Sections

Weather Forecast

Close

Prep summaries

BOYS BASKETBALL

Barnum 15-24—39

Virginia 27-28—55

Barnum — Kyle Kielty 6, Tyler Nynas 18, Braeden Hlavka 2, Sam Goodwin 5, Noah Parker 3, Alex Wheeler 5. Totals 16 5-10 39.

3-point goals — Parker, Wheeler.

Virginia — Chris Mason 2, Riley Dishneau-Jacobson 6, Nate Fink 3, Jayden Bernard 10, Tyler Herberg 2, Ethan Youso 17, Jack Perala 4, Bryce Kennedy 11. Totals 20 9-16 55.

3-point goals — Dishneau-Jacobson 2, Fink, Bernard, Youso 2.

Aitkin Tournament

Greenway 27-31—58

Pierz 26-23—49

Greenway — Demetrius Aitken 7, Gordon Skaar 9, Jace Hansen-Cochran 16, Dylan DeChampeau 24, Anto Vidovic 2. Totals 23 8-11 58.

3-point goals — Aitken, Skaar 2, DeChampeau.

Pierz — Peter Schommer 8, Brandon Stuckmayer 13, Johnathan Hopkins 6, Preston Rocheleau 16, Benjamin Herald 6. Totals 20 2-7 49.

3-point goals — Stuckmayer 3, Rocheleau 4.

Chisholm Tournament

Blackduck 28-40—68

Wrenshall 35-50—85

Blackduck — Dixon Patch 2, Peyton Johnson 3, Dylan Moen 22, Mark Kingbird 19, Ethan Merrill 4, Dayne Savich 5, Kobe Arp 13. Totals 27 11-16 68.

3-point goals — Moen 2, Kingbird.

Wrenshall — Jared Kelley 2, Tim Swenson 2, Nick Mattson 22, Tyler Kelley 11, Wyatt Holmes 3, Chase Duncan 6, Eli Krisak 20, Dan Merrill 1, Randy Wimmer 18. Totals 32 6-12 85.

3-point goals — Mattson 6, T. Kelley, Krisak 6, Wimmer 2.

Carlton 29-33—62

Chisholm 25-48—73

Carlton — Mateo Garcia Agui 3, Jacob Santkuyl 11, Jackson Mickle 10, Matthew Hey 15, Chase Parker 2, Ben Soderstrom 21. Totals 24 7-13 62.

3-point goal — Garcia Agui, Santkuyl, Mickle, Hey, Soderstrom 3.

Chisholm — Dli Sundquist 17, Harrison Reinke 13, Alec Pessenda 17, Justin Pioske 14, Andrew Varda 12. Totals 31 5-12 73.

3-point goals — Sundquist 3, Reinke 2, Pioske.

Crosby-Ironton Tournament

Fond du Lac 11-25—36

Crosby-Ironton 42-30—72

Fond du Lac Ojibwe — Jordan Brown 3, Alvin Reynolds 2, Jerry Fineday 4, Eddie Defoe 5, George Laprairie 3, Jason Fineday 5, Avery Misquadace 2, Treshawn Brown 5, Jalen Paulson 7. Totals 13 4-8 36.

3-point goals — J. Brown, J. Fineday, Defoe, Jason Fineday, T. Brown, Poulson.

Crosby-Ironton — Cayden Turk 8, Isaac Burley 12, Colton Turk 6, Will Silgen 7, Casey Finnerty 3, Trey Stangel 1, Jonathan Jacobson 23, Kyle Skeim 12. Totals 30 6-12 72.

3-point goals — Cayden Turk 2, Silgen, Finnerty, Jacobson 2.

Ely Tournament

Upsala 28-28—56

Ely 43-43—86

Upsala — Dylan Van Wienen 3, Alex Thieschafer 18, Bennett Westrich 8, Carter Johnson 2, Dalton Dingmann 4, Jorgan Kiley 6, Riley Johnson 8, Zach Bertkowicz 3, Gavin Koetter 4. Totals 22 6-7 56.

3-point goals — Van Wienen, Kiley 2, Johnson 2, Bertkowicz.

Ely — Jasiah Wigdahl 2, Pat Vanderbeek 22, Carter Gaulke 26, Adam McDonald 26, Eric Omerza 7, Nils Deremee 2, Blaise Lah 1. Totals 30 16-28 86.

3-point goals — McDonald 5, Vanderbeek 4, Omerza.

Grand Rapids Tournament

Richfield 26-23—49

Grand Rapids40-41—81

Richfield — Ryan Miles 2, Tylan Keosongseng 7, Anthony Sanders 6, Devin Wade-Henderson 12, Jeff Moore 3, Devonere Victrum 19. Totals 17 14-25 49.

