Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Prep summaries

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Duluth, 55802
Duluth News Tribune
(218) 723-5295 customer support
Duluth Minnesota 424 W. First St. 55802
GOLF

Minnesota State Tournament Final 36-Hole Results Class AAA At Bunker Hills Golf Course, Coon Rapids, Minn. Boys Teams 1. Edina, 291-299—590; 2. Wayzata, 297-294—591; 3. Hastings, 306-311—617; 4. White Bear Lake Area, 312-308—620; 5. Spring Lake Park, 306-316—622; 6. Andover, 318-312—630; 7. St. Thomas Academy, 326-310—636; 8. Buffalo, 331-323—654.

Advertisement
Advertisement

Individuals 1. Chris Captain, Rochester Century, 71-71—142; 2. (tie) Jack Holmgren, Wayzata, 72-73—145; Max Zavini, Anoka, 74-71—145; and Sam Foust, Edina, 71-74—145; 5. Grant Rahja, Wayzata, 72-74—146; 6. Austin Kottke, New Prague, 73-74-147; 7. Pete Sienko, Spring Lake Park, 76-72—148; (tie) Peter Jones, Owatonna, 76-72—148; 9. (tie) Jacob Cooper, Hastings, 69-80—149; Sam Steinward, Andover, 74-75—149; Matt Swanson, Cambridge-Isanti, 76-73—149; Bobby Thomas, Lakeville North, 79-70—149; Kobi Boe, Edina, 71-78—149; and Bobby Terwilliger, Edina, 74-75—149.

Girls Teams 1. Wayzata, 311-311—622; 2. Alexandria, 330-311—641; 3. Edina, 324-326—650; 4. Lakeville North, 347-334—681; 5. Andover, 346-340—686; 6. Rosemount, 352-344—696; 7. Cretin-Derham Hall, 356-349—705; 8. Mounds View, 375-359—734.

Individuals 1. Kenzie Nelson, New Prague, 67-68—135; 2. Sarah Burnham, Wayzata, 67-69—136; 3. Amanda Bigger, Alexandria, 77-71—148; 4. (tie) Celia Kuenster, Cretin-Derham Hall, 75-74—149; and Kari Opatz, Eastview, 73-76—149; 6. (tie) Lexi Bollant, Buffalo, 80-70-150; Meagan Rachey, Waconia, 76-74—150; and Taylor Ledwein, New Prague, 74-76—150; 9. Sierra Landlie, Andover, 77-74—151; 10. (tie) Jessica Nelson, Wayzata, 80-76—156; Emily Romanow, Edina, 79-77—156; and Hannah Hankinson, Edina, 77-79—156; 52. Maria Stampohar, Grand Rapids, 89-88—177. Class AA At Ridges at Sand Creek, Jordan, Minn. Boys Teams 1. Providence Academy, 300-302—602; 2. Marshall, 314-298—312; 3. Blake School, 314-300—614; 4. Mankato East, 306-312—618; 5. Fergus Falls, 306-323—629; 6. Virginia/Mountain Iron-Buhl, 315-320—635; 7. Staples-Motley, 319-321—640; 8. Byron, 333-344—677. Individuals 1. (tie) Andrew Sederlund, VMIB, 72-72—144; Carter Haley, Mankato East, 71-73—144; and Andrew Israelson, Staples-Motley, 71-73—144; 4. Jaden Thiemann, Triton, 74-71—145; 5. (tie) Mitch Pfingsten, Fairmont, 74-72—146; Chris Swenson, Fergus Falls, 73-73—146; 7. (tie) Kelton Schmitz, New Ulm, 76-71—147; Will Czeh, Roseau, 72-75—147; and Zach Otto, Triton, 76-71—147; 10. (tie) Matt Rastetter, Providence Academy, 76-72—148; David Schneider, Albany, 74-74—78; 33. Dylan Samberg, Hermantown, 80-77—157; 39. Brady Walls, International Falls, 79-79—158; 44. Alex Lackner, VMIB, 81-79—160; (tie) Dylan Kolquist, Hermantown, 79-81—160; 49. Mitchell Huffman, Eveleth-Gilbert, 83-79—162; 52. Louie Judnick, VMIB, 81-82—163; 63. Anthony Ahrens, VMIB, 81-87—168; 57. Eric Cann, International Falls, 83-81—164; 69. Cole Jensen, VMIB, 85-87—172; 83. Jacob Peterson, VMIB, 89-93—182.

