Sections

Weather Forecast

Close

Prep summaries

BOYS BASKETBALL

Littlefork-BF 22-10—32

Int'l Falls 53-36—89

Littlefork-Big Falls — Matt Kennedy 3, Logan Maish 8, Anthony Cipriano 1, Kyler Swenson 9, Mason Boorman 5, Logan Luecken 2, Eric Wimmer 4. Totals 8 6-18 32.

3-point goals — Kennedy, Maish, Swenson 3, Wimmer.

International Falls — Jace Hallin 4, Armando Barrios 25, Max Olson 15, Hunter Wilson 3, Tanner Budris 14, Wyatt Braaten 9, Hunter Cornelius 2, Taylor Wilson 10, Blaine Humbert 6, Mason Buller 1. Totals 35 13-22 89.

3-point goals — Olson, T. Wilson 2, Humbert 2.

Chisholm Holiday Tournament

Blackduck 27-33—60

Carlton 30-33—63

Blackduck — Quinn McKeeman 7, Peyton Johnson 10, Dylan Moen 11, Mark Kingbird 8, Ethan Merrill 6, Dayne Savich 6, Kobe Arp 12. Totals 23 9-11 60.

3-point goals — Johnson 2, McKeeman, Kingbird 2.

Carlton — Jacob Santkuyl 10, Jackson Mickle 9, Mathew Hey 20, Mathew Santkuyl 2, Ben Soderstrom 22. Totals 26 10-15 63.

3-point goals — Hey.

Wrenshall 43-39—82

Chisholm 28-34—62

Wrenshall — Jared Kelly 6, Nick Mattson 17, Tyler Kelley 21, Chase Duncan 2, Eli Krisak 17, Danny Merrill 4, Randy Wimmer 15. Totals 21 13-23 82.

3-point goals — Mattson 2, T. Kelley, Krisak 4.

Chisholm — Eli Sundquist 15, Harrison Reinke 13, Alec Pessenda 7, Justin Pioske 6, Josh Skurla 4, Daniel Rusten 2, Andrew Varda 15. Totals 26 10-26 62.

3-point goals — None.

Crosby-Ironton Tournament

Deer River 41-50—91

Fond du Lac 45-28—73

Deer River — Garrett Schjenken 20, Talance Fairbanks 8, Derek Wester 6, Quinten White 6, Noah Williams 21, Kyle Shevich 21, Jadon Watkins 3, Austin Rasley 6. Totals 38 12-22 91.

3-point goals — Williams 2, Shevich.

Fond du Lac Ojibwe — Jordan Brown 3, Jerry Fineday 5, Eddie Defoe 5, George Laprairie 17, Jason Fineday 13, Avery Misquadace 18, Treshawn Brown 4, Jalen Paulson 8. Totals 27 9-13 73.

3-point goals — J. Brown, Jerry Fineday, Defoe, Jason Fineday 3, Misquadace 4.

Ely Holiday Tournament

Walker-HA 27-21—48

Ely 11-36—47

Walker-Hackensack-Akeley — Edgar Anderson 5, Cole Rasmussen 9, Koby Taylor 2, Gavin Deskeere 12, Cole Nelson 10, Nathaniel Armstrong 10. Totals 18 8-15 48.

3-point goals — Deskeere 3, Anderson.

Ely — Pat Vanderbeek 12, Carter Gaulke 13, Adam McDonald 14, Eric Omerza 2, Trevor Mattson 6. Totals 19 3-6 47.

3-point goals — Vanderbeek 3, McDonald, Gaulke, Mattson.

Esko Coaches Classic

St. Peter 19-40—59

Esko 34-39—73

St. Peter — Daniel Nadeau 3, Ethan Volk 2, Joey Baron 8, Brock Hanson 6, Owen Little 20, Brock Bushaw 3, Leif Annexstad 2, Seth Lokensgard 8, Wyatt Olson 7. Totals 10 6-10 59.

3-point goals — Nadean, Baron 2, Little 5, Lokensgard 2, Olson.

Esko — Quinn Fischer 25, Ryan Pantsar 13, Payton Wefel 3, Corey Kauma 1, Eric Rish 2, Camden Berger 8, Adam Trapp 21. Totals 24 16-26 73.

3-point goals — Pantsar 2, Wefel.