3-point goals — Keosongseng.

Grand Rapids — Cameron Persons 2, Stacy Washington 28, Tucker Johnson 2, Brooks Bachmann 6, Nate Seelye 16, John Sutherland 23, Blake Smith 4. Totals 32 11-14 81.

3-point goals — Washington 2, Bachmann 2, Seelye 2.

Proctor 26-33—59

Park 24-33—57

Proctor — Jacob Pioro 6, Brett Bower 5, Garrett Westendorf 5, Carter DuMars 5, Cody Hampton 9, John Pioro 7, Brody Eldien 22. Totals 22 8-11 59.

3-point goals — Jacob Pioro 2, Bower, Westendorf, DuMars, John Pioro, Eldien.

Park Cottage Grove — A.J. Morrison 22, Blake Detschen 4, Domenik Block 12, Alijah LeCour 2, Isiah Dancy 8, Cole Hender 5, Charlie Garres 18, Marshaun Campbell 6. Totals 21 12-19 57.

3-point goals — Block 2, Hender.

Mountain Iron-Buhl Tournament

Nash-Kee 31-34—64

MIB 18-39—57

Nashwauk-Keewatin — Spencer Engel 4, Dylan Kukkonen 4, Jager Nash 9, Jeff Lorenz 3, Cody Staydohar 10, Corey Warwas 19, Zeb Graves 2, Jack Lorenz 13. Totals 21 20-29 64.

3-point goals — Nash 2.

Mountain Iron-Buhl — Conner Robinson 3, Joe Buffetta 14, R. Kintner 4, Dylan Maki 4, Carter Martinson 3, Austin Ulman 3, Ryan Mogensen 6, Asher Zubich 9, Justin Holmes 11. Totals 19 13-22 57.

Totals — Martinson, Ulman, Zubich 3, Holmes.

Cherry 13-13—26

Bigfork 60-31—91

Cherry — Gavin Constantine 9, Nick Serna 6, Sam Serna 5, Iziac Martin 2, Zach Carpenter 2, David Clement 2. Totals 10 0-2 26.

3-point goals — Constantine 3, N. Serna 2, S. Serna.

Bigfork — Carter Cook 22, Ben Heinle 3, Dalton Cook 15, Patrick Myers 11, T.J. Heinle 16, James Rauzi 1, Jared Lovdahl 5, Liam Prato 9, Cole Youngkin 8, Gavin Kallinen 1. Totals 38 6-10 91.

3-point goals — C. Cook 4, Heinle, Myers 3, Lovdahl.

North Star State Showcase

Duluth East 17-31—48

Andover 26-31—57

Duluth East — O. Hasler 9, T. Wapola 2, W. Van Scoy 2, N. Winesett 16, A. Provinzino 7, I. Hendrickson 11, K. Rock 1. Totals 16 11-14 48.

3-point goals — Hasler, Winesett, Provinzino, Hendrickson 2.

Andover — Peyton Aune 11, Andy Groebner 15, Matt Mrodeur 3, Brad Chasteen 12, Brody Garcia 5, Mason Heath 7, Collin Hartle 2, Jake Mallet 2. Totals 20 13-22 57.

3-point goals — Aune, Groebner 2, Chasteen.

Mpls Henry 47-35—82

Hibbing 47-29—76

Minneapolis Patrick Henry — Devon Johnson 2, Mark Campbell 16, Glentrell Carter 11, Marshun Downey 19, Rashard Rollins 18, Adram Issak 1, Yusuf Abdullah 5, Will Laabs 10. Totals 28 18-31 82.

3-point goals — Campbell 3, Carter, Downey 2, Abdullah.

Hibbing — Will Durie 13, Luke Lundell 27, Mayson Brown 3, Phil Rebrovich 6, Parker Maki 2, Cole Mammenga 7, Ryley Lund 2, Ayden McDonald 14, Jonun McGaffey 2. Totals 28 14-21 76.

3-point goals — Lundell 3, Brown, McDonald 2.

North Woods Holiday Classic

Northome-Kelliher 22-21—43

North Woods 65-35—100

Northome-Kelliher — Cedric Barrett 3, Adnew Stueven 14, Samuel Rahier 3, Clyde Jensen 4, Benji Jourdan 3, Mason Johnson 10, Bradley Barrett 6. Totals 15 11-14 43.

3-point goals — Rahier, Jourdan.

