ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Prep roundup: East's Yernatich tops 2,000 career point mark

Player Year School Points Katie Ohm 2005 Elgin-Millville 3,694 *Tayler Hill 2009 Mpls. South 3,402 Megan Taylor 1997 Roseau 3,300 Janet Karvonen 1980 New York Mills 3,129 *Hannah Linz 2009 Eden Valley-Wat. 3,077+ Susan King 2000 Holy Angels 3,037...

Player Year School Points

Katie Ohm 2005 Elgin-Millville 3,694

*Tayler Hill 2009 Mpls. South 3,402

Megan Taylor 1997 Roseau 3,300

Janet Karvonen 1980 New York Mills 3,129

ADVERTISEMENT

*Hannah Linz 2009 Eden Valley-Wat. 3,077+

Susan King 2000 Holy Angels 3,037

Kierah Kimbrough 2005 Badger-GMR 3,036

Kayla Bagaason 2005 Fosston 2,824

Kelly Roysland 2003 Fosston 2,811

Krissi Super 1996 Badger-GMR 2,804

Kay Konerza 1982 Lester Prairie 2,715

Kelly Skalicky 1981 Albany 2,704

ADVERTISEMENT

Shannon Schonrock 2002 Blue Earth Area 2,702

Ashley Samuelson 2005 Underwood 2,695

Mary Jo Miller 1988 Tracy-Milroy 2,655

Rhonda Birch 1993 Wadena-Deer Crk. 2,524

Tammy Fiscus 1995 CHOF 2,515

Becca Friestleben 2008 Holy Family 2,515

Nancy Trebbensee 1980 Winthrop 2,446

Angie Chernugal 1994 Bigfork 2,442

ADVERTISEMENT

Allison Hansen 2003 Immanuel Luth. 2,388

Angel Robinson 2007 St. Paul Central 2,375

Cathy Bassett 1987 Sanborn-Lamb. 2,358

Brenda Slyt 2004 Climax-Fisher 2,358

Leslie Knight 2004 Hopkins 2,335

Andrea Fennern 2006 Wabasso 2,331

Liz Podomonick 2003 Lakeville 2,323

Jenny Brenden 2000 Sauk Rapids-Rice 2,279

ADVERTISEMENT

Kamille Wahlin 2008 Crookston 2,274

Tamara Moore 1998 Mpls. North 2,256

Mia Johnson 2004 Mpls. North 2,253

Cory Montgomery 2006 Cannon Falls 2,238

Angela Kuehn 1983 Faribault Deaf 2,233

Stacey Vettern 1990 Climax 2,229

Colleen McKay 2007 Barnum 2,213

Janice Woods 1982 Fosston 2,200

ADVERTISEMENT

Amanda Gehrke 1998 Cass Lake-Bena 2,198

Kris Wolle 1998 Mankato East 2,173

*Nicole Smart 2009 Ada-Borup 2,169+

Stacy Sievers 1991 Roch. Lourdes 2,165

Judy McDonald 1984 Chisholm 2,152

Kelly Miller 1997 Rochester Mayo 2,151

Courtney Boylan 2008 Chaska 2,148

Shannon Bolden 2002 Marshall 2,143

ADVERTISEMENT

Justine Axtell 2003 Barnum 2,136

Macie Michelson 2007 Marshall 2,131

Liz Holz 1984 Alvarado 2,129

*Brittany Chambers 2009 Jordan 2,119+

Casey Mann 2008 Rogers 2,118

Janessa Wolff 2007 Park Rapids 2,116

Julia Hirssig 2006 Faith Christ./Mayo 2,114

Coco Miller 1997 Rochester Mayo 2,113

Krista VandeVenter 2004 Osseo 2,104

Darby Noreen 2003 Albany 2,104

Janice Streit 1984 Eden Valley-Wat. 2,096

Ebony Black 2007 St. Paul Central 2,083

Lindsey Schultz 2007 Ulen-Hitterdal 2,070

Brianna Mastey 2008 Becker 2,060

Carolyn Kieger 2002 Roseville 2,059

*Sari Noga 2010 Parkers Prairie 2,056+

Courtney Brewer 2003 Hancock 2,054

Slone Benson 1990 Grand Meadow 2,051

Joanne Noreen 2005 Albany 2,051

Karli Gross 2002 Greenway 2,045

Carolyn Moos 1997 Blake 2,040

Shannon Francis 2003 Mahnomen 2,037

Gretta Hjelseth 2008 Nevis 2,033

Jaime Pudenz 1996 Red Rock Central 2,032

Stacy Ruberg 1995 Two Harbors 2,025

Shannon Loeblein 1995 St. Paul Harding 2,013

*Marisa Yernatich 2009 Duluth East 2,008

*Leah Dietel 2009 Jordan 2,000+

Autumn Beasley 2009 Heritage Christ. 2000

*-active

NOTE: Yernatich's totals are through Jan. 24; Hill and Linz through Jan. 20; Smart, Chambers, Noga and Dietel are through 2008 season

SOURCES: News Tribune, Minnesota Basketball Records Web site

Duluth East senior Marisa Yernatich set school records with 40 points and eight 3-pointers and became the seventh girls basketball player in Northland history to surpass 2,000 career points to lead the host Greyhounds to a 79-58 victory over St. Paul Johnson on Saturday.