Mesabi East Holiday Tournament

Eveleth-Gilbert 26-36—62

Lakeview CA 31-34—65

Eveleth-Gilbert — Andrew O'Brien 8, Alex Andrews 2, Sam Albrecht 21, Kyle Kvitek 19, Jacob Sickel 4, Kyle Sickel 8, John Stanaway 2. Totals 25 7-11 62.

3-point goals — Albrecht 3.

Lakeview Christian Academy — Garrett Benson 2, Bennett Easty 2, Spicer Johnson 1, Lance Puffer 14, Jacob Easty 19, Ryan Johnson 12, Brandon Barbee 15. Totals 25 10-17 65.

3-point goals — Puffer 3, Johnson 2.

North Star State Showcase

At Hibbing

Duluth East 29-28—57

Osseo 39-25—64

Duluth East — Oliver Hasler 7, Tyler Wapola 5, Josh Johnson 6, Noah Winesett 14, Anthony Provinzino 5, Isiah Hendrickson 12, Kaleb Rock 8. Totals 22 10-17 57.

3-point goals — Johnson , Winesett, Hasler.

Osseo — Montrell Stokes 6, Emmette Paige 12, Anthony Williams 6, Richard Mulbah 2, Cornell Richardson 4, Zach Theisen 26, Chike Okonkwo 5, Johnson Fallah 1, Deontae Ferguson 2. Totals 25 8-22 64.

3-point goals — Paige, Theisen 5.

New Prague 25-38—63

Hibbing 23-24—47

New Prague — Parker Johnson 17, Ben Novak 2, Hunter Nielsen 16, Austin Zimmer 12, Ben Bartusek 3, Tyler Kemp 8, Cody Harder 1, Tyler Thoresen 4. Totals 22 8-11 63.

3-point goals — Johnson 5, Zimmer 4, Kemp 2.

Hibbing — Will Durie 5, Luke Lundell 18, Mayson Brown 6, Phil Rebrovich 7, Parker Maki 3, Cole Mammenga 4, Ayden McDonald 4. Totals 14 11-12 47.

3-point goals — Durie, Lundell 3, Brown 2, Rebrovich, Maki.

North Woods Holiday Classic

Cherry 7-10—17

MIB 58-33—91

Cherry — Sam Serna 2, Nick Peterson 4, Iziah Martin 3, David Clement 8. Totals 6 3-8 17.

3-point goals — Clement 2.

Mountain Iron-Buhl — Jackson Ratliff 3, Vincent Benkusky 4, Conner Robinson 11, Alan Nelson 10, Joe Buffetta 7, Dylan Maki 7, Carter Martinson 7, A. Bissonette 4, Austin Ulman 10, Henry Parenteau 4, Ryan Mogenson 6, Asner Zubich 5, Justin Holmes 7, N. Parenteau 6. Totals 38 11-16 91.

3-point goals — Ratliff, Martinson, Zubich, Holmes.

Nashwauk-Kee. 28-43—71

Northome-Kell. 20-21—41

Nashwauk-Keewatin — Spencer Engel 5, Dylan Kukkonen 2, Jager Nash 6, Jeff Lorenz 2, Cody Staydohar 6, Corey Warwas 34, Zeb Graves 8, Jack Lorenz 8. Totals 28 9-13 71.

3-point goals — Warwas 3, Nash 2, Engel.

Northome-Kelliher — Cedric Barrett 3, Adnew Stoeven 2, Ethan Kolsti 4, Tres Grandmeier 3, Sam Rahier 3, Clyde Jensen 10, Benji Jourdan 3, Leroy White 2, Mason Johnson 6, Bradley Barrett 5. Totals 14 9-13 41.

3-point goals — C. Barrett, B. Barrett, Grandmeier, Rahier.

Bigfork 28-31—59

North Woods 47-36—83

Bigfork — Carter Cook 22, Dalton Cook 11, T.J. Heinle 18, Liam Prati 2, Wyatt Dietrich 2, Cole Youngkin 4..Totals 22 9-18 59.

3-point goals — C. Cook 5, Heinle.

North Woods — Cade Goggleye 18, Brendan Parson 19, Tate Olson 16, Chase Kleppe 3, Trevor Morrison 13, Tanner Lokken 6, T.J. Chiabotti 2, Darius Goggleye 6. Totals 33 7-12 83.

3-point goals — C. Goggleye 4, Parson 4, Olson 2.