North Woods — Cade Goggleye 32, Brendan Parson 14, Tate Olson 14, Chase Kleppe 9, Trevor Morrison 12, Tanner Lokken 4, T.J. Chiabotti 9, Tanner Barto 2, Darius Goggleye 4. Totals 41 4-6 100.

3-point goals — C. Goggleye 6, Parson 4, Olson 2, Kleppe, Chiabotti.

Wood City Classic

Cromwell-Wright 32-32—64

Grand Rapids 42-38—80

Cromwell-Wright — Drew Libbon 20, Micah Pocernich 18, Marcus Pocernich 8, Cameron Cahoon 8, Jaden Gronner 4, Isaac Shelton 2, Cayden Karppinen 2, Gage Jones 2. Totals 21 17-23 64.

3-point goals — Libbon 3, Micah Pocernich 2.

Duluth Denfeld — Ben Gibson 22, Chance Larson 12, Montrell McMillian 10, Jaden Burse 9, Caden Rathke 7, Antonio Mack 6, Joe Cvancara 6, Wryott Gerson 4, Josh Reinertsen 2, Donny Northcutt 2. Totals 36 6-13 80.

3-point goals — Burse, Rathke.

Pine City 38-23—61

Cloquet 39-24—63

Pine City — Konnor Jusczak 14, Clay Logan 11, Nick Hansmann 8, Jake Rademacher 8, Seth Logan 7, Jake Lunceford 6, Jake Adams 5, Quentin Miklya 2. Totals 22 7-10 61.

3-point goals — Jusczak 4, Hansmann 2, Rademacher 2, Logan, Adams.

Cloquet — Tyler Moose 19, Tim Pokornowski 13, Alex Leuzzo 12, Spencer Wehr 10, Bryce Turnbull 9. Totals 21 15-21 63.

3-point goals — Moose 4, Leuzzo 2.

Wednesday's Late Result

Sun Drop Shootout

At Green Bay

Menasha 35-28—63

Superior 27-26—53

Menasha — Jay Pawlowski 5, Jacob Everson 16, Alex Zeinert 16, Benjamin Romnek 16, Nate Johnson 10.

Superior — Severson 4, Owens 3, Rhodes 11, Mason Ackley 9, Kaleb Zentkowski 5, Corey Sanders 1, Xavier Patterson 9, Cam Borgh 11.

GIRLS BASKETBALL

Chisholm Holiday Tournament

Nash.-Kee. 7-15—22

Blackduck 20-22—42

Nashwauk-Keewatin — Cecilia Clusiau 7, Johnnie Waldvogel 7, Kiara Clusiau 1, Chloe Williams 6, Alyssa Mehle-Labrosse 1. Totals 9 4-14 22.

3-point goals — None.

Blackduck — Keala Schroeder 4, Kaitlyn McKeeman 4, Haley Murray 7, Alexa Sparby 1, Deja Palmer 5, Jada Landis 7, Zoey Mills 10, Caroline Cheney 4. Totals 19 3-9 42.

3-point goals — Landis.

Northome 46-25—71

Chisholm 19-17—36

Northome-Kelliher — Riley Gilge 2, Kaleigha Donnell 2, Kylie Owen 8, Destiny Heck 13, Alexis Dreher 1, Payton Hanks 2, Shanelle Head 7, Laechen Wagner 36. Totals 25 15-21 71.

3-point goals — Owen 2, Heck, Head, Wagner 2.

Chisholm — Katie Pearson 2, Carolina Maure 2, Tessa Yaroscak 18, Jordan Temple 2, Adeline Barto 7, ShyAnna Lydon 5. Totals 12 6-16 36.

3-point goals — Yaroscak 4, Barto 2.

Esko Coaches Classic

Quarterfinals

Proctor 28-51—79

North Woods 12-14—26

Proctor — Sam Pogatchnik 23, Liz Frase 2, Faith Bower 11, Sam Parendo 12, Morgan Nylund 10, Eve Turner 7, Katelyn Marunich 8, Emma Terhaar 2, Hailie Evans 4, Totals 31 16-22 79.

3-point goal — Parendo.

North Woods — Nicole Olson 2, Brynne Simpson 5, Regan Ratai 2, Kennedy Wardas 3, Sasha Strong 3, Bria Chiabotti 11. Totals 10 3-8 26.

3-point goals — Wardas, Strong, Chiabotti.

Hermantown 44-26—70

Eveleth-Gilbert 13-15—28

Hermantown — Sierra Bolen 6, Kylee Hren 5, Maiah Christianson 2, Ava Asgaard 6, Carly Zierden 8, Bryton Kakowski 4, Elly Schmitz 2, Taylor Vold 28, Ellie Gamradt 7, Kora Parkinson 2. Totals 29 7-8 70.

