Weather Forecast



Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Duluth,Minnesota 55802
Duluth News Tribune
(218) 723-5295 customer support
Duluth Minnesota 424 W. First St. 55802

(Weather permitting) Baseball

MLB L.A. Dodgers at Twins, 7:10 p.m. (FSN/WMOZ-FM 106.9/KDAL-AM 610)


Brewers at St. Louis, 7:15 p.m.

COMMUNITY COLLEGE Mesabi Range at Fond du Lac, 1 p.m. (DH)

HIGH SCHOOL Games at 4:30 p.m. unless noted Two Harbors at Cook County, 4 p.m.

Carlton at McGregor

Chisholm at Cherry

Cumberland at Northwestern

Duluth Marshall at Cloquet

Floodwood at Silver Bay

Greenway at Virginia

Hibbing at International Falls

Littlefork-Big Falls at Deer River

Mesabi East at Mountain Iron-Buhl

Moose Lake-Willow River at South Ridge (WMOZ-FM 106.9)

Ashland at Rice Lake, 5 p.m.


HIGH SCHOOL BOYS Barnum at Moose Lake/Willow River, 4:15 p.m.

HIGH SCHOOL GIRLS Duluth East at East Ridge (Prestwick G.C.), 1:30 p.m.

Barnum at Moose Lake/Willow River, 4:15 p.m.


HIGH SCHOOL GIRLS Superior at Spooner, 4:30 p.m.

Ironwood at Ashland, 5 p.m.


HIGH SCHOOL Games at 4:30 p.m. unless noted Carlton at McGregor, 4 p.m.

Two Harbors at Cook County, 4 p.m.

Cherry at International Falls

Cloquet at Ashland

Duluth Denfeld at Hermantown

Duluth East at Virginia

Ely at Mesabi East

Floodwood at Silver Bay

Grand Rapids at Hibbing

Littlefork-Big Falls at Chisholm

Northwestern at Cumberland

Moose Lake-Willow River at South Ridge

Mountain Iron-Buhl at Virginia, 6 p.m.


HIGH SCHOOL BOYS Virginia at Eveleth-Gilbert, 4 p.m.

Aitkin at Hermantown, 4:15 p.m.

Track and field

HIGH SCHOOL Mesabi East, McGregor, Esko, Cook County, South Ridge at Two Harbors, 4 p.m.


COMMUNITY COLLEGE Sunday’s Late Results Mesabi Range 16, Fond du Lac 3

Mesabi Range 22, Fond du Lac 0


NBA Playoffs First Round Best-of-7 Friday’s Results Brooklyn 102, Toronto 98

Chicago 100, Washington 97

Houston 121, Portland 116, OT (Portland leads 2-1)

Saturday’s Results Indiana 91, Atlanta 88 (series tied 2-2)

Dallas 109, San Antonio 108 (Dallas leads 2-1)

Miami 98, Charlotte 85 (Miami leads 3-0)

Oklahoma City 92, Memphis 89, OT (series tied 2-2)

Sunday’s Results Washington 98, Chicago 89 (Washington leads 3-1)

Golden State 118, L.A. Clippers 97 (series tied 2-2)

Toronto 87, Brooklyn 79 (series tied 2-2)

Portland 123, Houston 120, OT (Portland leads 3-1)

Monday’s Results Miami 109, Charlotte 98 (Miami wins series 4-0)

Atlanta 107, Indiana 97 (Atlanta leads series 3-2)

San Antonio at Dallas, night

Today’s Games Washington at Chicago, 7 p.m. (TNT)

Memphis at Oklahoma City, 8 p.m. (NBATV)

Golden State at L.A. Clippers, 9:30 p.m. (TNT)


NHL Playoffs First Round Best-of-7 Friday’s Results N.Y. Rangers at Philadelphia 2, N.Y Rangers 1

Chicago 3, St. Louis 2, OT

Anaheim 6, Dallas 2

Saturday’s Results Boston 4, Detroit 2 (Boston wins series 4-1)

Pittsburgh 3, Columbus 1 (Pittsburgh leads 3-2)

Colorado 4, Wild 3, OT (Colorado leads series 3-2) Los Angeles 3, San Jose 0 (San Jose leads 3-2)

Sunday’s Results N.Y. Rangers 4, Philadelphia 2 (New York leads 3-2)

Chicago 5, St. Louis 1 (Chicago wins series 4-2)

Anaheim 5, Dallas 4, OT (Anaheim wins series 4-2)

Monday’s Results Wild 5, Colorado 2 (series tied 3-3) Pittsburgh 4, Columbus 3 (Pittsburgh wins series 4-2) San Jose at Los Angeles, night

