Sections

Weather Forecast

Close

Prep summaries

BOYS BASKETBALL

Esko Coaches Classic

Championship

Hinckley-Fin. 36-30—66

Esko 29-42—71

Hinckley Finlayson — Prater 15, Kroschel 5, Gibbs 3, Furey 6, Visser 29, Dunkley 8. Totals 20 8-12 66.

3-point goals — Gibbs, Furey 2, Visser 2, Dunkley.

Esko — Quinn Fischer 13, Ryan Pantsar 17, Payton Wefel 6, Camden Berger 8, Adam Trapp 27. Totals 22 9-12 71.

3-point goals — Fischer, Pantsar 3, Wefel 2.

North Star State Showcase

At Hibbing

Duluth East 20-29-5—54

Hibbing 24-25-8—57

Duluth East — O. Hasler 18, Z. Buffalo 2, N. Winesett 9, A. Provinzino 9, I. Hendrickson 12, K. Rock 4. Totals 19 5-6 54.

3-point goals — Hasler 6, Winesett, Provinzino, Hendrickson 3.

Hibbing — Will Durie 12, Luke Lundell 7, Phil Rebrovich 3, Cole Mammenga 20, Ryley Lund 3, Ayden McDonald 12. Totals 20 10-16 57.

3-point goals — Durie 2, Lundell, Mammenga 2, McDonald 2.

North Woods Holiday Tournament

Cherry 7-16—23

Northome 27-27—54

Cherry — Nick Serna 8, Sam Serna 5, Nick Peterson 4, Iziac Martin 2, Zach Carpenter 4. Totals 9 3-6 23.

3-point goals — N. Serna, S. Serna.

Northome-Kelliher — Titus Forseen 10, Cedric Barrett 4, Ethan Kolsti 2, Sam Rahier 3, Cyde Jensen 9, Benji Jourdan 8, Leroy White 7, Mason Johnson 8, Bradley Barrett 3. Totals 20 8-19 54.

3-point goals — Forseen 2, Rahier, Jourdan, White, B. Barrett.

MIB 26-22—48

Bigfork 33-29—62

Mountain Iron-Buhl — Vincent Benkusky 3, Conner Robinson 12, Joe Buffetta 7, Dylan Maki 12, Austin Ullman 3, Ryan Mogenson 2, Justin Holmes 9. Totals 21 3-11 48..

3-point goals — Robinson, Ullman, Holmes.

Bigfork — Carter Cook 20, Dalton Cook 15, Pay Meyers 3, T.J. Heinle 8, Cole Youngren 16. Totals 24 5-8 62.

3-point goals — C. Cook 5, D. Cook.

Nashwauk-Kee. 27-33—60

North Woods 43-43—86

Nashwauk-Keewatin — Spencer Engel 7, Jager Nash 11, Cody Staydohar 7, Corey Warwas 23, Brent Keranen 4, Jack Lorenz 8. Totals 22 12-14 60.

3-point goals — Warwas 2, Nash, Engel.

North Woods — Cade Goggleye 31, Brendan Parson 5, Tate Olson 21, Chase Kleppe 13, Trevor Morrison 4, Tanner Lokken 5, T.J. Chiabotti 2, Dylan Chiabotti 3, Darius Goggleye 2. Totals 33 8-13 86.

3-point goals — C. Goggleye 5, Olson 5, Parson, D. Chiabotti.

GIRLS BASKETBALL

St. Anthony 23-19—42

MIB 50-32—82

St. Anthony Village — Amelia Zmuda 9, Audrey Stumpf 1, Anica Thomas 2, Chloe Vezies 9, Jessica Goldsmith 4, Sam Sibbet 11, Ella Bergquist 1, Jackie Krieger 5. Totals 15 10-15 42.

3-point goals — Vezies, Sibbet.

Mountain Iron-Buhl — Mary Burke 30, Macy Savela 14, Pati Hayes 4, Miah Gellerstedt 3, Allie Negen 8, Madisen Overbye 14, Mia Ganyo 2, Mattison Bennett 9. Totals 29 13-15 82.

3-point goals — Burke 3, Savela, Gellerstedt, Negen 2, Overbye 4.