Yernatich, a senior forward, needed 32 points entering the game to reach the milestone. She had that by halftime, scoring 33 in the opening 18 minutes as East (9-9) took a 42-17 lead.

Yernatich stands at 2,008 points.

superior 66,eau claire memorial 54

Bettye Jo Nelson scored 23 points and Taylor Kosey had 22 to lead the Spartans to the nonconference home win over the Old Abes.

duluth east 7,rochester mayo 3

Max Tardy scored four goals -- three in the second period -- and added an assist as the Greyhounds skated to a 7-1 lead through two periods at Heritage Arena.

Tardy tallied short-handed, on a power play and unassisted to give the senior 18 goals this season.

duluth marshall 6,rochester century 1

Dane Morin and Joe Kozlak each scored two goals as the Hilltoppers beat the Panthers in a nonconference game at Mars Lakeview Arena.

After being shut out in the first period, Marshall (9-6) scored two goals in the second period and four in the third against goaltender Cameron Sellnow. Sellnow stopped 48 shots Friday night in a 3-2 win over Duluth East.

GIRLS BASKETBALL

Eau Claire Memorial 12-11-17-14--54

Superior 18-18-14-16--66

Eau Claire Memorial -- Josie Schultz 8, Maureen Turner 7, Asia Laudal 4, Nicole Valk 4, Demi Bergeson 2, Cali Schultz 22, Tess Sadness 7. Totals 22 6-11 54.

3-point goals -- J. Schultz, Turner.

Superior -- MacKenzie Newman 2, Taylor Kosey 22, Janelle Strewler 4, Bettye Jo Nelson 23, Kara Hoff 10, Christa Diedrich 5. Totals 21 22-38 66.

3-point goals -- Kosey 2.

St. Paul Johnson 17-41--58

Duluth East 42-37--79

St. Paul Johnson -- Tierney James 6, Grayson 15, Alyshia Daniels 9, Mykal Suggs 18, Terry Young 3, Jessica Kuehlwein 2, Ronnisha Gates-Dukes 5. Totals 18 21-33 58.

3-point goals -- Suggs 2.

Duluth East -- Katie Hayden 2, Alex Freeman 2, Macie Dorow 8, Lauren Mostrom 3, Annie Mahoney 8, Elsa Lee 7, Marisa Yernatich 40, Gretel Lee 2, Sarah Hockett 1, Jordan Andersen 2, Sonja Barr 2, Taylor Tyllia 2. Totals 31 8-15 79.

3-point goals -- Yernatich 8, Mostrom.

BOYS HOCKEY

Proctor 0-0-1--1

Sauk Rapids-Rice 1-0-2--3

First period -- 1. SRR, Shane Corrigan, 11:38.

Second period -- 2. No scoring.

Third period -- 2. SRR, Matt Szymanski (Ethan Prow), 1:18; 3. SRR, Mik Wurdelman, 5:40 (sh); 4. P, Jordy Carlson (Robert Mackereth), 15:37 (sh).

Saves -- Derek Robinson, P, 19; Beau Jacobson, P, 20.

Rochester Century 1-0-0--1

Duluth Marshall 0-2-4--6

First period -- 1. RC, Joe Faupel (Tyler Anderson, Bill Grinde), 9:43 (pp).

Second period -- 2. DM, Dane Morin (Matt Morsette, Pat Mahoney), 5:41 (pp); 3. DM, Morsette (Mark Williams, Pat Hurley), 9:13 (pp).

Third period -- 4. DM, Mac Dow (Joe Kozlak), :41 (pp); 5. DM, Kozlak (Mahoney), 3:19; 6. DM, Morin, 9:54 (sh); 7. DM, Kozlak (Hurley, Mahoney), 12:16 (pp).

Saves -- Cameron Sellnow, RC, 28; Max Elstad, DM, 18.

