AUTO RACING

NASCAR

Newsletter signup for email alerts

Nextel Cup Leaders

Through Sunday

Points

1, Jimmie Johnson, 6157. 2, Matt Kenseth, 6140. 3, Dale Earnhardt Jr., 6079. 4, Denny Hamlin, 6077. 5, Kevin Harvick, 6052. 6, Jeff Gordon, 6000. 7, Jeff Burton, 5973. 8, Kyle Busch, 5924. 9, Mark Martin, 5904. 10, Kasey Kahne, 5867.

11, Tony Stewart, 4488. 12, Carl Edwards, 4131. 13, Greg Biffle, 3829. 14, Casey Mears, 3762. 15, Kurt Busch, 3724. 16, Brian Vickers, 3676. 17, Clint Bowyer, 3635. 18, Ryan Newman, 3536. 19, Bobby Labonte, 3445. 20, Scott Riggs, 3371.

Money

1, Jimmie Johnson, $8,576,946. 2, Tony Stewart, $7,044,384. 3, Matt Kenseth, $6,351,987. 4, Kasey Kahne, $5,895,294. 5, Kevin Harvick, $5,798,231. 6, Jeff Gordon, $5,698,026. 7, Dale Earnhardt, Jr., $5,237,847. 8, Casey Mears, $5,217,022. 9, Ryan Newman, $5,144,906. 10, Kurt Busch, $4,809,548.

11, Jeff Burton, $4,804,142. 12, Jamie McMurray, $4,794,078. 13, Kyle Busch, $4,662,868. 14, Elliott Sadler, $4,460,807. 15, Bobby Labonte, $4,451,198. 16, Carl Edwards, $4,359,026. 17, Dale Jarrett, $4,288,574. 18, Greg Biffle, $4,196,566. 19, J.J. Yeley, $4,131,297. 20, Mark Martin, $4,095,098.

BASKETBALL

COLLEGE MEN

AP Top 25 Poll

W-L Pts Pvs

1. Florida (63) 33-6 1,788 11

2. North Carolina (9) 23-8 1,704 10

3. Kansas 25-8 1,636 12

4. Pittsburgh 25-8 1,407 16

5. LSU 27-9 1,399 19

6. UCLA 32-7 1,394 t7

7. Ohio St. 26-6 1,391 6

8. Georgetown 23-10 1,271 23

9. Wisconsin 19-12 1,197 --

10. Arizona 20-13 1,157 --

11. Alabama 18-13 1,106 --

12. Duke 32-4 1,051 1

13. Texas A&M 22-9 868 --

14. Memphis 33-4 811 4

15. Boston College 28-8 772 t7

16. Marquette 20-11 554 --

17. Washington 26-7 487 17

18. Connecticut 30-4 399 2

19. Creighton 20-10 384 --

20. Syracuse 23-12 367 21

21. Texas 30-7 366 9

22. Kentucky 22-13 332 --

23. Georgia Tech 11-17 262 --

24. Nevada 27-6 212 20

25. Tennessee 22-8 203 18

Others receiving votes: Wichita St. 181, S. Illinois 131, Gonzaga 129, Xavier 99, Florida St. 65, Louisville 62, Villanova 37, Illinois 31, Hofstra 24, Arkansas 20, San Diego St. 19, DePaul 16, Indiana 16, Oklahoma St. 13, Virginia Tech 8, Bucknell 6, Michigan 6, Houston 5, Southern Cal 5, Kansas St. 4, Akron 1, BYU 1, George Mason 1, Missouri St. 1, Oregon 1.