GIRLS BASKETBALL

Farmington 21-26—47

Grand Rapids 29-27—56

Farmington — Peyton Blandin 4, Ellie Clayton 7, Paige Kindseth 4, Molly Mogensen 18, Sophie Hart 6, Morgan Ebel 5, Kaitlin Winston 3. Totals 19 10-18 47.

3-point goals — Mogensen.

Grand Rapids — Liberty Blaine 11, Heaven Hamling 18, Hannah DeMars 12, Maggie Miska 8, Meara Beighley 7. Totals 22 8-13 56.

3-point goals — Blaine, Hamling 2, DeMars.

Chisholm Holiday Tournament

Nash-Kee 19-17—36

Chisholm 12-17—29

Nashwauk-Keewatin — Cecilia Clusiau 5, Johnnie Waldvogel 9, Madi Owens 16, Chloe Williams 4, Alyssa Mehle-Labrosse 2. Totals 15 3-7 36.

3-point goals — Owens 3.

Chisholm — Katie Pearson 6, Tessa Yaroscak 11, Jordan Temple 1, Adeline Barto 7, ShyAnn Lydon 4. Totals 8 12-23 29.

3-point goals — Barto.

Esko Coaches Classic

Semifinals

Proctor 21-29—50

Hermantown 17-25—42

Proctor — Sam Pogatchnik 7, Liz Frase 3, Sam Parendo 7, Morgan Nylund 15, Eve Turner 9, Katelyn Marunich 2, Josie Moohs 4, Emma Terhaar 3. Totals 14 10-25 50.

3-point goals — Nylund 4, Pogatchnik 2, Frase, Parendo, Turner, Terhaar.

Hermantown — Kylee Hren 1, Maddy Foster 4, Ava Asgaard 5, Taylor Vold 21, Ellie Gamradt 10. Totals 14 11-21 42.

3-point goals — Vold 2.

Heritage Christian 28-24—52

Esko 21-35—56

Heritage Christian Academy — Taylor Schuck 7, Taylie Scott 21, Annika Simonson 14, Jordyn Allen 10. Totals 22 4-5 52.

3-point goals — Schuck, Scott, Simonson 2.

Esko — Macy Sunnarborg 13, Kaitlyn Bergerson 11, Kristy DeMuth 10, Hannah Stark 4, Bridget Yellin 18. Totals 22 8-12 56.

3-point goals — Sunnarborg 2, DeMuth 2.

Consolation Semifinals

North Woods 31-14—45

Eveleth-Gilbert 50-30—80

North Woods — Hanna Sandberg 13, Brynn Simpson 4, Regan Ratai 2, Kate Stone 8, Alanna Rutchasky 3, Kennedy Wardas 5, Bria Chiabotti 8, Kayle Palm 2. Totals 15 11-16 45.

3-point goals — Chiabotti 2, Rutchasky, Sandberg.

Eveleth-Gilbert — Lauren Latvaaho 11, Payton Dosan 14, Maggie Landwer 4, Audrey Delich 10, Elli Jankila 12, Avery Straughter 12, McCayla Winkler 9, Cadyn Krmpotich 8. Totals 29 19-24 80.

3-point goals — Dosan 2, Delich.

Barnum 26-28—54

Mesabi East 30-37—67

Barnum — Lea Peterson 3, Mackenzie Schleret 5, Katelyn Skutevik 9, Kendal Miletich 2, Jordan Marine 4, Emily Miletich 17, Mallory Agurkis 11, Elizabeth Carlson 3. Totals 20 9-14 54.

3-point goals — Peterson, Schleret, Skutevik, Agurkis, Carlson.

Mesabi East — Ava Hill 29, Meghan Walker 5, Hannah Hannuksela 22, Hope Howell 2, Emily Reid 3, Mia Manfield 2, Isabelle Kalb 4.

3-point goals — Walker 5, Hannuksela 2, Walker.

Two Harbors Tournament

Cook County 12-14—26

Two Harbors 33-32—65

Cook County — Alyssa Spry 7, Abbie Crawford 4, Morgan Starkey 1, Sophie Eliasen 12, Ariana Poyirier 2. Totals 9 6-13 26.

3-point goals — Eliasen 2.

Two Harbors — Riley Larson 3, Mary Libby 4, Elsa Peterson 1, Elise Poe-Johnson 2, Carina Hebl 5, Tori Bott 13, Emily Olson 7, Katie Archer 15, Brianna Hiukka 10, Tricia Osbakken 1, Laura Erickson 4. Totals 29 4-12 65.

