Sections

Weather Forecast

Close

Prep summaries

BOYS BASKETBALL
Aitkin 33-35—68

Two Harbors 20-11—31

Aitkin — Zak Peterson 6, DJ Haasken 6, Logan Gabrio 2, David Curtiss 6, Garrett Westerlund 4, Jacob Kukowski 4, Garrett Michaletz 5, Dylan Gustin 8, Hunter Moe 20, Kade Hopperstad 7. Totals 31 3-6 68.

3-point goals — Moe 2, Hopperstad.

Two Harbors — Thatcher Sunday 2, Joey Marker 4, Carson Wenger 9, Ricky Brenna 9, Jeremy Carter 2, Jayden Ruberg 4, Nathan Campbell 1. Totals 12 6-10 31.

3-point goal — Brenna.

Bigfork 34-32—66

Nashwauk-Kee. 29-50—79

Bigfork — Carter Cook 17, Dalton Cook 18, Patrick Myers 11, Theodore Heinle 6, Cole Youngkin 14. Totals 25 9-15 66.

3-point goals — C. Cook 4, D. Cook 2, Myers.

Nashwauk-Keewatin — Spencer Engel 9, Jager Nash 9, Cody Staydohar 34, Corey Warwas 23, Jack Lorenz 4. Totals 28 22-32 79.

3-point goals — Staydohar.

Cromwell 47-40—87

Carlton 23-34—57

Cromwell-Wright — Marcus Pocernich 24, Drew Libbon 16, Micah Pocernich 14, Cameron Cahoon 11, Jaden Gronner 10, Cayden Karppinen 9, Ethan Shelton 2, Garrett Jones 1. Totals 20 13-24 87.

3-point goals — Marcus Pocernich 4, Gronner 2, Karppinen 2, Libbon, Micah Pocernich.

Carlton — Jackson Mickle 11, Jacob Santkuyl 10 , Chase Parker 9 , Matthew Hey 8 , Mathew Santkuyl 8, Ben Soderstrom 5 , Mateo Garcia 3 , Scott Rousseau 2 , Miles Bennett 1. Totals 22 10-13 57.

3-point goal — Santkuyl.

Ely 20-38—58

North Woods 36-51—87

Ely — Patrick Vanderbeek 29, Carter Gaulke 9, Adam McDonald 8, Eric Omerza 3, Trevor Mattson 7, Blaise Lah 2. Totals 17 11-19 58.

3-point goals — Vanderbeek 9, McDonald, Omerza, Mattson 2.

North Woods — Tate Olson 36, Cade Goggleye 16, Brendan Parson 17, Chase Kleppe 6, Isaiah Squires 5, Tanner Lokken 7. Totals 33 6-8 87.

3-point goals — Olson 6, Goggleye 5, Parson 3, Squires.

Moose Lake-WR 22-34—56

Hibbing 36-29—65

Moose Lake Willow River — Thomas Gulso 2, Avery Kosloski 21, Adam Dragicevich 16, Carter Klund 2, Ryan Barrett 8, Brady Watrin 7. Totals 20 8-12 56.

3-point goals — Kosloski 6, Barrett, Watrin.

Hibbing — Jadyn Colbaugh 4, Will Durie 8, Luke Lundell 17, Phil Rebrovich 4, Cole Mammenga 8, Ryley Lund 1, Jonun McGaffey 6, Ayden McDonald 15, Parker Maki 2. Totals 23 12-18 65.

3-point goals — Durie 2, Lundell 3, McDonald 2.

Silver Bay 42-33—75

McGregor 17-20—37

Silver Bay — Zach Blood 9, Jason Blood 19, Mason Ollman 25, Riley Tiboni 8, Jared DeHart 4, Weston Monson 10. Totals 28 12-14 75.

3-point goals — Blood 3, Ollman, Tiboni 2, Monson.

McGregor — Carson Passer 11, Ethan Sampson 2, Joey Glunz 7, Logan Jackson 2, Marshall Passer 6, Joe Oliver 1, Joe Baker 8. Totals 11 10-18 37.

3-point goals — Passer 3, Passer 2.

