Sections

Weather Forecast

Close

Prep summaries

BOYS BASKETBALL

Section 7AAAA Quarterfinals

Duluth East 25-25—50

Cambridge-Isanti 42-30—72

Duluth East — Oliver Hasler 5, Niikan Buffalo 7, Will Van Scoy 2, Noah Winesett 11, Anthony Provinzino 4, Isiah Hendrickson 11, Kaleb Rock 8, Noah Paulson 2. Totals 19 7-8 50.

3-point goals — Hasler, Buffalo, Hendrickson.

Cambridge-Isanti — Henry Abraham 1, London Williams 11, Luke Malamisuro 12, Alex Ledahl 11, Joah Carlson 10, Noah Peterson 2, Micah Ladd 12, Austin Chromy 4. Totals 29 7-9 72.

3-point goals — Malamisuro 2, Ledahl 3, Ladd 2.

Section 7A First Round

Floodwood 21-36—58

Carlton 49-35—84

Floodwood — JD Pedigo 5, Isaac Rohde 2, Jaxson Heggedahl 18, Blaine Dahl 2, Levi Suonvieri 1, Cameron Goutermont 1, Gavin Clark 2, Kalen Kuehl 2, Jeffrey Palmer 25. Totals 24 6-14 58.

3-point goals — Heggedahl 4.

Carlton — Spencer Rousseau 2, Miles Bennet 2, Mateo Garcia Agui 2, Jacob Santkuyl 11, Jackson Mickle 24, Mathew Hey 23, Mathew Santkuyl 14, Ben Soderstrom 6. Totals 35 4-12 84.

3-point goals — Mickle 5, Hey 3, M. Santkuyl 2.

Fond du Lac Ojibwe 24-39—63

Silver Bay 27-39—66

Fond du Lac Ojibwe — Jordan Brown 8, Eddie Defoe 3, Avery Misquadace 19, Treshawn Brown 5, Uriah Aubid 18, Jalen Paulson 10. Totals 25 4-6 63.

3-point goals — J. Brown 2, Defoe, Misquadace 4, T. Brown, Aubid.

Silver Bay — Jason Blood 20, Mason Ollman 14, Weston Monson 15, Riley Tiboni 10, Jared DeHart 7. Totals 23 14-23 66.

3-point goals — Blood, Ollman, Monson, Tiboni 3.

South Ridge 32-40—72

Wrenshall 51-42—93

South Ridge — Nick Carlson 18, Tristin Paulson 6, Joey Janke 14, Jayton Nelson 13, Kaden Palmi 12, Ben Wood 3, Tristan Johnson 3, Joseph Bong 3. Totals 29 10-23 72.

3-point goals — Paulson 2, Wood, Bong.

Wrenshall — Jared Kelley 6, Kyle Despot 2, Nick Mattson 16, Tyler Kelley 24, Wyatt Holmes 2, Chase Duncan 2, Eli Krisak 22, Randy Wimmer 17, Grant Hall 2. Totals 33 7-17 93.

3-point goals — Mattson 2, Kelley 4, Krisak 6, Wimmer.

Tuesday's Late Results

Section 7AAA Quartefinals

North Branch 26-29—55

Hibbing 23-29—52

North Branch — Brady Brodin 2, Dylan Ramberg 3, Jonah Marcussen 19, Connor Hartmann 6, Drew VanEerden 3, Zach Gazda 22.

Hibbing — Parker Maki 6, Will Durie 14, Luke Lundell 20, Cole Mammenga 4, Ayden McDonald 8.

Section 7AA First Round

Moose Lake-WR 31-45—76

Pillager 25-41—66

Moose Lake-Willow River — Thomas Gulso 10, Avery Kosloski 24, Adam Dragicevich 16, Mason Olson 3, Ryan Barrett 5, Brady Watrin 17. Totals 24 23-32 76.

3-point goals — Gulso, Kosloski, Olson, Barrett, Watrin 3.

Pillager — Braeden Wangsness 12, Luke Woidyla 3, Carson Vanvickle 3, Tanner Swenson 12, Jack Bentson 1, Levi Nagel 9, Spencer Schaefer 12, Kaleb Smith 2, Joshua Doss 7, Isaac Thomsen 2. Totals 25 13-28 66.

3-point goals — None.

Two Harbors 14-21—35

Virginia 43-27—70

Two Harbors — Thatcher Sunday 3, Carson Wenger 10, Ricky Brenna 2, Jayden Ruberg 15, Aaron Elmquist 2, Jeremiah Johnson 2, Hunter Johnson 1. Totals 12 8-13 35.

3-point goals — Wenger 3.

Virginia — Joe Hafdahl 1, Riley Dishneau-Jacobson 3, Nathan Fink 14, Jayden Bernard 18, Tyler Gerberg 5, Ethan Youso 13, Jack Perola 4, Bryce Kennedy 12. Totals 29 9-20 70.

3-point goals — Dishneau-Jacobson, Fink 2.

Section 5A Play-in Game

McGregor 31-24—55

Bertha-Hewitt 36-26—62

McGregor — Carson Passer 18, Joey Glunz 2, Logan Jackson 3, Joe Oliver 12, Joe Baker 20. Totals 22 4-6 55.

3-point goals — C. Passer 2, Oliver 4, Jackson.

Bertha-Hewitt — Christian Baumgartner 12, Andrew Beck 4, Luke Follmer 14, Adam Bauch 3, Charles Bakken 4, Nate Chaffin 3, Bret Jansen 20, Ricky Harig 2. Totals 24 9-17 62.

3-point goals — Baumgartner 3, Bauch, Chaffin.

GIRLS BASKETBALL

Section 7AA Semifinals

Pequot Lakes 21-22—43

Proctor 26-36—62

Pequot Lakes — Olivia Lane 19, Bre Sewall 15, Kenzie Nelson 2, Karli Skorg 5, Emma Benson 2. Totals 17 4-6 43.

3-point goals — Lane, Sewall 3, Skorg.

Proctor — Sam Pogatchnik 11, Liz Frase 5, Faith Bower 4, Sam Parendo 12, Eve Turner 22, Katelyn Maurnich 8. Totals 23 9-11 62.

3-point goals — Pogatchnik, Frase, Parendo, Turner 4.

Mesabi East 21-44—65

Esko 28-27—55

Mesabi East — Ava Hill 26, Meghan Walker 5, Hannah Hannuksela 18, Hope Howell 2, Mia Mattfield 5, Cora Forsline 9. Totals 20 19-26 65

3-point goals — Hill 4, Walker, Hannuksela 3, Forsline 2.

Esko — Macy Sunnarborg 15, Kaitlyn Bergerson 6, Kristy DeMuth 11, Hannah Stark 10, Bridget Yellin 13. Totals 18 12-17 55

3-point goals — Sunnarborg 3, DeMuth 2, Stark.

BOYS HOCKEY

All-Lake Superior Conference

First Team

Caden Welch, sr., Superior; George Grannis, sr., Duluth Marshall; Ryan Nelson, sr, Cloquet-Esko-Carlton; Willy Stauber, sr., Duluth Marshall; Tyler Watkins, sr., Hermantown; Landon Langenbrunner, jr., Cloquet-Esko-Carlton.

Second Team

Cam Brandt, sr., Duluth Marshall; Dane Stoyanoff, jr., Cloquet-Esko-Carlton; Peter Hansen, jr., Duluth Marshall; Levi Stauber, sr., Duluth Marshall; Blake Biondi, soph., Hermantown; Gavin Rasmussen, jr., Cloquet-Esko-Carlton.

Advertisement