3-point goals — Bolen 2, Hren, Vold.

Eveleth-Gilbert — Payton Dosan 4, Amara Wilcox 3, Audrey Delich 9, Elli Jankila 10, Avery Straughter 2. Totals 9 9-15 28.

3-point goals — Wilcox.

Barnum 33-13—46

Heritage Christian 28-31—59

Barnum — Makenzee Schleret 8, Kaitlyn Skutevik 3, Kendal Miletich 1, Jordyn Marine 4, Emily Miletich 15, Mallory Agurkis 8, Elizabeth Carlson 7. Totals 19 2-7 46.

3-point goals — Schleret 2, Skutevik, Agurkis 2, Carlson.

Heritage Christian Academy — Lauren Robbins 2, Taylor Schuck 6, Taylie Scott 15, Annika Simonson 15, Kaitlyn Guggenberger 4, Abby Torve 3, Jordyn Allen 14. Totals 22 11-12 59.

3-point goals — Schuck, Scott 2, Simonson.

Mesabi East 17-37—54

Esko 37-44—81

Mesabi East — Emily Undeland 3, Ava Hill 13, Meghan Walker 7, Hannah Hannuksela 8, Jazmn Portz 2, Hope Howell 10, Emily Reid 6, Isabelle Kalb 5. Totals 18 15-21 54.

3-point goals — Undeland, Hill, Walker.

Esko — Macy Sunnarborg 17, Kaitlyn Bergerson 10, Kristy DeMuth 14, Hannah Stark 17, Bridget Yellin 19, Merle Mrozik 4. Totals 33 7-17 81

3-point goals — Sunnarborg 3, Bergerson 2, DeMuth 2, Mrozik.

Holiday Hoops Classic

At St. Olaf, Northfield, Minn.

Grand Rapids26-46—72

Hopkins 46-48—94

Grand Rapids — Liberty Blaine 3, Mya Roberts 2, Heaven Hamling 35, Hannah DeMars 13, Maggie Miska 4, Meara Beighley 15. Totals 25 14-23 72.

3-point goals — Hamling 7, DeMars.

Hopkins — Paige Bueckers 10, Raena Suggs 19, Kayhla Adams 12, Angelina Hammond 9, Dlayla Chakolis 24, Amaya Battle 4, Kira Mosley 12, Maya Nnaji 2, Tyanna Davis 2. Totals 34 23-25 94.

3-point goals — Suggs, Adams 2.

Isle Tournament

Carlton 10-19—29

Isle 30-25—55

MIB Holiday Classic

Third Place

Pine River-Backus 22-34—56

Cromwell-Wright 22-25—47

Pine River-Backus — Bailey Wynn 21, Gabby Rainwater 8, Olivia Adkins 2, Alyssa Semmler 25, Rylie Hirschey 3. Totals 25 4-8 56.

3-point goals — Wynn 5.

Cromwell-Wright — Shaily Hakamaki 10, Teana Hakamaki 23, Elizabeth Risacher 7, Amber Lehti 5, Andrea Pocernich 2. Totals 15 11-13 47.

3-point goals — T. Hakamaki 3, Risacher 2, Lehti.

Championship

Bigfork 17-23—40

MIB 34-25—59

Bigfork — Kia Tower 5, Lexi Becker 11, Emma Rauzi 7, Haley Grover 6, Brianna Haley 11. Totals 13 9-13 40.

3-point goals — Tower, Becker 3, Haley.

Mountain Iron-Buhl — Mary Burke 29, Macy Savela 17, Allie Negen 5, Madisen Overbye 5, Mia Ganyo 3. Totals 20 12-15 59.

3-point goals — Burke 3, Savela 2, Negen, Overbye.

Pequot Lakes Tournament

Third Place

Mora 37-41—78

South Ridge 18-37—55

Mora — Taytum Klink 4, Tess Houglum 2, Alyssa Onasch 6, Faith Nielsen 8, Hailey Thielen 19, Miryah Stone 13, Angilina Sparrow 2, Peyton Oslin 5, Morgan Mann 16, Kailey Peterson 3. Totals 30 13-24 78.

3-point goals — Thielen 2, Oslin, Mann 2.

South Ridge — Natalee Smith 7, Courteney Sajdak 7, Lexi Bergum 2, Bethany Williams 12, Camryn Olsen 2, Elle Ridge 8, Celia Olesiak 17. Totals 23 3-7 55.

3-point goals — Smith, Williams 2, Olesiak 3.