South Ridge 45-29—74

Cherry 17-11—28

South Ridge — Tristan Johnson 2, Mason Lane 6, Nick Carlson 22, Tristin Paulson 2, Nick Larson 12, Ben Wood 1, Joey Janke 11, Weston Stroschein 3, Jayton Nelson 7, Kaden Palmi 8. Totals 31 7-13 74.

3-point goals — Carlson 3, Janke, Stroschein.

Cherry — Gavin Constantine 8, Iziac Martin 5, David Clement 5, Chris Otto 10. Totals 11 3-5 28.

3-point goals — Constantine, Martin, Clement.

Wrenshall 36-41—77

Floodwood 26-24—50

Wrenshall — Jared Kelley 3, Justin Belanger 1, Cole Oja 2, Nick Mattson 17, Tyler Kelley 12, Wyatt Holmes 5, Chase Duncan 2, Eli Krisak 22, Randy Wimmer 10, Grant Hall 3. Totals 27 12-17 77.

3-point goals — Mattson 3, T. Kelley 2, Holmes, E. Krisak 4.

Floodwood — J.D. Pedigo 8, Isaac Rohde 3, Jaxson Heggedahl 13, Blaine Dahl 11, Kalen Kuehl 4, Bryce Tahja 6, Jeff Palmer 5. Totals 18 11-19 50.

3-point goals — Heggedahl 2, Dahl.

Barnum 59, Crosby-Ironton 43

Princeton 76, Cloquet 67

GIRLS BASKETBALLEsko 30-26—56

Duluth East 5-24—29

Esko — Mallory Sunnarborg 3, Sydney Hanson 3, Macy Sunnarborg 13, Kaitlyn Bergerson 6, Kristy DeMuth 8, Hannah Stark 13, Bridget Yellin 10. Totals 20 12-17 56.

3-point goals — Macy Sunnarborg 2, Hanson, DeMuth.

Duluth East  — Shay Callaway 9, Macy Hermanson 4, Emma Horyza 3, Ava White 4, Krysta Mielke 1, Anna Libbon 2, Sam Velander 6. Totals 10 6-9 29.

3-point goals — Callaway, Hortza, Hermanson.

Robb. Cooper 34-50—84

Grand Rapids 30-39—69

Robbinsdale Cooper — Aja Wheeler 18, Ty’neecia Longs 7, Ja’Hyia Gaston 17, Jada Buford 3, Kierra Wheeler 13, Kiara Coops 1, Sierra Lynch 9, Andrea Tibble 16. Totals 29 24-34 84.

3-point goals — Buford, Tribble.

Grand Rapids — Liberty Blaine 2, Mya Roberts 3, Heaven Hamling 11, Hannah DeMars 20, Maggie Miska 8, Meara Beighley 20, Emily Wochnick 5. Totals 23 16-22 69.

3-point goals — Hamling 3, DeMars 3, Wochnick.

Thursday’s Late Results

Cherry 67, Deer River 65

Eveleth-Gilbert 64, Chisholm 22

Greenway 47, Littlefork-Big Falls  34

Mesabi East 77, Nashwauk-Keewatin 37

Superior 42, Ashland 29

BOYS HOCKEYGreenway 0-0-0—0

Mahtomedi 1-1-2—4

First period — 1. Charlie Bartholomew (Sam Ayd), 14:41 (sh).

Second period — 2. Colin Hagstrom (Bartholomew, Ayd), 11:10.

Third period — 3. Aidan Pearson (Kory Pilarski), 3:30 (pp); 4. Cole McCarver (Pilarski), 10:49 (sh).

Saves — Ville Hyttinen, G, 24; Bailey Huber, M, 26.

Eden Prairie 6, Grand Rapids 0

Thursday’s Late ResultGrand Rapids 0-0-0—0

Edina 1-7-3—11

First period — 1. Ben Brinkman, 5:56.

Second period — 2. Lewis Crosby (Liam Malmquist, Demetrios Koumontzis), 0:54; 3. Bjorn Swanson (Evan Shoemaker, Max Borst), 6:36; 4. Malmquist (Jake Boltmann, Crosby), 7:16; 5. Malmquist (Koumontzis, Brinkman), 7:28; 6. Koumontzis (Crosby, Mason Reiners), 9:08 (sh); 7. Shoemaker (Mason Nevers), 9:30 (sh); 8. Nevers (Sammy Walker, Jett Jungels), 16:47.