Esko Coaches Classic

Seventh Place

Barnum 43-36—79

North Woods 24-26—50

Barnum — Peterson 7, Schleret 5, Mike 1, K. Miletich 12, Marine 10, E. Miletich 20, Skutevik 2, Agurkis 19, Carlson 3. Totals 27 16-24 79.

3-point goals — Peterson, Schleret, K. Miletich 2, Agurkis 4, Carlson.

North Woods — Olson 3, Sandberg 3, Simpson 7, Ratai 8, Stone 4, Wardas 4, Strong 2, Chiabotti 18, Palm 1. Totals 19 10-19 50.

3-point goals — Olson, Chiabotti.

Fifth Place

Eveleth-Gilbert 16-20—36

Mesabi East 13-28—41

Eveleth-Gilbert — Latvaaho 5, Dosan 2, Delich 9, Stanaway 2, Janikila 4, Straughter 12, Winkler 2. Totals 13 10-12 36.

3-point goals — None.

Mesabi East — Walker 6, Hill 14, Hannuksela 9, Howell 3, Reid 2, Mattfield 7. Totals 15 15-29 41.

3-point goals — Hill 2, Walker, Mattfield.

Third Place

Heritage CA 19-25—44

Hermantown 25-33—58

Heritage Christian Academy — Schuck 5, Scott 14, Simonson 24, Tarve 3. Totals 15 8-9 46.

3-point goals — Simonson 3, Scott 3, Schuck, Tarve.

Hermantown — Sierra Bolen 14, Kylee Hren 15, Maddy Foster 10, Taylor Vold 12, Ellie Gamradt 5, Carly Zierden 2. Totals 22 6-13 58.

3-point goals — Bolen 3, Hren 3, Foster 2.

Championship

Proctor 26-6—32

Esko 21-20—41

Proctor — Sam Pogatchnik 4, Liz Frase 9, Sam Parendo 6, Eve Turner 5, Katelyn Marunich 4, Josie Maahs 4. Totals 14 1-9 32.

3-point goals — Pogatchnik, Frase, Turner.

Esko — Macy Sunnarborg 12, Kaitlyn Bergerson 8, Kristy Demuth 12, Hannah Stark 3, Bridget Yellin 6. Totals 13 11-22 41.

3-point goals — Sunnarborg 2, Demuth 2.

Holiday Hoops Classic

At Northfield, Minn.

Eagan 23-19—42

Gr. Rapids 27-33—60

Eagan — Chloe Miller 5, Lauren Boike 3, McKenna Miller 8, Lindsey Tschetter 2, Taylor Grebin 2, Hannah Lamkin 11, Megan Wieczorek 3, Lauren Slawin 6, Jess Van-Wyk 2. Totals 14 11-15 42.

3-point goals — C. Miller, Boike, Wieczorek.

Grand Rapids — Liberty Blaine 2, Mya Roberts 6, Heaven Hamling 12, Hannah DeMars 10, Megan Denny 1, Maggie Miska 8, Meara Beighley 15, Maddi McKinney 4, Emily Wochnick 2. Totals 23 11-19 60.

3-point goals — Hamling 2, Roberts.

Friday's Late Results

Candy Cane Classic

Ashland 5-26—31

Menomonie 30-28—58

Ashland — Wiggins 3, O'Connor 9, Kaylee McPeak 2, Lily Jablonski 3, Moreland 2, Harper Bucholz 5, Cassie Perry 3, Zoe Pearce 5.

Menomonie — Olivia Steinmetz 2, Emily Schwartz 2, Lindsey Johnson 6, Elle Hernauer 2, Lexi Hastings 2, Kylie Mogen 19, Madison Davis 2, Tyra Boettcher 13, Clair Schoenberger 1, Maddie McLeod 7, Sarah Stainer 2.

Wisconsin Rapids Holiday Classic

Superior 14-25—39

La Follette 20-29—49

Superior — Chloe Kintop 2, Sophie Kintop 2, Lexi Jensen 8, Niya Wilson 13, Emily Hunter 2, Lauren Raboin 6.

Madison La Follette — Kaytlin Eder 5, Khersa Morgan 4, Megan Lowery 8, Tanayia Pollard 2, Nyenhial Riak 13, Evelyn Walker 12.