3-point goals — Larson, Hebl, Bott.

Silver Bay 21-25—46

Duluth Denfeld 10-19—29

Silver Bay — Jocelyn Russell 15, Mita Frericks 9, Jenny Walewski 7, Corrina Marolt 2, Alexxa DeQuevedo 11, Amiah Mitchell 2. Totals 18 5-16 46.

3-point goals — Russell, Frericks 3, Walewski.

Duluth Denfeld — Stephanie Ferguson 4, Alli Ahlers 2, Gianna Torres 10, Alysha Volkenant 4, Helen Clanaugh 5, Elizabeth Emmel 2, Tallie Boheim 2. Totals 14 0-4 29.

3-point goal — Volkenant.

BOYS HOCKEY

Alexandria Area 0-1-0—1

Hibbing-Chisholm 0-0-3—3

First period — No scoring.

Second period — 1. AA, Jack Powell, 8:59.

Third period — 2. HC, Matt Versich (Connor Willard, Jered Sanborn), 4:31; 3. HC, Tristan Birdsall (Nick Belich, Jake Riihinen), 14:00 (pp); 4. HC, Riihinen, 16:57 (en).

Saves — Jackson Boline, AA, 11; Tore Tuin, HC, 24.

Ashland 1-0-3—4

Oshkosh 1-1-0—2

First period — 1. O, Grant Kuharski (Logan Uecker), 7:50; 2. A, Matt Gregor (Scott Gregor), 14:05.

Second period — 3. O, Branden Hamer, 0:29 (sh).

Third period — 4. A, Jack Miller (Jack Santini, Tyler Heino), 3:08; 5. A, Eric Bochler (M. Gregor), 6:30; 6. A, Billy Watland (Paker Bresette, Heino), 14:45.

Saves — Chris Cholwek, A, 39; Tyler Baumann, O, 29.

Delano 1-4-0—5

Virginia/MIB 1-0-0—1

First period — 1. VMIB, Zach Kilen (Jack Zupetz, Caleb Bialke), 5:09 (pp); 2. D, Jack Paulson (Justin Daly), 6:35.

Second period — 3. D, Paulson (Quinn Daly, Garret Durst), 4:10; 4. D, Paulson (Daly), 11:03; 5. D, Evan Sivets (Tanner Glasrud), 14:22; 6. D, Hogan Williams, 16:59.

Third period — No scoring.

Saves — Jackson Hjelle, D, 19; Cam Kreibich, VMIB, 39.

Forest Lake 1-1-0—3

Grand Rapids 1-2-1—5

First period — 1. FL, Derek Palmer, 9:16; 2. GR, Jack Burnson (Kobie Koenig, Jax Broking), 14:34.

Second period — 3. FL, Dalton Saltness, 0:50 (sh); 4. GR, Patrick Mulvahill, 1:29; 5. GR, Dawson Broberg (Evan Mischke, Mike Heitkamp), 2:00.

Third period — 6. GR, Burnson (Broking, Anthony DelGreco), 0:10; 7. FL, Cole Carpenter (Zack Raabe, Saltness), 8:42; 8. GR, Koenig (Burnson), 16:16 (en).

Saves — Jacob Magnuson, FL, 12; Brady Peterson, FL, 13; Gabe Holum, GR, 19.

Rosemount 3-0-2—5

Greenway 0-2-1—3

First period — 1. R, Noah Berg (Grant Horsager, Colin Pomeroy), 2:41; 2. R, Jake Ratzlaff (Tyler Linnerooth, Connor Kenefick), 7:02 (pp); 3. R, Horsager (Pomeroy, Max Carter), 10:18 (pp).

Second period — 4. G, Donte Lawson (Christian Miller, Ben Troumbly), 14:03 (pp); 5. G, Lawson (Nikolai Rajala), 16:24.

Third period — 6. G, Troumbly (Rajala, Lawson), 14:25; 7. R, Linnerooth (Jackson Sabo), 15:32; 8. R, Ratzlaff, 16:43 (en).

Saves — Ben Garrity, R, 21; Ville Hyttinen, G, 36.

Heritage Holiday Classic

Fifth Place

Owatonna 2-0-1—3

Duluth Denfeld 2-3-1—6

First period — 1. O, Tyler Wencl (Nate Smith, Jacob Stoykovich), 3:12 (pp); 2. O, Smith (Braeden Meier), 8:00; 3. DD, Ian Dahl (Brady Bastyr, Jacob Marciniak), 11:04; 4. DD, Ryan Lemker (Matthew Rukavina, Payton Budisalovich), 13:24.