Two Harbors Tournament

Cook County 31-17—48

Duluth Denfeld 14-18—32

Cook County — Maya McHugh 2, Abbie Crawford 3, Paisley Smith 4, Emma Gesch 4, Morgan Starkley 2, Sophie Eliasen 15, Ariana Poyirier 18. Totals 20 3-6 48.

3-point goals — Crawford, Eliasen, Poyirier 3.

Duluth Denfeld — Stephanie Ferguson 4, Zoe Nonnemacher 6, Alli Ahlers 2, Alysha Volkenant 4, Rachel Yagoda 4, Elizabeth Emmel 8, Tallie Boheim 2, Kameko Heard 2. Totals 14 4-7 32.

3-point goals — None.

Silver Bay 12-16—28

Two Harbors 27-21—48

Silver Bay — Jocelyn Russell 4, Julia Littlewolf 4, Mita Frericks 6, Jenny Walewski 1, Alexxa DeQuevedo 11, Hannah Thums 2. Totals 11 4-6 28.

3-point goals — Frericks 2.

Two Harbors — Carina Hebl 8, Tori Bott 8, Emily Olson 6, Katie Archer 20, Brianna Hiukka 4, Tricia Osbakken 2. Totals 16 14-18 48.

3-point goals — Hebl 2.

Wisconsin Rapids Tournament

Superior 25-25—50

Wis. Rapids 21-26—47

Superior — Chloe Kintop 9, Lexi Jensen 2, Niya Wilson 18, Emily Hunter 2, Maddy Myer 16, Lauren Raboin 2. Total 19 5-14 50

Wilson 5, Myer 2.

Wisconsin Rapids — Cassidy Kohls 6, Breally Kautzer 8, Hailey Wilhorn 8, Kayla Huglen 6, Vanessa Vechinski 10, Maddie Paitel 9. Totals 18 9-14

3-point goals — Kautzer, Paitel.

Wood City Classic

Third Place

Blake 44-28—72

Fond du Lac 12-11—23

Blake — Robbie Grace 21, Cate Moe 15, Morgan Phillips 12, Kendall Phillips 8, Sara Gregor 7, Morgan Ramsey 7, Makenna Vavrichek 2. Totals 30 7-8 72.

3-point goals — Moe 3, Grace, Gregor.

Fond du Lac Ojibwe — Talayah Martineau 9, Kaila DuFault 3, Kalya Reynolds 3, Shawna Shabaiash 3, Aleisha Fox 2, Aaliya Peterson 2, Tannia Misquadace 1. Totals 9 1-4 23.

3-point goals — DuFault, Reynolds, Martineau, Shabaiash.

Championship

Northwestern 11-31—42

Cloquet 28-23—51

Northwestern — Katie Lundeen 19, Kasha Hughlett 8, Sam Hoegen 6, Kennedy Nelson 5, Mackenzie Correll 2, Karsyn Jones 2. Totals 16 10-21 42.

3-point goals — None.

Cloquet — Kendra Kelley 16, Carmen Foss 15, Alie Wojtysiak 9, Vanna Kelley 7, Kate Owens 4. Totals 18 11-19 51.

3-point goals — V. Kelley 2, Wojtysiak, K. Kelley.

Wednesday's Late Result

Irondale Tournament

Duluth East 8-18—26

Irondale 27-31—58

BOYS HOCKEY

Alexandria 0-0-0—0

Virginia/MIB 0-3-0—3

First period — No scoring.

Second period — 1. Jake Seitz, 10:10; 2. Seitz (Caleb Bialke), 11:28 (pp); 3. Bialke, 12:08.

Third period — No scoring.

Saves — Bailey Rosch, A, 28; Cam Kreibich, VMIB, 46.

Delano 0-0-1—1

Greenway 3-0-2—5

First period — 1. G, Christian Miller (Nikolai Rajala, Ben Troumbly), 4:52 (pp); 2. G, Cameron Lantz (Donte Lawson, Rajala), 15:27 (pp); 3. G, Troumbly (Miller, Rajala), 16:01 (pp).

Second period — No scoring.

Third period — 4. G, Troumbly (Miller, Lawson), 4:27; 5. D, Jack Paulson (Quinn Daly, Tucker Hart), 9:30; 6. G, Troumbly (Lawson), 11:13 (pp).

Saves — Jackson Hjelle, D, 31; Ville Hyttinen, G, 25.

Rosemount 1-1-2—4

Hibbing-Chisholm 0-1-1—2

First period — 1. R, Noah Berg (Jimmy Luzum), 3:33 (pp).