BOYS HOCKEY

Saturday's Results

Andover 2-1-3—6

Grand Rapids 0-0-1—1

First period — 1. A, Charlie Schoen (Brandon McNamara, Nick Dainty), 11:39; 2. A, Schoen (McNamara, Dainty), 15:15.

Second period — 3. A, Harrison VanderMey (Eric Chartier, Hunter Jones), 8:35 (pp).

Third period — 4. GR, Mike Heitkamp (Kobie Koenig, Patrick Mulvahill), 1:45; 5. A, Chase Robideau, 5:33; 6. A, McNamara (Dainty, Schoen), 10:19; 7. A, Gunnar Thoreson (Chartier, VanderMey), 13:47 (pp).

Saves — Ben Fritsinger, A, 14; Gabe Holum, GR, 32.

Blaine 1-1-0-0—2

Duluth East 0-2-0-0—2

First period — 1. B, Carsen Richards (Bryce Brodzinski), 16:30.

Second period — 2. DE, Garrett Worth (Luke LaMaster, Ryden Donovan), 3:56; 3. B, Jack Reimann, 10:49; 4. DE, Worth (Donovan, Ian Mageau), 12:23.

Third period — No scoring.

Overtime — No scoring.

Saves — Joe Daniger, B, 64; Parker Kleive, DE, 20.

Hockeytown Holiday Classic

Int'l Falls 0-0-0—0

Warroad 1-1-0—2

First period — 1. Hunter Pelland (Jaron Meyer), 11:05.

Second period — 2. Grant Slukynsky (Max Marvin, Owen Meeker), 11:43.

Third period — No scoring.

Saves — Jake Klow, IF, 22; Joseph Jacques, W, 9.

North Shore Holiday Tournament

Mora/Milaca 0-0-0—0

North Shore 1-1-1—3

First period — 1. NS, Mason Meyer (Cody Brandt), 9:19.

Second period — 2. NS, Nate Swanson (Spencer Jackson, Logan Loiselle), 16:38.

Third period — 3. NS, Wyatt Haugan, 9:42 (sh).

Saves — Ben Nordenstrom, MM, 41; Cameron Roy, NS, 12.

Red Lake Falls 1-1-0-0—2

Moose Lake Area 1-0-1-1—3

First period — 1. RLF, Hunter Schmitz (John LaCoursiere, Justus Klipping), 1:05; 2. MLA, Andy Anderson (Andrew Burn), 3:01.

Second period — 3. RLF, Fred Landman (Judd Wilson, Marcus Paradis), 0:19

Third period — 4. MLA, Vern Anderson III, 13:19.

Overtime — 5. MLA, Jordan Fjosne (Mark Fossum, Anderson), 4:21.

Saves — Brendan Larson, RLF, 21; Danny Whited, MLA, 14.

Friday's Late Result

North Shore Holiday Tournament

At Two Harbors

Henry Sibley 1-1-2-1—5

North Shore 2-1-1-0—4

First period — 1. NS, Cody Brandt (Shane Torgersen), 6:57; 2. NS, Mason Meyer (Ethan Sporn), 9:56; 3. HS, Johnny McGuire (Jackson Rohleder, Tommy Harrity), 11:41.

Second period — 4. NS, n/a (Chad Nordean), 11:49; 5. HS, Riley Altier (Rohleder), 14:23.

Third period — 6. HS, McGuire (Alex Lucken), 7:14 (pp); 7. NS, Nate Swanson (Logan Loiselle), 9:19; 8. HS, Lucken (Nate Pace), 13:10.

Saves — Brian Kolstad, HS, 32; Cameron Roy, NS, 29.

GIRLS HOCKEY

Schwan's Cup

At Blaine, Minn.

Gold Division

Proctor-Herm. 2-1-1—4

Delano/Rockford 0-0-1—1

First period — 1. PH, Kaitlyn Fawcett (Dehli Heikes), 5:15; 2. PH, Briahna Bryant (Ella Anick), 9:19.

Second period — 3. PH, Mariah Haedrich, 11:38.

Third period — 4. DR, Meghan Staunton, 5:29; 5. PH, Fawcett, 15:49 (en).

Saves — Ryan Gray, PH, 17; Grace Glasrud, DR.

Silver Division

Moose Lake 0-0-0—0

Spring Lake Park 0-0-2—2

First period — No scoring.

Second period — No scoring.