Third period — 9. Walker (Brinkman, Boltmann), 2:51 (pp); 10. Cole Cavanagh (Bishop, Colby), 3:35; 11. Bishop (Colby), 13:55.

Saves — Gabe Holum, GR, 34; Garrett Mackay, E, 7.

GIRLS HOCKEYBenilde-SM 1-2-1—4

Duluth Marshall 0-1-0—1

First period — 1. BSM, Aspen Konowalchuk (Megan Truman), 6:15.

Second period — 2. DM, Katie McKenzie (Bella Kartch), 1:50; 3. BSM, Truman (Sammie Deterding), 12:28; 4. BSM, Konowalchuk (Abby Hancock), 16:57.

Third period — 5. BSM, MacKenzie Rich, 3:59.

Saves — Carly Greene, BSM, 26; Carissa Mudrak, DM, 21.

Cloquet-EC 0-1-1—2

GR-Greenway 2-1-2—5

First period — 1. GRG, Quinn Kasell (Kayden Broking, Claire Vekich), 0:21; 2. GRG, Vekich (Broking), 13:39.

Second period — 3. GRG, Ty Bischoff (Madisen Drotts, Sadie Peart), 5:09; 4. CEC, Taylor Nelson, 14:17.

Third period — 5. GRG, Mady Shaffer (Peart, Drotts), 1:41; 6. CEC, Kiana Bender (Dea DeLeon), 13:25; 7. GRG, Vekich (Bischoff), 13:44.

Saves — Kiya Danielson, GRG, 13; Elise Lund, CEC, 23.

Int’l Falls 0-2-1-0—3

Duluth 1-1-1-1—4

First period — 1. D, Mya Kunst, 2:05.

Second period — 2. IF, Amber Tilander, 15:14; 3. D, Ella Ierino (Annika Lindgren), 15:41; 4. IF, Tilander, 16:24.

Third period — 5. D, Ierino (Sydney Schuman, Cassie McClure), 0:17; 6. IF, Grace Bragg (Morgan Rasmussen), 16:54.

Overtime — 7. D, Payton Conlin, 1:24.

Saves — Macey Marcotte, IF, 24; Keelan Syck, D, 12.

North Shore 1-0-2—3

St. Paul 0-0-1—1

First period — 1. NS, Gracie Komarek (Jessie Ketola, Callie Klemmer), 14:07.

Second period — No scoring.

Third period — 2. NS, Everly Bauck (Sydney Haugan), 9:51; 3. SP, Gigi Gabrielli, 12:19; 4. NS, Ketola (Bauck), 13:55.

Saves — Maureen Dwyer, NS, 17; Taylor Nelson, SP, 27.

ALPINE SKIINGVirginia Invite

At Giants Ridge

Teams

  1. Brainerd, 162; 2. Duluth East, 113; 3. Cook County-Silver Bay, 112; 4. Hibbing, 111; 5. Virginia Area, 110.
Individuals
  1. Will Surbaugh, CCSB, 38.91-38.56—1:17.47; 2. Nick Krantz, Br., 39.51-38.58—1:18.36; 3. Brandon Neifer, Br., 40.21-38.77—1:18.98; 4. Tristan Elsen, Br., 39.88-39.15—1:19.03; 5. Cal Madison, Br., 40.60-40.75—1:21.35.
Girls

Teams

  1. Cook County-Silver Bay, 158; 2. Brainerd, 153; 3. Hibbing, 151; 4. Duluth East, 92; 5. Hermantown, 78; 6. Virginia Area, 75.
Individuals
  1. Reilly Wahler, CCSB, 40.76-39.74—1:20.50; 2. Cortney Wilk, Duluth Denfeld, 41.98-40.52—1:22.50; 3. Sela Backstrom, CCSB, 42.82-41.80—1:24.62; 4. Grace McGuire, Br., 43.54-42.45—1:25.99; 5. Sydney Jolowski, Hib., 44.03-43.76—1:27.79.
Advertisement
randomness