Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement
Duluth Marshall football head coach Jim Hogan celebrates with his team after the Hilltoppers recovered an onside kick during last year's game against Two Harbors in Duluth. 2013 file / News Tribune

2014 high school football schedules

Email News Alerts

All games at 7 p.m., unless noted

BARNUM BOMBERS

Coach: Brian Robertson

Advertisement
Advertisement

Aug. 29 — Rush City

Sept. 5 — East Central

Sept. 12 — at Crosby-Ironton

Sept. 19 — Hinckley-Finlayson

Sept. 26 — at Mesabi East

Oct. 3 — at Braham

Oct. 10 — Ogilvie

Oct. 15 — at Cook County

CARLTON BULLDOGS

Coach: Erik Hanson

Aug. 29 — Kelliher-Northome

Sept. 5 — Onamia

Sept. 12 — at Cromwell

Sept. 19 — Isle

Sept. 26 — at Floodwood

Oct. 3 — Wrenshall

Oct. 10 — McGregor

Oct. 15 — at Northland

CHERRY TIGERS

Coach: Justin Bakkethun

Aug. 28 — North Woods

Sept. 6 — at Mountain Iron-Buhl, 1 p.m.

Sept. 19 — Littlefork-Big Falls

Sept. 26 — Silver Bay

Oct. 3 — at Northeast Range, at Babbitt, 3:15 p.m.

Oct. 10 — at South Ridge, at Culver

Oct. 15 — Bigfork

CHISHOLM BLUESTREAKS

Coach: Donny Quirk

Aug. 28 — Northeast Range

Sept. 5 — at North Woods, at Cook

Sept. 12 — Cherry

Sept. 19 — at Bigfork

Sept. 26 — at Ely

Oct. 3 — South Ridge

Oct. 10 — Mountain Iron-Buhl

Oct. 15 — at Silver Bay

CLOQUET LUMBERJACKS

Coach: Tom Lenarz

Aug. 29 — at Esko

Sept. 5 — at International Falls

Sept. 12 — Greenway/Nashwauk-Keewatin

Sept. 19 — at Hermantown

Sept. 26 — at Hibbing

Oct. 3 — Virginia

Oct. 10 — Proctor

Oct. 15 — Pine City

COOK COUNTY VIKINGS

Coach: Mitch Dorr

Home games at Grand Marais

Aug. 29 — Duluth Marshall

Sept. 5 — at Hinckley-Finlayson

Sept. 12 — at East Central

Sept. 19 — at Deer River

Sept. 26 — Ogilvie

Oct. 3 — at Eveleth-Gilbert

Oct. 10 — Mesabi East

Oct. 15 — Barnum, 6 p.m.

CROMWELL CARDINALS

Coach: Jeff Gronner

Aug. 29 — at Hill City

Sept. 5 — Kelliher-Northome

Sept. 12 — Carlton

Sept. 19 — at Floodwood

Sept. 26 — McGregor

Oct. 3 — at Isle

Oct. 10 — Wrenshall

Oct. 15 — at Nevis

DEER RIVER WARRIORS

Coach: Brent Schimek

Aug. 29 — Greenway/Nashwauk-Keewatin

Sept. 5 — at Mesabi East, at Aurora

Sept. 12 — at Esko

Sept. 19 — Cook County

Sept. 26 — at Eveleth-Gilbert

Oct. 3 — Moose Lake-Willow River

Oct. 10 — Duluth Marshall

Oct. 15 — at Two Harbors

DULUTH DENFELD HUNTERS

Coach: Frank Huie

Home games at PSS

Aug. 28 — Cambridge-Isanti

Sept. 5 — at Chisago Lakes Area

Sept. 12 — Princeton, 6 p.m.

Sept. 19 — at North Branch

Sept. 26 — at St. Francis

Oct. 3 — Big Lake, 6 p.m.

Oct. 10 — at Duluth East, 6 p.m.

Oct. 15 — Monticello, 6 p.m.

DULUTH EAST GREYHOUNDS

Coach: Joe Hietala

Home games at Ordean Stadium

Aug. 28 — St. Francis, 6 p.m.

Sept. 5 — at Cambridge-Isanti

Sept. 12 — Chisago Lakes Area, 6 p.m.

Sept. 19 — at Rogers

Sept. 26 — North Branch, 6 p.m.

Oct. 3 — at Saint Michael-Albertville

Oct. 10 — Duluth Denfeld, 6 p.m.

Oct. 15 — at Buffalo

DULUTH MARSHALL HILLTOPPERS

Coach: Jim Hogan

Aug. 29 — at Cook County

Sept. 5 — Ogilvie, 4 p.m.

Sept. 12 — Eveleth-Gilbert, 4 p.m.

Sept. 19 — at Esko

Sept. 26 — East Central, 4 p.m.

Oct. 4 — at Two Harbors

Oct. 10 — at Deer River

Oct. 15 — Moose Lake-Willow River, 4 p.m.