Third period — 1. Lindsey Albers, 8:22; 2. Kamryn Crawford (Albers, Sydney Symynkywicz), 16:51 (en).

Saves — Maddy Gamst, MLA, 14; Sami Miller, SLP, 10.

Duluth 1-0-2-0—3

Int'l Falls 0-1-2-1—4

First period — 1. D, Cassie McClure (Sydney Schuman), 6:03.

Second period — 2. IF, Amber Tilander (Emma Erickson), 6:10.

Third period — 3. IF, Grace Bragg (Natalie Herges, Kiana Kittelson), 6:03; 4. D, McClure (Schuman), 6:26; 5. IF, Tilander (Marissa Kerry, Morgan Rasmussen), 7:28 (pp); 6. D, Ana Kunst (Ella Ierino, Taylor Pederson), 13:54.

Overtime — 7. IF, Kerry (Tilander, Bragg), 0:23 (pp).

Saves — Sarah Spencer, D, 19; Grace Wegner, IF, 20.

Bronze Division

Duluth Marshall 0-2-0—2

Minneapolis 0-1-0—1

First period — No scoring.

Second period — 1. DM, Katie McKinzie, 6:38; 2. DM, Olivia Boettcher (Victoria Thorson, Lily Aamodt), 6:55; 3. M, Maddy Helmstetter (Olivia Gaffney, Erica Lieske), 14:20.

Third period — No scoring.

Saves — Carissa Mudrak, DM, 16; Lilah Schulz, M, 26.

Open Division

Eveleth-Gilbert 3-6-3—12

Fairmont 0-1-0—1

First period — 1. EGA, Lauren Day (Kada Ceglar), 0:30; 2. EGA, Brenna Ceglar (Anneka Lundgren, Anna Seitz), 3:53; 3. EGA, Lundgren, 8:38.

Second period — 4. EGA, Kylie Baranzelli (Bekah Davidson, Sophia Flatley), 0:30; 5. EGA, Seitz (B. Ceglar), 0:39; 6. EGA, Day (Seitz), 5:05; 7. EGA, Seitz (B. Ceglar), 6:59; 8. EGA, Seitz (Lundgren, B. Ceglar), 9:21; 9. EGA, Sydney Richards, 16:37; 10. F, Mackenzie Householder (Joni Becker), 16:53.

Third period — 11. EGA, Katie Scherf (B. Ceglar, Lundgren), 1:10; 12. EGA, Autumn Gregorich (B. Ceglar), 3:30; 13. EGA, Lundgren (Bekah Davidson), 12:20.

Saves — Rachel Woods, EGA, 8; Emily O'Connor, F, 55.

Friday's Late Results

Hayward-Ashland 1-1-0—2

Somerset 0-0-1—1

First period — 1. HA, Sam Stegmann (Kennedy Sprenger), 0:14.

Second period — 2. HA, Sarah Pearson (Lauren Donnellan), 14:43.

Third period — 3. S, Ellie Brice (Ally Dahlberg), 6:54.

Saves — Emma Quimby, HA, 18; Catherine Magler, S, 28.

Culver's Cup

At Madison

Superior 0-0-2—2

USM 3-3-0—6

First period — 1. USM, Michaela Fritz (Megan McPike), 2:05; 2. USM, Jenna Klenz (Karly Lamoreaux), 6:47 (pp); 3. USM, Lexie Epperson (Hannah Gold), 9:05 (pp).

Second period — 4. USM, McPike (Abby Hentzen, Fritz), 0:35 (pp); 5. USM, Gold, 11:51; 6. USM, Gold, 12:18.

Third period — 7. S, Alee Milinkovich-Gray, 2:39; 8. S, Addie Young (Milinkovich-Gray), 5:54.

Saves — Autumn Siers, S, 20; Juliana Strother, USM, 18.

Schwan's Cup

Thief River 0-3-0—3

Duluth 0-0-0—0

First period — No scoring.

Second period — 1. Tessa Jorde (Bella Amiot, Shelby Breiland), 6:30 (pp); 2. Khloe Lund (Jorde), 13:38 (pp); 3. Jaimee Nelson (Lund), 14:23 (pp).

Third period — No scoring.

Saves — Faith Porter, TRF, 28; Sarah Spencer, D, 22.

Advertisement