Monday's Scores

SOUTH

Campbellsville 75, Anderson, S.C. 61

EXHIBITION

Austin Peay 96, Rhodes 52

Connecticut 70, Bryant 45

Kentucky 81, S.C.-Upstate 50

Marshall 87, W. Virginia St. 66

Miami 94, Northwood 54

Oakland, Mich. 94, Cornerstone 75

Sam Houston St. 99, Dallas Baptist 60

Shippensburg 67, Penn St. 61

South Florida 66, St. Leo 50

Stetson 117, Florida Christian 42

Texas 103, Xavier, NO 53

COLLEGE WOMEN

Monday's Scores

EXHIBITION

Lamar 81, Houston Jaguars 62

OGBR Legends 78, Cincinnati 74

Tenn.-Martin 81, Bethel, Tenn. 66

Virginia Tech 101, Wingate 59

BOWLING

SCHOLARSHIP CHALLENGE

At Country Lanes North

Sunday's Results

Semifinal match 1 -- Nick Feller def. Myles Shykes 174-134; Erik Gulbrandson def. Tyler Byestedt 169-162

Championship -- Erik Gulbrandson def. Nick Feller 189-177.

HIGH SCHOOL

Northeast High School Conference

Landmark Lanes, Superior

Saturday's Results

Round One

Two Harbors 170-196-172-214 def. Duluth Central 191-192-158-189

Hermantown-Proctor-Esko 235-168-225 def. Silver Bay 160-160-147

Duluth East/Harbor City 111-156-164-256-207 def. Duluth Denfeld 194-130-181-232-171

Round Two

Superior 214-181-202-205 def. Two Harbors 183-208-188-202

Hermantown-Proctor-Esko 205-219-201-202 def. Duluth East/Harbor City 167-202-210-182

Championship

Hermantown-Proctor-Esko 224-183-188 def. Superior 210-176-180

Superior advances to the Minnesota Invitation Tournament in Owatonna, Minn., Nov. 18.

Northeastern All-Conference Team

Superior: Erik Gulbrandson and Ryan Savoy; Hermantown-Proctor-Esko: Tyler Bystedt, Aaron Kajander and Alex Kuschner; Silver Bay: Josh Hofschulte; Two Harbors: Jake Maki ; Duluth East/Harbor City: Mathias Koivisto.

Most Valuable Player

Erik Gulbrandson (Superior).

The All-Conference Tournament will be Nov. 25 in Apple Valley, Minn.

FOOTBALL

COLLEGE

AP Top 25

Record Pts Pvs

1. Ohio St. (65) 10-0 1,625 1

2. Michigan 10-0 1,554 2

3. Louisville 8-0 1,441 5

4. Texas 9-1 1,438 4

5. Auburn 9-1 1,320 6

6. Florida 8-1 1,314 7

7. Southern Cal 7-1 1,173 9

8. California 8-1 1,136 10

9. Notre Dame 8-1 1,096 11

10. West Virginia 7-1 1,024 3

11. Arkansas 8-1 1,020 12

12. LSU 7-2 996 13

13. Tennessee 7-2 744 8

14. Boise St. 9-0 742 14

15. Rutgers 8-0 721 15

16. Wisconsin 9-1 689 17

17. Oklahoma 7-2 667 18

18. Wake Forest 8-1 509 22

19. Georgia Tech 7-2 493 20

20. Virginia Tech 7-2 333 23

21. Oregon 7-2 308 24

22. Boston College 7-2 230 16

23. Maryland 7-2 178 --

24. Texas A&M 8-2 137 21

25. BYU 7-2 92 --

Others receiving votes: Nebraska 63, Clemson 33, Oregon St. 33, Hawaii 11, Houston 2, TCU 2, Tulsa 1.

Big Ten

Michigan (10-0) 6-0

Ohio State (10-0) 6-0

Wisconsin (9-1) 6-1

Penn State (6-4) 4-3

Purdue (6-4) 3-3

Indiana (5-5) 3-3

Iowa (6-4) 2-4

Illinois (2-8) 1-5

Michigan State (5-5) 1-5

Minnesota (4-6) 1-5

Northwestern (3-7) 1-5

Saturday's Games

Minnesota at Michigan State, 11 a.m.

Wisconsin at Iowa, 11:05 a.m.