Girls Teams 1. Detroit Lakes, 293-297—590; 2. Pequot Lakes, 328-320—648; 3. Red Wing, 326-324—650; 3. 4. Minnewaska Area, 341-346—687; 5. Osakis, 366-351—717; 6. Visitation, 367-366—733; 7. Jordan, 371-367—738; 10. Breck, 371-377—748.

Individuals 1. (tie) Maggie Heggerston, Pequot Lakes, 73-70—143; and Kate Smith, Detroit Lakes, 73-70—143; 3. Trisa Hutchinson, Detroit Lakes, 73-74—147; 4. Anni Heck, Visitation, 73-76—149; 5. Natalie Roth, Detroit Lakes, 75-75—150; 6. Sydney Busker, Detroit Lakes, 72-80—152; 7. (tie) Trianna Thong, Jordan, 78-76—154; and Marja Sorenson, Rocori, 74-80—154; 9. (tie) Emily Israelson, Staples-Motley, 78-77—155; Mattie Tschider, Detroit Lakes, 76-79—155; and Stephanie Herzog, Red Wing, 78-77—75; 29. Katie West, International Falls 86-85—171; 34. Vanessa Yeager, Hibbing, 89-83—172; 72. Lindsay Loehlein, Moose Lake/Willow River, 103-100—203; 77. Meghan Foley, Greenway/Nashwauk-Keewatin, 112-95—207; 86. Gabby Laliberte, Hibbing, 120-119.

Class A At Pebble Creek Golf Club, Becker, Minn. Boys Teams 1. Dawson-Boyd, 334-336—660; 2. United South Central, 335-340—675; 3. Legacy Christian Academy, 341-338—679; 4. Mille Lacs, 350-335—685; 5. Ottertail Central, 354-338—692; 6. Kittson County, 354-339—693; 7. Murray County Central, 355-347—702; 8. Lewiston-Altura, 356-348—704.

Individuals 1. Brock Bliese, Mounds Park Academy, 76-74—150; 2. Cordell Weber, Martin County West, 77-74—151; 3. Adam Christensen, Murray County Central, 76-76—152; 4. (tie) Nathaniel Kahlbaugh, Mahnomen/Waubun, 75-80—155; and Blake Kahlbaugh, Mahnomen/Waubun, 77-78—155; 6. Christian Thoen, Dawson-Boyd, 78-78—156; 7. (tie) Ryan Pederson, United South Central, 82-75—157; and Dain Schultz, Mille Lacs, 78-79—157; 9. Luke Johanson, Southwest Christian, 79-79—158; 10. Easton Popma, Dawson-Boyd, 83-77—160; 11. Spencer Viita, North Woods, 84-77—161; 20. Cole Martin, North Woods, 85-82—167; 46. Jacob Starck, Deer River, 89-86—175; 57. Scott Rutar, North Woods, 92-90—182; 70. Beau Halttunen, Mesabi East, 102-87-189.

Girls Teams 1. Legacy Christian Academy, 367-351—718; 2. BOLD, 365-367—732; 3. Fillmore Central, 369-364—733; 4. Windom Area, 379-361—740; 5. Badger/Greenbush-Middle River, 391-377—768; 6. United South Central, 413-397—810; 7. Ottertail Central, 413-428—841; 8. Barnum, 449-462—911. Individuals 1. Christine Piwnica, Southwest Christian, 79-80—159; 2. Abby Herding, Westbrook-Walnut Grove, 80-88—168; 3. Kailey Carlin, Fosston, 84-85—169; (tie) Kiera Smith, Heritage Christian Academy, 85-84—169; 5. Elizabeth Hennessy, Lewiston-Altura, 81-89—170; 6. Allison Deckert, Hertiage Christian Academy, 85-84—171; 7. Kelsey Hanefeld, Windom Area, 87-85—172; (tie) Breann Mertens, BOLD, 86-86—172; (tie) Lauren Laffen, Sleepy Eye, 89-93—172; 10. Hope Hasslen, Ortonville, 89-84—173; 64. Jamie Bird, Barnum, 105-103—208; (tie) Kristen Lilya, North Woods, 106-102—208; 69. Kelsey Timm, Barnum, 104-106—210; 82. Brandi Lekander, Barnum, 112-123—235; 83. Tori Barsness, Northeast Range, 117-124-241; 84. Geana Guillard, Barnum, 128-130—158; 86. Madeline Nelson, Barnum, 128-137—265.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness