caden Morgan, 8:34; 2. EG, Bryce Kopp, 16:32.

Second period — 3. B, Carter Theissen (Beau Courneya, Nick Mikan), 9:39 (pp); 4. Bm Courneya (Mikan, John Blake), 15:48.

Third period — 5. EG, Will Troutwine (Kopp), 16:08 (pp).

Saves — Sean Reiling, B, 23; Mack Lautigar, EG, 39.

Fort Frances 0-1-1—2
International Falls 1-0-2—3

First period — 1. IF, Jordan Smith (Jaxon Germain), 3:58.

Second period — 2. FF, Mikel Ward (Peyton Avis, Jacob Albright), 16:33 (pp).

Third period — 3. IF, Brady Wicklund (Justin Besch, Bradyn Dremmel), 2:04; 4. FF, Ward (Ashton Cousineau, Avis), 2:57; 5. IF, Wicklund (Besch, Jackson Schulz), 9:16.

Saves — Darian Klem, FF, 25; Mitchell Nemec, IF, 29.

Superior 1-5-0-1—7
New Richmond 2-1-3-0—6

First period — 1. NR, Sam Olson (Brock Unger), 5:53; 2. S, Gunnar Hansen (Ethan Welch, Carson Gotelaere), 11:27 (pp); 3. NR, Mason Erickson (Jens Christensen), 12:42.

Second period — 4. S, Drew Scharte (G. Hansen, Sean McCoshen), 6:21 (pp); 5. S, Welch (Kobe Hansen), 10:36; 6. S, Kaden Olson, 10:48 (pp); 7. S, Robert Powell (McCoshen), 11:26; 8. NR, Tucker Erickson (M. Erickson, Christensen), 14:33 (pp); 9. S, Welch, 15:11.

Third period — 10. NR, Caden McDonald (Christensen), 5:54; 11. NR, T. Erickson (Garrett Thomas, Unger), 14:08 (pp); 12. NR, Unger (Christensen), 15:45 (pp).

Overtime — 11. S, T.J. Sitek (G. Hansen), 2:31.

Saves — Jamin Durfee, S, 17; Blake Milton, NR, 41.

GIRLS HOCKEY



International Falls 0-0-0—0
Crookston 2-0-4—6

First period — 1. Morgan Nelson; 2. Samantha Sanders (Nelson).

Second period — No scoring.

Third period — 3. Breck Fugleberg (Grace Fischer, Brynley Coleman); 4. Fischer (Coleman, Dillynn Wallace); 5. Raina Satrom (Mackenzie Epema); 6. Taylor Garrett (Cassie Solheim).

Saves — Macey Marcotte, IF, 41; Grace Koshney, C, 4.



Benilde-St. Margaret’s 3, Proctor-Hermantown 1

Minneapolis 1, Duluth Marshall 1, OT

Friday’s Late Results

Benilde-SM 2-2-0—4
Duluth Marshall 0-0-0—0

First period — 1. Sophie Melsness (Mary Zavoral, Emma Hoen), 6:09; 2. Lily Mortenson (Avery Junker, Lucy Hanson), 16:59.

Second period — 3. Zavoral, 7:39; 4. Zavoral, 16:28.

Third period — No scoring.

Saves — Rose Beeman, BSM, 13; Maureen Dwyer, DM, 42.

GR-Greenway 0-0-1—1
Brainerd/Little Falls 3-0-0—3

First period — 1. BLF, Taylor Larson (Molly Pohlkamp), 1:36; 2. BLF, Josie Kramer (Gabbie Smith, Larson), 4:01; 3. BLF, Lucy Peterson (Lindsey Booth, Shaylee Stroot), 9:29.

Second period — No scoring.

Third period — 4. GRG, Ellie Tillma (Claire Vekich, Kayden Broking), 6:03.

Saves — Emily Trast, GRG, 27; Breya Sawyer, BLF, 8.

Minneapolis 5-2-5—12
North Shore 0-0-0—0

First period — 1. Talia Christman (Celia Midtbo, Anni Anderson), 1:04; 2. Ana Davis (Maddy Helmstetter, Ava Miller), 2:45; 3. Clara Schmiesing (Helmstetter), 4:27; Anderson, 11:40; 5. Piper Sorock (Erin Lieb), 14:25 (pp).

Second period — 6. Lizzie Hamel (Lydia Peterson), 1:08; 7. Lieb (Ritu Boyer-Conway, Ava Weavering), 9:11.

Third period — 8. Audrey Garton (Christman), 5:47 (sh); 9. Hamel (Davis), 7:30; 10. Garton, 8:50; 11. Garton (Davis), 15:32; 12. Christman, 16:50 (sh).

Saves — Molly Taylor, M, 16; Megan Larson, NS, 47.