Purdue at Illinois

Temple at Penn State

Michigan at Indiana

Ohio State at Northwestern

NCC

North Dakota (8-1) 6-1

South Dakota (8-2) 6-1

Nebraska-Omaha (7-2) 6-1

Augustana (5-4) 3-4

Minnesota Duluth (5-4) 3-4

Central Washington (5-4) 2-4

Minnesota State-Mankato (4-6) 2-5

Western Washington (4-6) 2-5

St. Cloud State (3-7) 1-6

Saturday's Games

St. Cloud State at Minnesota Duluth, 1 p.m.

Western Washington at Minnesota State-Mankato

Central Washington at Nebraska-Omaha

South Dakota at North Dakota

Augustana at Central Arkansas

NSIC

Bemidji State (8-2) 7-0

Winona State (8-2) 6-1

Wayne State (4-5) 4-3

Concordia-St. Paul (4-6) 3-4

SW Minnesota State (4-6) 3-4

Upper Iowa (3-7) 3-4

MS-Moorhead (5-5) 3-4

Northern State (4-6) 3-5

Minnesota-Crookston (0-10) 0-7

Mary, N.D. (5-4) 0-0

Friday's Games

Concordia-St. Paul at Minnesota Crookston

Bemidji State at Upper Iowa

Saturday's Games

Northern State at Mary

Winona State at Wayne State (NE)

Minnesota State Moorhead at SW Minnesota State

MIAC

St. John's (9-0) 7-0

Bethel (8-1) 6-1

St. Olaf (7-2) 5-2

St. Thomas (6-3) 5-2

Gustavus (5-4) 3-4

Concordia-Moorhead (3-6) 3-5

Carleton (4-5) 2-5

Hamline (3-6) 1-6

Augsburg (0-9) 0-7

Thursday's Game

Hamline vs. Augsburg at Metrodome

Friday's Game

Minnesota-Morris vs. Concordia-Moorhead at Fargodome

Saturday's Games

St. Olaf at St. Thomas

Gustavus at Carleton

Bethel at St. John's

WIAC

Whitewater (9-0) 6-0

La Crosse (7-1) 5-1

Platteville (5-4) 3-3

Oshkosh (5-4) 3-3

Stevens Point (5-4) 3-3

River Falls (3-6) 2-4

Stout (3-6) 1-5

Eau Claire (2-7) 1-5

Saturday's Games

Eau Claire at Platteville

La Crosse at Oshkosh

Stevens Point at Stout

Whitewater at River Falls

HOCKEY

COLLEGE MEN

NCAA Division I Poll

The top 25 teams in the NCAA Division I men's hockey poll, compiled by U.S. College Hockey Online, with first-place votes in parentheses, records through Monday and previous ranking:

Record Pts Pvs

1. Maine (36) 7-0-1 796 1

2. Minnesota (4) 8-1-0 754 2

3. Boston College 5-2-0 665 3

4. Miami 7-3-0 646 4

5. North Dakota 6-3-1 603 8

6. Michigan State 4-2-0 541 6

7. Wisconsin 4-4-2 535 5

8. Boston University 2-1-3 504 7

9. Notre Dame 6-1-1 463 10

10. Michigan 5-3-0 455 9

11. Cornell 4-0-0 445 12

12. Clarkson 6-1-1 421 14

13. New Hampshire 4-2-0 337 13

14. Denver 4-4-0 218 15

15. Alaska 5-1-2 138 NR

16. Northern Michigan 5-4-1 124 19

16. St. Cloud State 2-3-1 124 17

18. Rensselaer 3-1-3 108 NR

19. Dartmouth 2-2-0 103 11

20. Colorado College 5-4-1 87 NR

Others Receiving Votes: Massachusetts 78, Nebraska-Omaha 41, Michigan Tech 36, Harvard 28, Mass.-Lowell 28, Yale 22, St. Lawrence 19, Minnesota-Duluth 18, Vermont 17, Quinnipiac 12, Lake Superior 9, Alaska-Anchorage 8, Army 6, Niagara 5, Colgate 4, Holy Cross 2.