Second period — 5. DD, Bastyr (Budisalovich, Griffin Lehet), 5:49 (pp); 6. DD, Zachary DeCaro (Lehet, Jacob Johnson), 7:06; 7. DD, Budisalovich (Jacob Eskola).

Third period — 8. DD, Nathan Johnson (DeCaro, Lehet), 4:05; 9. O, Tyler Wencl (Smith), 15:24.

Saves — Ryan Johnson, O, 26; Ben Lafont, DD, 20.

Hilltopper Holiday Classic

Fifth Place

CEC 2-2-4—8

Anoka 0-1-0—1

First period — 1. CEC, Jon Baker, 2:30; 2. CEC, Landon Langenbrunner (Baker), 10:00.

Second period — 3. CEC, Andy Acers (Aaron Moore), 1:48; 4. CEC, Langenbrunner, 5:35; 5. A, Carter Perry (Tommy Jensen), 12:42.

Third period — 6. CEC, Langenbrunner (Ryan Nelson, Baker), 1:18; 7. CEC, Dru Senich (Trevor Inman, Brendan Durand), 2:23; 8. CEC, Durand (Inman), 5:43; 9. CEC, Branden Mateen (Jedd Anich, Dane Stoyanoff), 11:04.

Saves — Owen Carlson, CEC, 19; Joey Miller, A, 31.

Hockeytown Holiday Classic

Int'l Falls 3-0-2—5

Grafton, N.D. 1-1-1—3

First period — 1. IF, Barrett Kalar (Kian Gonzales, Jaxon Germain), 2:34; 2. GPR, Jacob Keeley (Charlie Thompson), 3:35; 3. Kalar, 9:00; 4. IF, Kane Kostiuk, 14:28.

Second period — 5. GPR, Nathan Cilleshomer (Austin Branvold), 1:05.

Third period — 6. GPR, Todd Anderson (Taylor Sangrait), 0:42; 7. IF, Kalar (Germain, Ethan Alleman), 4:15; 8. IF, Anthony Saari (Gust Lorenson, Kostiuk), 11:40.

Saves — Jake Klow, IF, 21; Andrew Larson, GPR, 18.

Home of Hockey Holiday Classic

Proctor 1-1-0—2

Eveleth-Gilbert 1-2-1—4

First period — 1. P, Jordan Linder (Blake Koski, Ben Harnell), 1:13; 2. EG, Nick Beaudette (Cody Hendrickson, Gage Everson), 15:50 (pp).

Second period — 3. EG, Bryce Kopp (Will Troutwine, Beaudette), 1:02; 4. P, Linder (Zach Gunderson, Evan O'Connor), 4:22 (pp); 5. EG, Hendrickson (Beaudette, Troutwine), 13:53 (pp).

Third period — 6. EG, Hendrickson (Troutwine), 4:31 (pp).

Saves — Lucas Nordquist, P, 47; Mac Lautigar, EG, 10.

Thursday's Late Result

Ashland 0-3-2-0—5

Monona Grove 4-0-1-1—6

First period — 1. MG, Garret Vinge, 2:04; 2. MG, Ethan Johnson (Riley Seifert), 13:03 (pp); 3. MG, Tanner Smith (Vinge, Dawson Dutcher), 13:59 (pp); 4. MG, Keaton Straka (Smith, Dutcher), 16:21.

Second period — 5. A, Parker Bresette (Connor Olson, Eric Bochler), 6:55 (pp); 6. A, Bresette, 8:08 (pp); 6. A, Bresette (Sam Milanowski), 15:00 (pp).

Third period — 8. A, Bochler, 11:33 (pp); 9. A, Matt Gregor (Milanowski), 13:21; 10. MG, Smith (Dutcher), 15:00 (pp).

Overtime — 11. MG, Smith (Dutcher), 2:40 (pp).

Saves — Brandon Hudson, A, 27; Jason Borchert, MG, 33.

GIRLS HOCKEY

Schwan's Cup

At Blaine, Minn.

Gold Division

Proctor-Herm. 0-0-0—0

Andover 2-2-1—5

First period — 1. Paige Anderson (Joslin Mumm), 4:15; 2. Jamie Nelson (Peyton Hemp, Claire Butorac), 5:48.