Second period — 2. R, Tyler Linnerooth (Jackson Sabo, Mason Wheeler), 7:51 (pp); 3. HC, Tristan Birdsall (Michael Kubena, Jake Riihinen), 16:50.

Third period — 4. HC, Kubena (Riihinen, Jered Sanborn),6:27; 5. R, Connor Kenefick (Linnerooth, Wheeler), 7:20; 6. R, Sabo (Max Carter), 13:38 (pp).

Saves — William Tollefson, R, 17; Carter Smith, HC, 40.

Heritage Holiday Classic

Consolation Semifinals

Sheboygan 1-1-2—4

Duluth Denfeld 2-2-3—7

First period — 1. DD, Matthew Rukavina (Zachary DeCaro), 12:01; 2. DD, Jacob Eskola, 14:52 (sh); 3. S, Aaron Korpi , 16:56.

Second period — 4. DD, Ryan Lemker (Payton Budisalovich), 1:25; 5. DD, Griffin Lehet (Jacob Johnson, Zachary DeCaro), 3:55; 6. S, Luke McKinch (Martin Janku), 10:55.

Third period — 4. CEC, Jon Baker (Langenbrunner, Nelson), 4:31; 5. CEC, J. Baker (Langenbrunner, N. Baker), 7:11; 6. CEC, J. Baker (Gavin Rasmussen, Langenbrunner), 14:38.

Saves — Owen Carlson, CEC, 11; Kyle Roy, R, 47.

Hilltopper Holiday Classic

Consolation Semifinals

CEC 1-1-3—5

Roseville 1-0-0—1

First period — 1. R, Louie Johnson (Nathan Boss, Riley Sundeen), 6:13; 2. CEC, Nick Baker (Ryan Nelson), 14:29.

Second period — 3. CEC, Landon Langenbrunner (Nelson, Dane Stoyanoff), 6:00 (pp).

Third period — 4. CEC, Jon Baker (Langenbrunner, Nelson), 4:31; 5. CEC, J. Baker (Langenbrunner, N. Baker), 7:11; 6. CEC, J. Baker (Gavin Rasmussen, Langenbrunner), 14:38.

Saves — Owen Carlson, CEC, 11; Kyle Roy, R, 47.

Semifinals

Wayzata 1-0-1—2

Hermantown 1-2-0—3

First period — 1. W, Luc Monney (Ryan Mulrenin), 4:55; 2. H, Blake Biondi (Darian Gotz, Jacob Herter), 14:57 (pp).

Second period — 3. H, Tyler Watkins (Herter, Biondi), 2:54; 4. H, Biondi (Herter, Watkins), 12:57.

Third period — 5. W, Tristan Nelko (Joel Matthews, Alex Sahli), 4:24.

Saves — Sawyer Andersen, W, 19; Cole Manahan, H, 14.

Brainerd 1-0-1—2

Duluth Marshall 1-1-1—3

First period — 1. B, Wyatt Andres (Gavin Andres, Jack Evans), 7:00; 2. DM, Carter Sullivan (Nolan Krenzen), 13:02.

Second period — 3. DM, Levi Stauber (Aiden Bachand, Keelan Golat), 8:58.

Third period — 4. DM, Krenzen (Peter Hansen, Willy Stauber), 9:10; 5. B, Luke Johnson (Joe Klang, Mason Kruse), 12:34 (pp).

Saves — Colin Kleffman, B, 20; Cam Brandt, DM, 28.

Home of Holiday Tournament

Kittson Central 1-1-0—2

Eveleth-Gilbert 1-2-1—4

First period — 1. EG, Will Troutwine, 2:43; 2. KC, Hayden Hennen (Trent Peterson, Aaron Peterson), 13:39.

Second period — 3. KC, Nick Misson (Josh Rynning), 7:35; 4. EG, Cody Hendrickson (Nathan Tassoni, Nick Beaudette), 14:38; 5. EG, Beaudette (Hendrickson, Gavin Maki), 15:51 (pp).

Third period — 6. EG, Jack Halliday (Hendrickson, Tassoni), 13:21.

Saves — Ben Sugden, KC, 46; Baylee Grahek, EG, 15.

North Shore Tournament

Mora/Milaca 0-4-0—4

Ely 3-0-0—3

First period — 1. E, Luke Olson, 9:54; 2. E, Nick Mattila (Thomas Montana), 10:21; 3. E, Gage Merhar (Sean Prigge), 14:43 (sh).

Second period — 4. M, Logan Parker-Sjoberg (Gavin Orr, Blake Radeke), 0:21 (pp); 5. M, Parker-Sjoberg (Orr), 1:43 (pp); 6. M, Radeke (Logan Graves), 7:53 (pp); 7. M, Parker-Sjoberg (Kaleb Swenson), 8:48.