Division III

Record Pts Pvs

1 Middlebury (14) 0-0-0 222 1

2 St. Norbert (1) 4-0-1 204 2

3 Manhattanville 4-0-0 185 5

4 Oswego 6-0-0 181 7

5 Norwich 0-0-0 173 3

6 Wis.-Superior 2-0-0 156 10

7 Wis.-River Falls 3-1-0 119 11

8 New England College 0-0-0 111 8

9 Wis.-Stevens Point 2-0-0 89 NR

10 Utica 2-1-0 69 NR

11 St. Thomas 1-1-0 62 8

12 Hobart 1-2-0 43 6

13 St. John's 1-1-0 36 13

14 Geneseo 3-2-0 27 14

15 Bethel 1-1-0 18 NR

Others Receiving Votes: Bowdoin 15, Fredonia 13, Neumann 13, Milw School of Eng 12, Plattsburgh 11, Babson 9, Colby 7, Curry 7, Elmira 7, Mass.-Dartmouth 4, St. Olaf 3, Williams 2, Wis.-Stout 2.

WCHA

W L T Pts

Minnesota (8-1) 4 0 0 8

Wisconsin (4-4-2) 3 2 1 7

North Dakota (5-3-1) 3 1 1 7

St. Cloud State (2-2-1) 2 2 1 5

Michigan Tech (5-3) 2 2 0 4

Colorado College (5-4-1) 2 2 0 4

Denver (4-4) 2 2 0 4

Minnesota Duluth (2-4-2) 1 4 1 3

Minnesota State-Mankato (2-6) 1 3 0 2

Alaska-Anchorage (3-3-2) 1 3 0 2

Friday's Games

Minnesota Duluth at Michigan Tech, 6:07 p.m.

St. Cloud State at Minnesota

Denver at Wisconsin

Alaska Anchorage at Minnesota State-Mankato

Saturday's Games

Minnesota Duluth at Michigan Tech, 6:07 p.m.

Minnesota at St. Cloud State

Denver at Wisconsin

Alaska Anchorage at Minnesota State-Mankato

NCHA

W L T Pts

St. Norbert (4-0-1) 0 0 0 0

Stevens Point (2-0) 0 0 0 0

Superior (2-0) 0 0 0 0

Stout (2-0-1) 0 0 0 0

River Falls (3-1) 0 0 0 0

Eau Claire (2-1) 0 0 0 0

Lake Forest (2-2) 0 0 0 0

St. Scholastiaca (1-1) 0 0 0 0

Friday's Games

St. Scholastica at St. Olaf, 7 p.m.

Wis.-Superior at Gustavus Adolphus, 7:05 p.m.

St. Norbert at St. Thomas

Wis.-Stout at St. John's

Bethel at Wis.-Eau Claire

Lake Forest at St. Mary's

Wis.-River Falls at Augsburg

Hamline at Wis.-Stevens Point

Saturday's Games

St. Scholastica at Gustavus Adolphus, 7:05 p.m.

Wis.-Superior at St. Olaf, 7 p.m.

Lake Forest at St. Thomas

Hamline at Wis.-Eau Claire

St. Norbert at St. Mary's

St. John's at Wis.-River Falls

Wis.-Stout at Augsburg

Bethel at Wis.-Stevens Point

COLLEGE WOMEN

Division I Poll

Record Pts Pvs

1 Wisconsin (15) 11-0-1 150 1

2 Mercyhurst 9-0-1 132 3

3 New Hampshire 9-1-0 108 2

4 Minnesota 6-3-1 90 8

5 Dartmouth 4-2-0 87 7

6 St. Lawrence 8-2-0 83 5

7 Minnesota Duluth 8-2-0 58 4

8 Harvard 3-1-0 48 6

9 Boston College 7-1-1 35 10

10 Princeton 4-0-2 31 8

Also Receiving Votes: Ohio State 3.