ELY TIMBERWOLVES

Coach: Brian Lamppa

Aug. 28 — Mountain Iron-Buhl

Sept. 5 — at Silver Bay

Sept. 12— at Littlefork-Big Falls

Sept. 19 — Northeast Range

Sept. 26 — Chisholm

Oct. 3 — at North Woods, at Cook

Oct. 10 — at Bigfork

Oct. 15 — South Ridge

ESKO ESKOMOS

Coach: Bill Hudspith

Aug. 29 — Cloquet

Sept. 5 — at Moose Lake-Willow River

Sept. 12 — Deer River

Sept. 19 — Duluth Marshall

Sept. 26 — at Two Harbors

Oct. 3 — Proctor

Oct. 10 — at Eveleth-Gilbert

Oct. 15 — at Rush City, 7:30 p.m.

EVELETH-GILBERT GOLDEN BEARS

Coach: Wayne Roberts

Aug. 29 — at International Falls

Sept. 5 — Two Harbors

Sept. 12 — at Duluth Marshall, 4 p.m.

Sept. 19 — at Moose Lake-Willow River

Sept. 26 — Deer River

Oct. 3 — Cook County

Oct. 10 — Esko

Oct. 15 — at Mesabi East, at Aurora

FLOODWOOD POLAR BEARS

Coach: Larry Heggedahl

Aug. 28 — at Onamia

Sept. 5 — Hill City

Sept. 12 — at Wrenshall

Sept. 19 — Cromwell

Sept. 26 — Carlton

Oct. 3 — at McGregor

Oct. 10 — Isle

Oct. 15 — at Lake of the Woods, 6 p.m.

GRAND RAPIDS THUNDERHAWKS

Coach: Greg Spahn

Aug. 29 — at Bemidji

Sept. 5 — at St. Cloud Tech

Sept. 12 — Moorhead

Sept. 19 — Willmar

Sept. 26 — at Sartell

Oct. 3 — Alexandria

Oct. 10 — at Fergus Falls

Oct. 15 — Brainerd

GREENWAY/NASHWAUK- KEEWATIN TITANS

Coach: Bob Schwartz

Home games at Coleraine, unless noted

Aug. 29 — at Deer River

Sept. 5 — Virginia

Sept. 12 — at Cloquet

Sept. 19 — at Proctor

Sept. 26 — Moose Lake-Willow River

Oct. 3 — Hermantown

Oct. 10 — at Hibbing

Oct. 15 — International Falls, at Nashwauk

HERMANTOWN HAWKS

Coach: Daryl Illikainen

Aug. 28 — Moose Lake-Willow River

Sept. 5 — at Proctor

Sept. 12 — at Hibbing

Sept. 19 — Cloquet

Sept. 26 — International Falls

Oct. 3 — at Greenway/Nashwauk-Keewatin, at Coleraine

Oct. 10 — at Aitkin

Oct. 15 — Virginia

HIBBING BLUEJACKETS

Coach: Dave Frisell

Aug. 28 — at Two Harbors

Sept. 5 — Crosby-Ironton

Sept. 12 — Hermantown

Sept. 19 — at Virginia

Sept. 26 — Cloquet

Oct. 3 — at International Falls

Oct. 10 — Greenway/Nashwauk-Keewatin

Oct. 15 — at Proctor

INTERNATIONAL FALLS BRONCOS

Coach: Glen Anderson

Aug. 29 — Eveleth-Gilbert

Sept. 5 — Cloquet

Sept. 12 — at Proctor

Sept. 19 — at Two Harbors

Sept. 26 — at Hermantown

Oct. 3 — Hibbing

Oct. 10 — at Virginia

Oct. 15 — at Greenway/Nashwauk-Keewatin, at Nashwauk

MCGREGOR MERCURIES

Coach: Bob Staska

Aug. 29 — at Nevis, 3:30 p.m.

Sept. 5 — Northland

Sept. 12 — at Isle, 4:30 p.m.

Sept. 19 — Wrenshall

Sept. 26 — at Cromwell

Oct. 3 — Floodwood

Oct. 10 — at Carlton

Oct. 15 — Hill City

MESABI ACADEMY BULLDOGS

Coach: Ben Sletten

Aug. 23 — Mellen, 2 p.m.

Sept. 12 — at Luck, 4 p.m.

Sept. 26 — West Lutheran, 4 p.m.

Oct. 4 — North Woods, 2 p.m.

Oct. 11 — at West Lutheran, 2 p.m.

Oct. 17 — at Prairie Farm

MESABI EAST GIANTS

Coach: Steve Grams

Home games at Aurora

Aug. 29 — at Crosby-Ironton

Sept. 5 — Deer River

Sept. 12 — at Virginia

Sept. 19 — at Ogilvie

Sept. 26 — Barnum

Oct. 3 — East Central

Oct. 10 — at Cook County

Oct. 15 — Eveleth-Gilbert

MOOSE LAKE-WILLOW RIVER REBELS

Coach: Dave Louzek

Home games at Willow River

Aug. 28 — at Hermantown

Sept. 5 — Esko

Sept. 12 — at Pine City

Sept. 19 — Eveleth-Gilbert

Sept. 26 — at Greenway/Nashwauk-Keewatin, at Coleraine

Oct. 3 — at Deer River

Oct. 9 — Two Harbors

Oct. 15 — at Duluth Marshall

MOUNTAIN IRON-BUHL RANGERS

Coach: Dan Zubich

Aug. 28 — at Ely

Sept. 6 — Cherry, 1 p.m.