Third period — No scoring.

Saves — Ben Nordenstrom, M, 23; Chase Sandberg, E, 25.

Rice Lake 5-2-2—9

Moose Lake 0-1-0—1

First period — 1. RL, Issac Mason (Henry Hodkiewicz, Riley Strohm), 1:15; 2. RL, Coltan Fenske (Austin Ellis, Hodkiewicz), 4:51; 3. RL, Ellis (Brandon Sutton), 6:42; 4. RL, Tyson Tomesh (Fenske, Trey Aaby), 7:06; 5. RL, Tyson Tomesh (Jacob Tomesh), 10:58.

Second period — 6. RL, Strohm (Caleb Randall, Ben Kemp), 1:40; 7. MLA, Jordan Fjosne (Tommy Kliniski), 2:15; 8. RL, Sutton, 7:05 (sh).

Third period — 9. RL, Kemp (Sam Blisee), 5:59; 10. RL, Zach Holmstrom (Fenske), 10:57.

Saves — Danny Whited, MLA, 25; Griffin Van Gilder, RL, 10.

Legacy Christian 1-0-2—3

North Shore 3-4-6—13

First period — 1. NS, Nate Swanson (Chad Nordean, Cole Komarek), 1:47 (pp); 2. NS, Peyton Westerlund, 3:25; 3. NS, Nordean (Komarek), 5:49; 4. LC, Alex Myrum, 7:59.

Second period — 5. NS, Nordean (Cody Brandt, Komarek), 0:34 (pp); 6. NS, Nordean (Komarek, Swanson), 3:09 (pp); 7. NS, Logan Loiselle (Shane Torgerson, Komarek), 7:17; 8. NS, Brandt (Mason Meyer, Torgerson), 10:26.

Third period — 9. NS, Meyer (Brandt), 0:27 (pp); 10. NS, Ethan Sporn (Komarek), 1:45 (pp); 11. LC, Myrum (Gage Grams), 4:51; 12. LC, Delfin Cruz (Myrum, Grams), 5:42; 13. NS, Mayer (Sporn), 6:45; 14. NS, Jake Bilben (Eric Carlson), 13:49; 15. NS, David Anderson (Torgerson, Wyatt Haugan), 14:57; 16. NS, Haugan (Connor Somnis), 16:00.

Saves — Noah Myrum, LCA, 50; Cameron Roy, NS, 4; Connor Sullivan, NS, 3.

Showdown in Titletown

Superior 0-1-0-1—2

Waukesha 0-1-0-0 —1

First period — No scoring.

Second period — 1. W, Garrett Widerman (Chad Larson), 3:28; 2. S, Kaleb Ullan (Luke Drougas, James Bronson), 5:09.

Third period — No scoring.

Overtime — 3. S, Trevor Dalbec (Sorensen, Drougas), 7:11.

Saves — Caden Welch, S, 19; Garrett Larsen, W, 34.

Wednesday's Late Results

Hilltopper Holiday Classic

At Mars Lakeview Arena

Wayzata 3-2-0—5

CEC 0-1-0—1

First period — 1. W, Tristan Nelko (Tyler Dingmann), 10:44; 2. W, Luc Monney (Griffin Ness), 11:37; 3. W, Ness (Tommy Bergland, Colin Schmidt), 14:30.

Second period — 4. W, Schmidt (Ness), 0:58; 5. CEC, Jedd Anich (Andy Acers, Gavin Rasmussen), 9:32; 6. W, Schmidt (Tommy Leisen, Joel Matthews), 15:26.

Third period — No scoring.

Saves — Sawyer Andersen, W, 23; Owen Carlson, CEC, 27.

GIRLS HOCKEY

Culver's Cup

At Madison

St. Croix Valley 1-1-2—4

Superior 0-3-2—5

First period — 1. SCV, Anna Albrightson (Kamryn Jacobs, Katy Anderson), 9:20.

Second period — 2. Sup., Arika Trentor (Addie Young), 2:52; 3. Sup., Alee Milinkovich-Gray (Trentor, Lucy Drougas), 9:17; 4. Sup., Drougas, 12:16; 5. SVC, Jacobs (Tyann Mittl), 14:56.

Third period — 6. Sup., Young (Rose Ion, Milinkovich-Gray), 4:33; 7. SCV, Jacobs (Taylar Meier, Lilly Accola), 8:51; 8. SCV, Albrightson (Jacobs, Meier), 12:44 (pp); 9. Sup., Brooklyn Burger (Isabel Franta), 16:39.