Division III Poll

Record Pts Pvs

1 Middlebury (11) 0-0-0 136 1

2 Plattsburgh(3) 2-0-0 128 2

3 Gustavus Adolphus 0-0-0 110 3

4 Manhattanville 2-0-0 90 4

5 Wis.-Superior 4-0-0 88 5

6 Wis.-Stevens Point 2-0-0 71 6

7 Elmira 3-1-0 54 7

8 Bowdoin 0-0-0 41 8

9 Utica 0-0-0 27 10

10 St. Thomas 1-1-0 23 8

Also Receiving Votes: RIT 2.

WCHA

W L T Pts

Minnesota Duluth (8-2) 8 2 0 16

Wisconsin (10-0-1) 8 0 1 17

Minnesota (6-4-1) 5 3 1 11

Bemidji State (3-5) 2 2 0 4

Minnesota State-Mankato (3-6) 2 6 0 4

St. Cloud State (5-6-1) 2 6 0 4

Ohio State (4-5) 4 5 0 2

North Dakota (0-7) 2 5 0 0

Friday's Games

Ohio State at Bemidji State

Minnesota State-Mankato at Wayne State

Saturday's Games

Ohio State at Bemidji State

Minnesota State-Mankato at Wayne State

Niagara at Minnesota

NCHA

W L T Pts

Superior (4-0) 0 0 0 0

Stevens Point (2-0) 0 0 0 0

Finlandia (2-1) 0 0 0 0

River Falls (0-0-2) 0 0 0 0

Lake Forest (1-0-1) 0 0 0 0

Eau Claire (0-2) 0 0 0 0

Sunday's Results

Lake Forest 5, Hamline 3

Finlandia 5, St. Catherine 1

Tuesday's Game

Wis.-Eau Claire at St. Mary's

Friday's Games

St. Mary's at Wis.-Superior, 7 p.m.

St. Thomas at Lake Forest

Wis.-River Falls at Bethel

Concordia at Finlandia

Saturday's Games

St. Mary's at Wis.-Superior, 2 p.m.

St. Thomas at Lake Forest

St. Benedict at Wis.-Eau Claire

Concordia at Finlandia

Wis.-River Falls at Augsburg

Gustavus Adolphus at Wis.-Stevens Point

Sunday's Game

St. Benedict at Wis.-Stevens Point

TRANSACTIONS

Monday's Sports Transactions

BASEBALL

American League

BOSTON RED SOX--Named Duane Gustavson, Laz Gutierrez, Tony Guzzo, Edgar Perez and Josh Loggins area scouts; Eddie Romero coordinator, Latin America operations; Jose Zapata manager and Nelson Paulino bench coach of its Dominican Summer League team; and Ricard Petit scout for Venezuela.

DETROIT TIGERS--Named Matt Walbeck manager for Erie of the EL, Tom Brookens manager for W. Michigan of the MWL, Murray Cook East Coast scouting crosschecker and Mike Rojas minor league catching coordinator.

TEXAS RANGERS--Named Ron Washington manager.

National League

CHICAGO CUBS--Named Ivan DeJesus special assistant to the manager.

PHILADELPHIA PHILLIES--Reinstated SS Alex S. Gonzalez from the voluntary retired list.

FOOTBALL

National Football League

NEW YORK JETS--Waived TE Zach Hilton. Signed OL Na'Shan Goddard.

HOCKEY

National Hockey League

ANAHEIM DUCKS--Recalled D Ian Moran and LW Stanislav Chistov from Portland of the AHL.

NASHVILLE PREDATORS--Reassigned F Alexander Radulov to Milwaukee of the AHL.

LACROSSE

National Lacrosse League

MINNESOTA SWARM--Signed Marty O'Neill, general manager, to a two-year contract extension through 2008.