Sections

Weather Forecast

Close

Prep summaries

GIRLS HOCKEY

Cambridge-Isanti 1-2-2—5

Duluth 0-1-2—3

First period — 1. CI, Ashley Schintz (Rilee Winters, Madelyn Skelton), 6:04.

Second period — 2. CI, Madison Shaw (Jasmyn Sibel), 2:13; 3. D, Izzy Sutherland (Annika Lindgren), 7:54; 4. CI, Alyson Niebur (Chloe Nelson), 13:47 (pp).

Third period — 5. CI, Skelton (Megan Smith, Schintz), 1:21 (pp); 6. D, Lindgren (Cassie McClure), 4:19; 7. CI, Shaw (Niebur, Nelson), 5:14; 8. D, Sutherland (Sydney Schuman), 14:04 (pp).

Saves — Jayante Kotila, CI, 9; Sarah Spencer, D, 24.

Cloquet-EC 1-0-0—1

Brainerd-LF 3-2-2—7

First period — 1. BLF, Abby Pohlkamp (Marre Welinske), 5:50; 2. CEC, Kiana Bender (Tenley Stewart), 9:24; 3. BLF, Gabbie Smith (Pohlkamp, Sophie Robinson), 10:34; 4. BLF, Cheyenne Abear (Grace Schulte, Taylor Larson), 14:59.

Second period — 5. BLF, Pohlkamp (Emma Booth, Smith), 1:24; 6. BLF, Robinson (Smith), 11:01 (pp).

Third period — 7. BLF, Abear (Jenna Nieman, Schulte), 6:19; 8. BLF, Robinson, 16:44.

Saves — Elise Lund, CEC, 32; Nicole Schultz, BLF, 0.

Eveleth-Gilbert 0-0-0—0

Hibbing-Chisholm 2-2-3—7

First period — 1. Lillian Rue (Maria Gherardi, Sydney Haben), 9:53; 2. Gherardi (Elyssa Durie), 15:59.

Second period — 3. Rue (Allie Bussey, Emma Lundell), 7:52 (sh); 4. Bussey (Lundell), 13:16.

Third period — 5. Dorothy Kearney (Lundell), 4:36; 6. Bussey, 8:22; 7. Lundell (Bussey), 12:02.

Saves — Abby Edstrom, HC, 16; Rachel Woods, EG, 25.

International Falls 0-0-0—0

Roseau 2-3-1—6

First period — 1. Ellice Murphy (Sophie Helgeson, Jodi Ostroski), 9:05; 2. Kayla Santl (Jenna Byfuglien), 10:08.

Second period — 3. Kate Helgeson (Madicyn Holmgren), 2:54; 4. R, Byfuglien (Santl, Murphy), 4:34; 5. Santl (Lindsey Kallis, Murphy), 11:58 (pp).

Third period — 6. Brooke Zagone (Helgeson, Holmgren), 6:53.

Saves — Grace Wegner, IF, 43; Kiana Flaig, R, 8.

Moose Lake Area 1-2-3—6

North Shore 0-2-1—3

First period — 1. MLA, Ruby Mohelsky (Jamie Benzie), 14:35 (pp).

Second period — 2. MLA, Lauren Pederson, 6:49; 3. MLA, Benzie (Mohelsky), 7:13; 4. NS, Cora Carter (Gracie Komarek), 9:36; 5. NS, Jessie Ketola, 14:51.

Third period — 6. NS, Callie Klemmer (Carter), 4:03; 7. MLA, Pederson (Benzie, Mohelsky), 12:41 (pp); 8. MLA, Benzie (Abby Painovich), 13:55; 9, MLA, Benzie (Michaela Belanger, Mohelsky), 16:04.

Saves — Maddy Gamst, MLA, 29; Maureen Dwyer, NS, 22.

VOLLEYBALL

All-Polar League

Big Schools

First team — Meredith Sutton, Cook County; Raina Ryden, Cook County; Alyssa Lashinski, Cook County; Marais Houser, Esko; Hannah Stark, Esko; DonnaMaeSmith, Moose Lake-Willow River; Josie Benzie, Moose Lake-Willow River; Emily Miletich, Barnum.

Second team — Sophie Eliasen, Cook County; Taiya Gregg, Esko; Maddie Olson, Moose Lake-Willow River; Celia Olesiak, South Ridge; Tori Bott, Two Harbors; Lea Peterson, Barnum.

Small Schools

First team — Ally Hoeffling, Carlton; Alyssa Hoff, Cromwell-Wright; Cheyanne Carlson, Wrenshall; Mikayla Koivisto, Floodwood; Taylor Nelson, Carlton; Brynne Mickle, Carlton; Cora Carter, Silver Bay.

Second team — Alaina Bennett, Carlton; Abby Mickle, Carlton; Taya Hakamaki, Cromwell-Wright; Shaily Hakamaki, Cromwell-Wright; Paige Johnson, Wrenshall; Jocelyn Russell, Silver Bay; Shelby Kelley, McGregor.

Advertisement