Sept. 12 — at North Woods, at Cook

Sept. 19 — Silver Bay

Sept. 26 — at South Ridge, at Culver

Oct. 3 — Bigfork

Oct. 10 — at Chisholm

Oct. 15 — Littlefork-Big Falls

NORTH WOODS GRIZZLIES

Coach: John Jirik

Home games at Cook

Aug. 28 — at Cherry

Sept. 5 — Chisholm

Sept. 12 — Mountain Iron-Buhl

Sept. 19 — at South Ridge, at Culver

Sept. 26 — at Bigfork

Oct. 3 — Ely

Oct. 10 — at Littlefork-Big Falls

Oct. 15 — Northeast Range

NORTHEAST RANGE NIGHTHAWKS

Coach: Mark Fabish

Home games at Babbitt

Aug. 28 — Chisholm, 3:15 p.m.

Sept. 5 — at South Ridge, at Culver

Sept. 12 — Bigfork, 3:15 p.m.

Sept. 19 — at Ely

Sept. 26 — at Littlefork-Big Falls

Oct. 3 — Cherry, 3:15 p.m.

Oct. 10 — Silver Bay, 3:15 p.m.

Oct. 15 — at North Woods, at Cook

PROCTOR RAILS

Coach: Derek Parendo

Aug. 29 — at Pine City

Sept. 5 — Hermantown

Sept. 12 — International Falls

Sept. 19 — Greenway/Nashwauk-Keewatin

Sept. 26 — at Virginia

Oct. 3 — at Esko

Oct. 10 — at Cloquet

Oct. 15 — Hibbing

SILVER BAY MARINERS

Coach: Ward Kaiser

Aug. 29 — at Bigfork

Sept. 5 — Ely

Sept. 12 — South Ridge

Sept. 19 — at Mountain Iron-Buhl

Sept. 26 — at Cherry

Oct. 3 — Littlefork-Big Falls

Oct. 10 — at Northeast Range, at Babbitt

Oct. 15 — Chisholm

SOUTH RIDGE PANTHERS

Coach: Brent Johnson

Home games at Culver

Aug. 29 — Littlefork-Big Falls

Sept. 5 — at Northeast Range, at Babbitt, 3:15 p.m.

Sept. 12 — at Silver Bay

Sept. 19 — North Woods

Sept. 26 — Mountain Iron-Buhl

Oct. 3 — at Chisholm

Oct. 10 — Cherry

Oct. 15 — at Ely

TWO HARBORS AGATES

Coach: Tom Nelson

Aug. 28 — Hibbing

Sept. 5 — at Eveleth-Gilbert

Sept. 12 — at Ogilvie

Sept. 19 — International Falls

Sept. 26 — Esko

Oct. 4 — Duluth Marshall

Oct. 9 — at Moose Lake-Willow River

Oct. 15 — Deer River

VIRGINIA BLUE DEVILS

Coach: Ed Cremers

Aug. 29 — at Aitkin

Sept. 5 — at Greenway/Nashwauk-Keewatin, at Coleraine

Sept. 12 — Mesabi East

Sept. 19 — Hibbing

Sept. 26 — Proctor

Oct. 3 — at Cloquet

Oct. 10 — International Falls

Oct. 15 — at Hermantown

WRENSHALL WRENS

Coach: Jeremy Zywicki

Aug. 29 — at Northland

Sept. 5 — Lake of the Woods

Sept. 12 — Floodwood

Sept. 19 — at McGregor

Sept. 26 — Isle

Oct. 3 — at Carlton

Oct. 10 — at Cromwell

Oct. 15 — Kelliher-Northome

WISCONSIN

ASHLAND OREDOCKERS

Coach: Bill Blake

Aug. 22 — at Northwestern

Aug. 29 — Oconto Falls

Sept. 5 — at Antigo

Sept. 12 — Washburn

Sept. 19 — Mosinee

Sept. 26 — at Merrill

Oct. 3 — Lakeland

Oct. 10 — at Rhinelander

Oct. 17 — Medford

NORTHWESTERN TIGERS

Coach: Dennis Scherz

Aug. 22 — Ashland

Aug. 29 — at Grantsburg

Sept. 5 — at Bloomer

Sept. 12 — Hayward

Sept. 19 — Spooner

Sept. 26 — Cumberland

Oct. 3 — at Chetek

Oct. 10 — at Ladysmith

Oct. 17 — Barron

SUPERIOR SPARTANS

Coach: Bob DeMeyer

Aug. 22 — at Hopkins

Aug. 29 — Merrill

Sept. 5 — Hudson

Sept. 12 — at Chippewa Falls

Sept. 19 — at Menomonie

Sept. 26 — River Falls

Oct. 3 — Rice Lake

Oct. 10 — at Eau Claire North

Oct. 17 — Eau Claire Memorial

Advertisement
Advertisement
Advertisement