Rochester Mayo 1-0-2--3

Duluth East 3-4-0--7

First period -- 1. DE, Jake Williams (Zac Schendel, Nolan Meyer), 2:40; 2. DE, Joe Nelson (Jayce Paulseth, Max Tardy), 9:39; 3. DE, Tardy (Kyle Lutzka, Paulseth), 11:14; 4. RM, Kevin Oetliker (Jacob Sikkema, Brandon Buske), 14:00.

Second period -- 5. DE, Tardy, 3:10; 6. DE, Tardy, 7:16 (sh); 7. DE, Brent Olson (Sean Klun, Julius Tamasy), 10:36; 8. DE, Tardy (Paulseth, Andy Welinski), 12:48 (pp).

Third period -- 9. DE, James Powers, 6:57; 10. DE, Buske (Adam Truex), 7:50.

Saves -- Jordan Yaggy, RM, 26; Matt Cooper, DE, 14.

girls hockey

Proctor-Herm.-Marshall 2-0-1--3

Hopkins 2-3-2--7

First period -- 1. H, Cara Johnson (Ashley Deick), 0:53; 2. PHM, Sam Downey (Lexi Eliason), 2:14; 3. H, Johnson (Brianna Stephens, Deick), 6:08 (pp); 4. PHM, Emma Stauber (Nichole Mathews), 15:00.

Second period -- 5. H, Johnson (Deick), 4:14 ; 6. H, Jenna Westerham (Dupay, Jessica Pollock), 9:51; 7. Westerham (Becca Kortum, C.B. Manske), 11:26.

Third period -- 8. Stephens (Johnson), 3:15; 9. H, Kortum, 11:38; 10. PHM, Julia Gilbert, 16:38 (sh).

Saves -- Katie Gilderman, PHM, 13; Kallie Billadeau, H, 22.

Superior 0-1-0--1

Hudson 0-2-3--5

First period -- No scoring.

Second period -- 1. H, Emily Stankevitz (Abby Singerhouse), 1:29 (pp); 2. S, Cassie Berg, 2:20; 3. H, Singerhouse, 2:54 (sh).

Third period -- 4. H, Hailie Bennwitz (Rachel Knoke, Jessica Harden), 8:08; 5. Knoke (Bennewitz), 10:55; 6. H, Stankevitz, 12:47 (pp)

Saves -- Megan Mullens, S, 20; Danni Krinke, H, 21.

AREA RESULTS

GIRLS BASKETBALL

Barnum 68, Grand Rapids 57

Duluth East 79, St. Paul Johnson 58

Ely 52, Cook County 47

Superior 66, Eau Claire Memorial 54

BOYS HOCKEY

Duluth East 7, Rochester Mayo 3

Duluth Marshall 6, Rochester Century 1

Sauk Rapids-Rice 3, Proctor 1

Friday's Late Results

Eveleth-Gilbert 5, Mora-Hinckley-Finlayson 2

Virginia-Mountain Iron-Buhl 5, International Falls 2

DANCELINE

Lake Superior Conference meet

At Duluth Central

High Kick: 1. Duluth Central, 2. Superior, 3. Duluth Marshall

Jazz/Funk: 1. Duluth Marshall, 2. Duluth Central, 3. Superior

Overall Conference Champion: Duluth Central

All-Conference Team: Duluth Central -- Nadine Abu Azzam, Michelle Marnich, Maggie Kucera, Whitney Ozan; Marshall --  Katie Kronzar, Hannah Busch, Ehvyn McDaniels;  Superior --  Kristina Cooper, Laura Bishop, Karisa Hendricks; Denfeld --  Ashley Stenstrom, Keely Norton;  Cloquet --  Amber Houck, Emily Ferrell; Honorable Mention:  Central -- Amy Dohlin, Kali Erickson;  Marshall -- Stacy Gitar; Superior -- Carly Conner

GIRLS HOCKEY

Moose Lake Area 4, Long Prairie 0

East Range 6, Lake of the Woods 2

Hudson 5, Superior 1

Hopkins 7, Proctor-Hermantown-Marshall 3

GIRLS ALPINE SKIING

Minnehaha Academy 179, Hibbing 177, Virginia Area 145, MAST 136

WRESTLING

Champlin Park Tournament

First Round

Hibbing 45, Austin-Lyle-Austin Pacelli 25

Second Round

Eagan 39, Hibbing 28

Thief River Falls Tournament

Thief River Falls-Goodridge, 230; Badger-Greenbush-Middle River, 186.5; Parkers Prairie, 147.5; Deer River, 133; Crookston, 124; Detroit Lakes, 115; Bemidji, 112.5; Roseau, 81.5; Barnesville, 56.5; Greenway-Nashwauk-Keewatin, 27; Red Lake County Central/Clearbrook-Gonvick, 9.

What To Read Next
Get Local

ADVERTISEMENT