Second period — 3. Nelson (Kennedy Little), 9:49 (pp); 4. Nelson (Little, Hemp), 15:31.

Third period — 5. Butorac (Nelson), 4:06.

Saves — Ryan Gray, PH, 12; Amanda Pelkey, A, 17.

Silver Division

Bl. Jefferson 1-1-1-1—4

Moose Lake 0-2-1-0—3

First period — 1. BJ, Makenzie Booth (Rachel Geist, Lucienne Bianchi), 6:54.

Second period — 2. MLA, Gabby Gamst (Jamie Benzie, Savannah Gamst), 4:23; 3. MLA, Lauren Pederson (Ruby Mohelsky), 8:00; 4. BJ, Celena Rea (Geist), 12:27 (sh).

Third period — 5. BJ, Rachel Graff (Julia Jones, Bianchi), 4:58; 6. MLA, Benzie, 6:42.

Overtime — 7. BJ, Bianchi (Rea), 6:16.

Saves — Mara McClain, BJ, 25; Jo Ruby Wekseth, MLA, 32.

Int'l Falls 0-1-1—2

Mahtomedi 0-3-2—5

First period — No scoring.

Second period — 1. M, Abby Hansen (Emma Donovan, Emme Nelson), 2:25; 2. M, Erika Broten (Anna Broten), 10:13; 3. IF, Amber Tilander (Taylor Sears), 15:20; 4. M, Nelson (Kylie Krawczyk), 16:32.

Third period — 5. IF, Morgan Rasmussen (Olivia Wright), 12:08; 6. M, Emma Dornseif (Nelson), 14:37 (sh); 7. M, Allie Franco, 16:05.

Saves — Grace Wegner, IF, 27; Johanna Ficcadenti, M, 23.

Bronze Division

Irondale 2-0-0—2

Duluth Marshall 2-2-0—4

First period — 1. DM, Gracie Thomas, 1:22; 2. I, Marie Meysembourg (Megan Ellingson), 13:20; 3. DM, Katie McKinzie (Emily Lemker), 15:18; 4. I, Meysembourg (Mary Herstel), 15:43.

Second period — 5. DM, Meredith Boettcher, 0:48; 6. DM, Thomas (Victoria Thorson), 7:29.

Third period — No scoring.

Saves — Zoe Stegora-Peterson, I, 26; Carissa Mudrak, DM, 4.

Open Division

Luverne 0-0-2-0—2

Eveleth-Gilbert 2-0-0-0—2

First period — 1. EGA, Brenna Ceglar (Sophia Flatley), 1:35; 2. EGA, Katie Scherf (Anneka Lundgren), 6:44.

Second period — No scoring.

Third period — 3. L, Billi Connell (Claire Baustian), 8:09; 4. L, Kamryn VanBatavia, 15:51.

Saves — Not available.

Waseca Tournament

Windom 2-2-0—4

North Shore 1-1-0—2

First period — 1. W, Jolyssa Higley-Purrington (Anna Volk), 1:38 (pp); 2. W, Molly Boyum, 11:27; 3. NS, Everly Bauck (Callie Klemmer), 13:45.

Second period — 4. W, Higley-Purrington (Boyum), 5:36 (pp); 5. NS, Jessie Ketola (Gracie Komarek), 8:30 (pp); 6. W, Boyum, 11:08.

Third period — No scoring.

Saves — Emily Steen, W, 37; Maureen Dwyer, NS, 18.

Thursday's Late Results

Schwan's Cup

At Blaine, Minn.

Cambridge-Isanti 0-0-0—0

Duluth Marshall 0-0-2—2

First period — No scoring.

Second period — No scoring.

Third period — 1. Emily Lemker (Victoria Thorson), 7:04; 2. Isabelle Stauber (Maren Friday), 13:50.

Saves — Jordan Millam, CI, Carissa Mudrak, DM, 23.

Waseca Tournament

North Shore 1-3-0—4

Waseca 0-0-1—1

First period — 1. NS, Jessie Ketola, 9:23.

Second period — 2. NS, Ketola (Callie Klemmer), 7:45; 3. NS, Cora Carter (Emily Seipke, Rheo Johnson), 10:57; 4. NS, Ketola (Seipke, Klemmer), 14:16.

Third period — 5. W, Jayde Pederson, 2:46.

Saves — Maureen Dwyer, NS, 46; Miranda Watzek, W, 6.

Advertisement
randomness