Saves — Olivia Klund, SCV, 33; Autumn Siers, S, 33.

Edina Classic

GRG 1-1-0—2

Eastview 0-0-1—1

First period — 1. GRG, Kayden Broking (Ellie Tillma, Madisen Drotts), 10:49.

Second period — 2. GRG, Claire Vekich (Amber Elich, Sadie Peart), 0:11.

Third period — 3. E, Natalie Bordson (Ellie Poppler), 10:12.

Saves — Kiya Danielson, GRG, 14; Amelia Julian E, 31.

Kaposia Classic

At South St. Paul

East Ridge 0-1-0—1

Hibbing-Chisholm 1-0-3—4

First period — 1. HC, Maddie Rewertz (Julia Gherardi), 7:18.

Second period — 2. ER, Siobhan Claugherty (Fiona Claugherty, Mackenzie Werner), 6:31.

Third period — 3. HC, Allie Bussey (Emma Lundell, Dorothy Kearney), 7:55; 4. HC, Kearney, 9:04; 5. HC, Kearney (Lundell, Lillian Rue), 16:23.

Saves — Lindsay Carlson, ER, 16; Abby Edstrom, HC, 16.

Schwan's Cup

At Blaine, Minn.

Arrowhead 0-0-0—0

Eveleth-Gilbert 3-1-0—4

First period — 1. Brenna Ceglar (Sophia Flatley), 1:23; 2. Anna Seitz (Ceglar, Jennie Krause), 10:34; 3. Alex Wercinski (Lauren Day), 10:57.

Second period — 4. Anneka Lundgren (Ceglar, Krause), 10:28.

Third period — No scoring.

Saves — Not available.

Bl. Jefferson 1-1-1—3

Duluth 1-0-3—4

First period — 1. BJ, Celena Rea (Lucienne Bianchi, Makenzie Booth), 6:52; 2. D, Sydney Schuman (Cassie McClure, Ana Kunst), 10:12.

Second period — 3. BJ, Bianchi (Julia Jones, Rea), 16:26.

Third period — 4. D, Izzy Sutherland (McClure), 7:28; 5. D, Kunst (McClure), 7:27; 6. BJ, Rea (Booth), 10:47; 7. D, Kunst (McClure).

Saves — Kaley Thurston, BJ, 34; Sarah Spencer, D, 21.

Int'l Falls 0-2-1-1—4

Spring Lk. Pk 1-1-1-0—3

First period — 1. SLP, Alea Zemlicka (Mary Fetter), 1:03.

Second period — 2. SLP, Kylee Cruys (Heather Sager), 4:01; 3. IF, Morgan Rasmussen (Marissa Kerry), 12:33; 4. UF, Amber Tilander, 13:41.

Third period — 5. SLP, Sydney Symynkwicz (Kamryn Crawford), 1:07 (sh); 6. IF, Rasmussen (Tilander, Grace Bragg), 13:38 (pp).

Overtime — 7. IF, Rasmussen (Faith Black), 3:57.

Saves — Grace Wegner, IF, 16; Sami Miller, SLP, 46.

Proctor-Herm 0-1-1—2

Holy Family 2-0-1—3

First period — 1. HF, Molly Garin (Sadie Long, Lauren Hickey), 3:25; 2. HF, Caitlyn Rock (Hickey), 6:42 (pp).

Second period — 3. PH, Ella Anick (Olyvia Opsahl, Mariah Haedrich), 12:47 (pp).

Third period — 4. PH, Dehli Heikes (Kaitlyn Fawcett, Jenna Reynolds), 5:14 (pp); 5. Taylor Koeppl (Bridge Orr, Olivia Paidosh), 7:20.

Saves — Samantha Lewis, PH, 11; Alex Pillicci, HF, 24.

Thief RF 2-1-1—4

Moose Lake 0-0-0—0

First period — 1. Shelby Breilland, 11:53; 2. Erin Retka (Lexi Huot, Kia McGlynn), 12:06.

Second period — 3. Grace Bergland, 10:53.

Third period — 4. Dakota Klosterman (Bela Nelson, McGlynn), 10:10.

Saves — Gabby Steele, TRF, 13; Maddy Gamst, MLA, 41.

BOYS SWIMMING

Up North Invite

Teams

1. Minnetonka, 698; 2. Wayzata, 396; 3. Prior Lake, 393; 4. Forest Lake, 271.5; 5. Centennial, 243.5; 6. Andover, 145; 7. Chisholm, 111; 8. Grand Rapids, 67.

Advertisement