Today’s Game N.Y. Rangers at Philadelphia, 6:30 p.m. (NBCSN)


COLLEGE Northern Sun Intercollegiate Conference Tournament At Sioux Falls, S.D. Double Elimination Thursday’s Games No. 8 Minot State vs. No. 9 Upper Iowa, 10 a.m. (Game 1)

No. 7 Mary vs. No. 10 Concordia-St. Paul, 10 a.m. (Game 2)

No. 4 Wayne State vs. No. 5 Sioux Falls, noon (Game 3)

No. 3 Augustana vs. No. 6 Minnesota Duluth, noon (Game 4) No. 1 Minnesota State-Mankato vs. lowest winning seed from first two games, 2 p.m. (Game 5)

No. 2 Winona State vs. highest winning seed from first two games, 2 p.m. (Game 6)

Wayne State/Sioux Falls loser vs. Mary/Concordia-St. Paul loser, 4 p.m. (Game 7)

Minot State/Upper Iowa loser vs. Augustana/Minnesota Duluth loser, 4 p.m. (Game 8)

Friday’s Games Game 7 winner vs. Game 5 loser, 10 a.m. (Game 9)

Game 8 winner vs. Game 6 loser, 10 a.m. (Game 10)

Game 3 winner vs. Game 5 winner, noon (Game 11)

Game 4 winner vs. Game 6 winner, noon (Game 12)

Game 10 winner vs. Game 11 loser, 2 p.m. (Game 13)

Game 9 winner vs. Game 12 loser, 2 p.m. (Game 14)

Game 11 winner vs. Game 12 winner, 4 p.m. (Game 15)

Saturday’s Games Game 13 winner vs. Game 14 winner, 10 a.m. (Game 16)

Game 16 winner vs. Game 15 loser, noon (Game 17)

Game 15 winner vs. Game 17 winner, 2 p.m. (Game 18)

Game 18 winner vs. Game 18 loser (if Game 18 loser has one loss), 4 p.m.

Upper Midwest Athletic Conference Tournament At St. Scholastica Double Elimination Friday’s Games No. 2 Minnesota Morris vs. No. 3 Northwestern, 10 a.m. (Game 1)

No. 1 St. Scholastica vs. No. 4 Northland, noon (Game 2)

Game 1 loser vs. Game 2 loser, 2 p.m. (Game 3)

Game 1 winner vs. Game 2 winner, 4 p.m. (Game 4)

Saturday’s Games Game 3 winner vs. Game 4 loser, 10 a.m. (Game 5)

Game 4 winner vs. Game 5 winner, noon (Game 6)

Same teams as Game 6 (if necessary), 2 p.m.


Baseball American League Baltimore Orioles - Released LF Steve Pearce.

Los Angeles Angels - Designated LHP Michael Roth for assignment. Signed 1B Dennis Raben to a minor league contract.

Toronto Blue Jays - Optioned 2B Ryan Goins to Buffalo (IL).

National League Arizona Diamondbacks - Acquired RHP Lucas Harrell from the Houston Astros for a player to be named later.

Cincinnati Reds - Sent 2B Skip Schumaker on a rehab assignment to Louisville (IL).

Milwaukee Brewers - Sent LF Logan Schafer on a rehab assignment to Brevard County (FSL). New York Mets - Sent CF Juan Lagares on a rehab assignment to Las Vegas (PCL).

San Diego Padres - Outrighted RF Alex Castellanos to El Paso (PCL). Placed 2B Jedd Gyorko on the paternity list. Recalled 1B Tommy Medica from El Paso (PCL).

St. Louis Cardinals - Optioned RF Shane Robinson and 2B Kolten Wong to Memphis (PCL). Recalled SS Greg Garcia and RF Randal Grichuk from Memphis (PCL).

Football National Football League Cincinnati Bengals - Waived C Scott Wedige.

Cleveland Browns - Waived PK Brandon Bogotay.

Dallas Cowboys - Signed DE Anthony Spencer.

Detroit Lions - Signed TE Jordan Thompson.

Green Bay Packers - Waived RB Orwin Smith. New York Giants - Signed QB Rusty Smith.

San Francisco 49ers - Re-signed TE Demarcus Dobbs to a one-year, $1.43 million contract.

Basketball NCAA Basketball Missouri - Named Kim Anderson men’s basketball coach.

Wake Forest - Named Ryan Horn director of athletic performance for men’s basketball.

Hockey National Hockey League Calgary Flames - Named Brad Treliving general manager.

Detroit Red Wings - Assigned D Xavier Ouellet, G Jake Paterson, C Riley Sheahan, and RW Tomas Jurco to Grand Rapids (AHL).

New York Islanders - Signed D Loic Leduc to a three-year, entry-level contract.